Britney Spears

Britney Spears pozuje nago z psem na rękach

Britney Jean Spears urodziła się 2 grudnia 1981 w McComb (Mississippi, USA). Jest amerykańską piosenkarką, tancerką i aktorką, która zyskała międzynarodową sławę pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku. Nazywana księżniczką popu. Uchodzi za ikonę popkultury.

Britney Spears – wczesne lata życia

Britney Spears dorastała w Kentwood w Luizjanie i rozpoczęła swoją karierę muzyczną już jako nastolatka. Już jako mała dziewczynka była zafascynowana tańcem i występami scenicznymi. Brała udział w różnych przeglądach talentów i konkursach tanecznych, a także występowała w lokalnych teatrach.

Britney Spears i Klub Przyjaciół Myszki Miki

Na początku lat 90. Britney Spears uczestniczyła w programie telewizyjnym The Mickey Mouse Club (Klub Przyjaciół Myszki Miki). Program ten był emitowany na kanale Disney Channel oraz stanowił mieszankę muzyki, skeczy, a także różnorodnych występów i był skierowany do młodej publiczności. Britney pojawiła się tam wraz z innymi młodymi wykonawcami, takimi jak Christina Aguilera, Ryan Gosling i Justin Timberlake.

Britney Spears i debiutancki album Baby One More Time

"Baby One More Time" to debiutancki album studyjny amerykańskiej piosenkarki. Został wydany 12 stycznia 1999 roku przez Jive Records. Album jest połączeniem popu skierowanego dla nastolatków i muzyki dance-pop oraz zawiera jedne z największych hitów Britney Spears, w tym tytułowy utwór "Baby One More Time", a także "Sometimes" i "Born to Make You Happy". Płyta odniosła ogromny komercyjny sukces, sprzedając się w ponad dziesięciu milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych i ponad dwudziestu pięciu milionach egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Wydawnictwo spotkało się z uznaniem krytyków muzycznych. Za tytułową piosenkę Spears otrzymała nominację do Grammy w kategorii Najlepszy popowy występ wokalny kobiety.

Dyskografia Britney Spears

Spears ma na koncie 9 albumów studyjnych. Po oszałamiającym sukcesie debiutanckiego krążka w kolejnych latach piosenkarka wydała następujące albumy:

  • "Oops!... I Did It Again" (2000)
  • "Britney" (2001)
  • "In the Zone" (2003)
  • "Blackout" (2007)
  • "Circus" (2008)
  • "Femme Fatale" (2011)
  • "Britney Jean" (2013)
  • "Glory" (2016)

Nagrody i wyróżnienia Britney Spears

Od początku kariery muzycznej Britney Spear zdobyła kilkaset nagród, wyróżnień i nominacji. Wśród najważniejszych z nich wymienia się Emmy, Grammy, MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards. W 2011 uzyskała specjalne wyróżnienie stacji MTV – nagrodę honorową MTV Video Vanguard Award, przyznawaną artystom, którzy przyczynili się do rozwoju kultury stacji. Britney ma też swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

Życie osobiste Britney Spears

W 2004 roku Britney Spears przez kilkanaście godzin była żoną przyjaciela z dzieciństwa, Jasona Allana Alexandra. Małżeństwo z Las Vegas zostało unieważnione. W tym samym roku gwiazda wyszła za tancerza Kevina Federline’a. Ma z nim dwóch synów: Seana Prestona (ur. 2005) i Jaydena Jamesa (ur. 2006). W 2006 złożyła pozew rozwodowy, rozwiedli się w lipcu 2007.

Spears przeszła załamanie nerwowe, a w 2008 odebrano jej prawa rodzicielskie, gdy po interwencji policji w jej domu stwierdzono odurzenie narkotykami. Sytuacja skończyła się ubezwłasnowolnieniem piosenkarki. Kuratelę nad Britney zaczął sprawować jej ojciec, Jamie Spears. W listopadzie 2021 została zwolniona z kurateli. W czerwcu 2022 wzięła ślub z wieloletnim partnerem, pochodzącym z Iranu Samem Asgharim, którego poznała na planie teledysku.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images