Przedpremierowy fragment książki Mariusza Kozaka. "Bałem się chodzić po mieście w obawie, że go spotkam"

Autor:
Dagmara
Olszewska
Mariusz Kozak

Mariusz Kozak niedawno za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiedział wydanie elektronicznej książki. Opowiedział w niej swoją historią ujawnienia orientacji seksualnej, poruszył tematy związane z rodziną i przeprowadził serię wywiadów. W tym - z anonimowym gwiazdorem, który wyjaśnił, dlaczego nigdy nie przyzna się publicznie do tego, że jest osobą homoseksualną. Tylko u nas przeczytacie przedpremierowo fragmenty ebooka "Coming out jest Kozak".

Mariusz Kozak swoją opowieść podzielił na dwie części. W pierwszej z nich niejako rozprawia się ze swoją przeszłością i opowiada o procesie odkrywania własnej seksualności. W drugiej części znajdziemy serię wywiadów z osobami, które opowiadają swoje historie "wyjścia z szafy". 

Przedpremierowy fragment książki "Coming out jest Kozak" Mariusza Kozaka

W elektronicznej książce "Coming out jest Kozak", Mariusz Kozak znany z programu TTV "Gogglebox. Przed telewizorem" opowiada o drodze do poznania siebie i wyznania prawy o własnej seksualności przed najbliższymi. Mężczyzna przyznaje, że stosunkowo późno zrozumiał, że jest osobą homoseksualną a w jego życiu pojawiały się związki z kobietami a nawet - wychowywanie dziecka.

"Z perspektywy czasu muszę przyznać, że to była trudna miłość. Byłem wtedy bardzo młodym człowiekiem, a Żaneta, o której mowa, jako nastolatka zaszła w ciążę. Miała nawet męża, z którym łączyła ją toksyczna relacja. Pomagałem jej wyjść z tego wszystkiego. Chroniłem ją, opiekowałem się nią i jej małym dzieckiem. Myślę, że byłem jej wtedy niezwykle potrzebny. Z Żanetą znaliśmy się od lat, gdyż mieszkaliśmy obok siebie. Najpierw staliśmy się przyjaciółmi, a później to przerodziło się w miłość. Byliśmy razem prawie trzy lata. Rozstaliśmy się, ale nie miało to nic wspólnego z odkrywaniem przeze mnie mojej prawdziwej orientacji. Przyjaźnimy się do dziś" - opowiada o swojej wieloletniej partnerce Mariusz Kozak. 

Mariusz Kozak
Mariusz Kozak napisał "Coming out jest Kozak" Mariusz Kozak Źródło: Archiwum prywtane

Gwiazdor TTV odniósł się także do swojego głośnego związku z ekranowym partnerem - Jackiem Szawiołą. To właśnie on sprawił, że Mariusz Kozak zaczął otwierać się na wyznanie prawdy rodzinie.

"Jacek, gdy zobaczył moją mamę, przedstawił się jej i powiedział, że jest moim chłopakiem. Mama na to zapytała mnie: 'To ty jednak wolisz chłopców?'. Była przekonana, że Jacek jest jedynie moim kolegą. Zresztą tak jej to wcześniej tłumaczyłem. Ale bez zbędnego gadania, bez dopytywania się, usiedliśmy przy stole i miło spędziliśmy wieczór. Przeszliśmy nad tym do porządku dziennego. Zresztą, nigdy później nie odbyliśmy żadnej poważnej rozmowy na ten temat. Mama po prostu zaakceptowała to, że jestem gejem. Każdemu życzę takiej mamy. Niestety, tego samego nie mogę powiedzieć o ojcu" - pisał. 

Mariusz Kozak o relacjach z ojcem 

Przed laty w jednym z wywiadów Mariusz Kozak wyznał, że jego relacje z ojcem są dalekie od idealnych. Co ciekawe, jakiś czas temu okazało się, że choć nie można mówić tu jeszcze o pełnej akceptacji i przyjaźni, panowie, spełniając pośmiertnie marzenie babci, zaczęli odbudowywać swoją więź. W książce "Coming out jest Kozak", gwiazdor TTV opowiedział o tym, jak ojciec zareagował na wieść o jego jednopłciowym związku. 

"[...] Wiedziałem, że coś się stało. Nie odebrałem, a potem się dowiedziałem, że ojciec poszedł do mojej mamy i zrobił jej awanturę o to, jak mnie wychowała. Gdy wróciłem z urlopu, byłem bardzo zestresowany. Bałem się chodzić po Piasecznie w obawie, że go spotkam i że dojdzie między nami do konfrontacji. Wiedziałem, że raz na jakiś czas przychodzi do mamy z pretensjami, że to przez z nią wyrosłem na geja. Gdy pewnego dnia mama zadzwoniła do mnie roztrzęsiona, że ojciec znowu zrobił jej awanturę, nie wytrzymałem. Za namową Jacka wziąłem telefon i do niego zadzwoniłem. Pierwszy raz w życiu tak na kogoś nawrzeszczałem. Wyrzuciłem z siebie wszystko, kląłem jak szewc. Jacek powiedział mi potem, że był w szoku, że byłem tak ostry. Ale miarka się przebrała! Od tego momentu spotykamy się na rodzinnych uroczystościach. Częściej są to pogrzeby niż wesela. Rozmawiamy ze sobą, ale o mało istotnych sprawach – o wakacjach, o pogodzie. Nie opowiadam mu o swoim chłopaku" - pisał. 

Anonimowy artysta w książce Mariusza Kozaka

Co ciekawe, Mariusz Kozak zdecydował się na pełne emocji i szczerości rozmowy z osobami, które dokonały, bądź odrzuciły "coming out". Jednym z nich jest anonimowy artysta, który przez wiele czynników zdecydował się pozostać "w szafie". 

"Jestem gejem w średnim wieku. Jestem znanym w Polsce artystą. Od kilku lat w związku. Wychowałem się w małej wiosce, nieopodal granicy ze wschodem. Od kilkunastu lat, czyli całe moje dorosłe życie, mieszkam w dużym mieście. [...] Nie dokonałem jeszcze coming outu przed najbliższymi. Moi rodzice nie zdają sobie sprawy, że jestem gejem" - czytamy. 

Jesteście ciekawi historii przedstawionych w "Coming out jest Kozak"? Premiera ebooka już w lutym 2023 roku.

Mariusz Kozak
Przedpremierowy fragment książki "Coming out jest Kozak" Mariusz Kozak Źródło: MW MEDIA

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości