Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Jimmy Carter, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zmarł w wieku 100 lat. Carter, który pełnił funkcję 39. prezydenta USA w latach 1977-1981, zostanie upamiętniony 9 stycznia 2025 roku, który zgodnie z decyzją prezydenta Joe Bidena ogłoszono dniem żałoby narodowej.
Cały artykuł przeczytasz pod materiałem wideo:
Jimmy Carter nie żyje. Biografia
Jimmy Carter świętował swoje 100. urodziny w październiku, a w jego rodzinnej Georgii odbyły się z tej okazji uroczyste obchody, obejmujące koncert i przelot myśliwców.
Życie i kariera Cartera
James Earl Carter urodził się 1 października 1924 roku w Plains w stanie Georgia jako syn farmerów uprawiających orzeszki ziemne. W 1946 roku ukończył Akademię Marynarki Wojennej w Annapolis i do 1953 roku służył jako oficer na okrętach podwodnych, zajmując się także serwisowaniem reaktorów jądrowych. Po zakończeniu służby wrócił na farmę ojca, którą rozwinął, stając się zamożnym biznesmenem. Jego antyrasistowskie poglądy oraz zaangażowanie w kościół baptystów przyczyniły się do wyboru do Senatu Georgii w 1962 roku, co rozpoczęło jego karierę polityczną.
W 1971 roku objął stanowisko gubernatora Georgii, deklarując koniec dyskryminacji rasowej. W 1976 roku, jako mało znany polityk, wystartował w wyborach prezydenckich i pokonał urzędującego prezydenta Geralda Forda. Jego sukces przypisywany jest m.in. głosom Polonii, co wynikało z błędów Forda w debacie dotyczącej Europy Wschodniej. Jako prezydent Carter wspierał opozycję demokratyczną w Polsce, a jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Zbigniew Brzeziński, odegrał kluczową rolę w zmianie polityki USA wobec bloku wschodniego.
"Kissinger, który prowadził politykę Forda i Nixona, był konserwatystą, wierzył w zasady wyznawane przez Bismarcka: stabilność dzięki równowadze sił. Brzeziński był Polakiem. Wierzył w stabilność dzięki demokratycznej legitymacji władz. Ostatecznie również był realistą, ale to, co zapamiętałem z tego czasu, to użycie praw człowieka jako ideologicznej broni przeciwko Związkowi Sowieckiemu" - mówił Fried.
Działalność po prezydenturze
Po przegranych wyborach Carter wycofał się z aktywnej polityki i wrócił do rodzinnego Plains. Poświęcił się działalności społecznej i humanitarnej, współpracując z Habitat for Humanity oraz zakładając Carter Center, organizację działającą na rzecz pokoju, praw człowieka i walki z chorobami zakaźnymi. W 2002 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jako trzeci amerykański prezydent po Theodorze Roosevelcie i Woodrowie Wilsonie.
Mimo podeszłego wieku Carter pozostał aktywny – w 2014 roku wydał autobiografię, prowadził wykłady na Uniwersytecie Emory oraz nauczał w niedzielnej szkole. W 2023 roku, po pogorszeniu stanu zdrowia, trafił pod opiekę hospicyjną. W tym samym roku przeżył stratę swojej żony Rosalynn, z którą spędził 77 lat.
Jimmy Carter zapisał się w historii nie tylko jako prezydent, ale również jako działacz na rzecz pokoju i sprawiedliwości, którego wpływ wykraczał daleko poza jego prezydencką kadencję.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Krystyna Janda pierwszy raz o stanie zdrowia. "Od czterech lat mam problemy"
- Agnieszka i Piotr Głowaccy zaskoczyli decyzją o adopcji. Powitali nowego członka rodziny
- Neymar w tym roku powitał dziecko, które jest owocem romansu. Teraz ogłosił kolejną ciążę
Autor: Aleksandra Głowińska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images