Harry Belafonte nie żyje. Twórca hitu "We Are the World" miał 96 lat

Nie żyje Harry Belafonte
Nie żyje Harry Belafonte
Źródło: Getty Images North America
Harry Belafonte nie żyje. Informacja o śmierci artysty pojawiła się w mediach 25 kwietnia we wtorek. Muzyk zmarł w swoim domu na Manhattanie w Nowym Jorku. Miał 96 lat.

Harry Belafonte był cenionym artystą, wielokrotnie honorowany nagrodami Grammy, Emmy, Tony, a także honorowego Oscara. Informację o śmierci artysty podał jako pierwszy "The New York Times". Rzecznik prasowy gwiazdora Ken Sunshine wyznał, że przyczyną śmierci była zastoinowa niewydolność serca.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku

Harry Belafonte nie żyje

Harry Belafonte urodził się 1 marca 1927 r. w Nowym Jorku. Zyskał dużą popularność w latach 50. XX wieku, jako twórca piosenek w stylu calypso. To właśnie dzięki przebojowi "Banana Boat (Day-O)" muzyka calypso stała się zauważalna.

Ponadto Harry Belafonte był pierwszym czarnoskórym mężczyzną, który otrzymał nagrodę Emmy. Największą popularność przyniosły mu utwory takie jak "Day-o (Banana Boat Song)", "Jump In the Line" i "Shake Shake Senora".

Harry Belafonte w połowie lat 80. XX wieku był inicjatorem i pomysłodawcą piosenki "We Are the World", którą zaśpiewali m.in. Michael Jackson, Bob Dylan, Lionel Richie, Stevie Wonder, Tina Turner, Billy Joel, Dionne Warwick, Diana Ross, Bruce Springsteen, Cyndi Lauper, Kenny Loggins czy Ray Charles, pod nazwą "USA for Africa".

Harry Belafonte — pochodzenie

Harry Belafonte był synem jamajskich imigrantów mieszkających w Harlemie. Swoją karierę rozpoczął jeszcze w latach 40. XX wieku. Śpiewał w nowojorskich klubach muzycznych, aby w ten sposób zarobić na szkołę, bowiem uczęszczał do Dramatic Workshop of the New School.

Artysta oprócz muzyki zajmował się również aktorstwem. Miał na koncie kilka ważnych ról, za które otrzymał liczne nagrody. Harry Belafonte był znany również z walki o prawa człowieka. W 1987 r. został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Artysta był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą wybranką została Marguerite Mazique Byrd, z którą doczekał się dwóch córek: Shari i Adrienne. Po rozstaniu Harry Belafonte związał się z Julie Robinson, z którą miał syna Davida i córkę Ginę, a poźniej jego żoną została Pamela Frank.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

podziel się:

Pozostałe wiadomości