Gwiazdy

Józef Skwark nie żyje. Odtwórca tytułowej roli "Szatana z siódmej klasy" miał 84 lata

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Kowalewska

Nie żyje Józef Skwark. Aktor teatralny i telewizyjny, który zdobył sobie sympatię widzów rolą w kultowej adaptacji filmowej "Szatan z siódmej klasy", miał 84 lata. O śmierci artysty poinformował krakowski teatr.

Józef Skwark był polskim aktorem teatralnym i telewizyjnym, a także reżyserem. Popularność przyniosła mu rola Adasia w adaptacji filmowej powieści "Szatana z siódmej klasy". Czarno-biała produkcja okazała się trampoliną do kariery, również dla młodziutkiej, początkującej wówczas aktorki Poli Raksy. Ona oraz Józef Skwark z miejsca stali się bożyszczami ówczesnych nastolatków.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Józef Skwark nie żyje

Smutne wieści obiegły media. Jak poinformował Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz portal e-teatr.pl, Józef Skwark nie żyje. Aktor zmarł 25 listopada, w wieku 84 lat.

"Dowiedzieliśmy się o śmierci Józefa Skwarka, aktora Teatru im. J. Słowackiego w latach 1975-1978. Był związany także z teatrami m.in. w Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach oraz z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grał w teatrze telewizji, serialach, radiu. W filmie zadebiutował w 1960 r. niezapomnianą rolą Adasia w 'Szatanie z siódmej klasy' w reżyserii Marii Kaniewskiej. Składamy kondolencje żonie - Pani Marii Dworakowskiej z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Rodzinie i Przyjaciołom" - czytamy.

Józef Skwark - kariera, życie prywatne

Józef Skwark urodził się 1 stycznia 1938 roku w Balicach. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a w 1979 na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na teatralnych deskach zadebiutował w 1960 roku, wcielając się w rolę Puka w "Śnie nocy letniej" Williama Szekspira.

W tym samym roku na ekrany kin wszedł "Szatan z siódmej klasy". Filmowa adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego gromadziła w kinach setki widzów. W rolę Adama Cisowskiego, ucznia z niezwykłymi zdolnościami detektywistycznymi, wcielił się Józef Skwark. Widzowie pokochali odgrywaną przez niego postać, a tym samym - samego aktora. Co ciekawe, "Szatan z siódmej klasy", jako drugi polski film w historii, został zgłoszony do rywalizacji o Oscara.

Piosenka z filmu "Szatan z siódmej klasy"

Jeżeli przechodzisz żałobę po stracie bliskiej osoby i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze specjalistą. Po drugiej stronie słuchawki dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy wesprą Cię rozmową i pomogą wyjść z kryzysu. 

  • 800 108 108 - Nagle Sami - wsparcie dla osób po stracie bliskich i będących w żałobie – pon.-pt. 14.00-20.00
  • 800 111 123 - Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie – pon.-pt. 12.00-18.00

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości