W Katowicach odbyło się jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie – Śląski Festiwal Nauki. Na odwiedzających czekało ponad 200 stanowisk pokazowych, setki wykładów, warsztatów i spotkań. Ekipa programu "Co Za Tydzień" przyjrzała się temu wydarzeniu.
Kamera programu "Co Za Tydzień" była na 4. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Obserwowaliśmy, jak profesor Jerzy Bralczyk odpowiadał na pytania dzieci. W programie wypowiedział się także brytyjski geniusz Daniel Tammet oraz jeden z głównych zagranicznych gości specjalnych dr Seth Shostak, który wygłosił wykład "Poszukiwanie życia we wszechświecie". Odpowiedział on na pytanie, które nurtuje każdego — czy kosmici istnieją? Zobaczcie koniecznie!
Czy kosmici istnieją? Naukowcy ze Śląskiego Festiwalu Nauki znają odpowiedź
Na Śląski Festiwal Nauk zaproszono wybitnych naukowców nie tylko z Polski, ale także z innych zakątków świata. Dr Seth Shostak to amerykański astronom i astrobiolog zajmujący się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich. Jak odpowiedział na pytanie, czy kosmici istnieją?
- Oczywiście, że wierzę w istnienie kosmitów, choć nie mamy na to jeszcze dowodów. W tej części wszechświata, którą jesteśmy w stanie zobaczyć, w sumie planet jest więcej niż ziarenek piasku na wszystkich plażach Europy. Trudno, więc zakładać, że jedynym ziarenkiem zamieszkały jesteśmy my - stwierdził.
Na Śląskim Festiwalu Nauk wystąpił też Daniel Tammet. To brytyjski sawant autystyczny, obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi. Zdiagnozowano u niego także epilepsję oraz zespół Aspergera oraz synestezję. Daniel Tammet jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi. Bezbłędne podanie wszystkich cyfr zajęło mu 5 godzin i 9 minut.
Zobacz nagranie z programu:
Śląski Festiwal Nauki - co to za wydarzenie?
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach to największe popularnonaukowe wydarzenie w regionie. Festiwal jest organizowany przez śląskie uczelnie oraz miasto Katowice. Podczas festiwalu można spotkać się z wystawcami, wykładowcami, prowadzącymi warsztaty oraz gośćmi specjalnymi – polskimi i zagranicznymi.
Misją festiwalu jest chęć promowania nauki oraz edukacji w województwie śląskim. Naukowcy oraz popularyzatorzy nauki dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, innowacyjnymi wynikami badań oraz ich zastosowaniem w przemyśle i gospodarce, a także zaprezentują wynalazki. W programie festiwalu znajdują się pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ścisłych, medycznych, nauki o kulturze i fizycznej oraz ze sztuki. Osoby w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie.
Czytaj też:
- Andrzej Pągowski o wystawie "Panie i Panny". Dlaczego motywem jest kobieta?
- Lady Pank świętuje jubileusz. Z jakimi problemami musieli sobie poradzić?
- "Wieczór Trzech Króli" w Teatrze Narodowym w Warszawie
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień