Gwiazdy

Legendy rapu spotkały się na jednej scenie podczas Super Bowl. Niezwykłe gesty artystów

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
BBC
 Dr. Dre, Mary J. Blige, Snoop Dogg na Super Bowl 2022.

Finał Super Bowl to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe. Co roku niezwykłą atrakcję stanowią też występny muzyczne podczas przerwy w meczu. W tym roku na arenie wystąpiły legendy amerykańskiego rapu: Dr Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige i Kendrick Lamar. Furorę zrobiło gościnne show 50 Centa.

Super Bowl, czyli finał rozgrywek futbolu amerykańskiego, to najważniejsza impreza sportowa roku w Stanach Zjednoczonych. Super Bowl jest nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także kulturalno-rozrywkowym. W przerwie finału (tzw. Halftime Show) ma miejsce czternastominutowy koncert. Udział w nim to wielkie wyróżnienie dla artysty. W tym roku na scenie zaprezentowały się znane na całym świecie legendy amerykańskiego rapu. Nie zabrakło tez wzruszających gestów.

Super Bowl 2022 – kto wystąpił?

Super Bowl to nie tylko emocje sportowe, ale także muzyczne. Transmisje finału biją rekordy oglądalności w amerykańskiej telewizji. Występy przed wielomilionową publicznością, to tak ogromna promocja dla artystów, że za pojawienie się w Halftime Show nie biorą ani grosza.

Podczas tegorocznego finału Super Bowl na scenie spotkali się Eminem, Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige i Kendrick Lamar. Gościem specjalnym wieczoru był 50 Cent.

Show otworzył raper i superproducent Dr Dre, który wyłonił się spod sceny przed gigantycznym pulpitem mikserskim. Natychmiast wybrzmiał niezwykle rozpoznawalny refren piosenki "The Next Episode", a na scenie pojawił się Snoop Dog.

Wtedy widzowie przed telewizorami ujrzeli wielką makietę domu, składającego się z pięciu sąsiadujących ze sobą pokoi, w których obywała się inna impreza. Obok nich stały drogie samochody. Na scenę wkroczył też tłum tancerzy i tancerek.

Efektywna scenografia pozwoliła hip-hopowym gwiazdom na płynne przechodzenie między piosenkami. Całość mogła być inspirowana teledyskiem Destiny's Child do utworu "Say My Name". Fani żartowali też, że tak mógłby wyglądać dom spokojnej starości dla raperów.

Wybrzmiały utwory znane doskonale fanom na całym świecie. Oto ich lista:

  • The Next Episode - Dr Dre & Snoop Dogg
  • California Love - Dr Dre
  • In Da Club - 50 Cent
  • Family Affair - Mary J. Blige
  • No More Drama - Mary J. Blige
  • M.A.A.D City - Kendrick Lamar
  • Alright - Kendrick Lamar
  • Forgot About Dre - Eminem
  • Lose Yourself - Eminem
  • Still D.R.E. - Dr. Dre & Snoop Dogg

Publiczność, zarówno ta na stadionie, jako i przed telewizorami była zachwycona show. "To najwspanialsze Halftime Show, jakie kiedykolwiek widziałem!" - napisał na Twitterze koszykarz LeBron James.

Klaudia El Dursi o życiu w Panamie i zdalnym nauczaniu synów
Klaudia El Dursi o życiu w Panamie i zdalnym nauczaniu synów

Dr Dre złożył hołd dla legendarnego 2Paca

Jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas całego występu był hołd Dr Dre złożony dla legendarnego rapera 2Paca. Raper najpierw wykonał wers ze słynnego "California Love", a później uderzył w klawisze pianina i wybrzmiał kawałek "I Ain't Mad At Cha". Wywołało to niezwykłe emocje wśród obecnych na stadionie widzów. Przed show media obiegły informacje, że organizatorzy planują, aby 2Pac pojawił się na scenie w formie hologramu.

Fani nie byli jednak zachwyceni tym pomysłem i zgodnie przyznali, że występ Dr Dre był odpowiednim hołdem dla rapera, który zmarł w 1996 roku w wieku 25 lat w tajemniczych okolicznościach. 2Pack nadal jest uważany za jednego z największych artystów hip-hopowych.

Eminem ukląkł, by wesprzeć Colina Kaepenicka

Podczas wieczoru pojawiły się też polityczne odniesienia. Eminem po wykonaniu hitu z 2002 roku "Lose Yourself" ukląkł, by wesprzeć Colina Kaepenicka. Były rozgrywający NFL kilka lat temu podczas hymnu narodowego na jednym z meczów wykonał ten sam gest. Był to wyraz sprzeciwu wobec brutalności amerykańskiej policji i nierówności rasowej. Od tego czasu sportowcy przed meczami często klękali w solidarności z Kaepernickiem i jego przesłaniem.

Eminem już wcześniej wyrażał swoje poparcie protestów Kaepenicka. W 2017 roku, podczas BET Hip Hop Awards, wykonał wybuchowy 4,5-minutowy freestyle rap, podczas którego wyzywał byłego prezydenta Donalda Trumpa i wspierał Kaepernicka i jego przesłanie na temat rasizmu i brutalności policji. Podobno organizatorzy super Bowl prosili rapera, by nie robił tego w trakcie swojego występu.

Zobacz cały występ gwiazd podczas Super Bowl:

Super Bowl – co to za wydarzenie? 

Super Bowl to finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Ceremonia określana jest jako Super Bowl Sunday lub w skrócie Super Sunday, a przerwa na koncert gwiazd to Halftime Show.

Super Bowl to nieformalne amerykańskie święto narodowe. W dzień finału Amerykanie jedzą prawie tak obite posiłki, jak podczas Święta Dziękczynienia. Mecze przyciągają przez telewizory tłumy widzów. Zeszłoroczny odbył się bez publiczności ze względu na pandemiczne obostrzenia. Głównym gwiazdorem był The Weeknd, który został dobrze przyjęty. Przez brak widzów występ nie miał jednak już swojej wyjątkowej atmosfery.

W tym roku zostało to naprawione. Hip-hopowe gwiazdy wystąpiły siedemdziesięciotysięczną publicznością na SoFi Stadium w Los Angeles.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego:  Kevin C. Cox/Getty Images

Pozostałe wiadomości