Kamera "Co za Tydzień" była obecna podczas tegorocznego Light Move Festival w Łodzi, gdzie w jeden weekend w roku odbywa się niesamowity spektakl. Podczas wydarzenia goście mogą uczestniczyć w widowisku barw i kształtów.
Light Move Festival jest największym w Polsce festiwalem światła, który odbywa się każdej jesieni. W jego ramach kolorowymi iluminacjami podświetlane są dziesiątki zabytkowych kamienic w centrum miasta Łodzi. Widzowie mogą oglądać mappingi (kilkuminutowe animacje dostosowane do architektonicznych detali budynku) realizowane w technologii 2D/3D. Tegoroczna edycji odbyła się 27 i 28 września.
Light Move Festival — niesamowite widowisko
W Łodzi zagościliśmy na Light Move Festival, gdzie budynki, elewacje, czy pomniki oświetlone niezwykłymi barwami stają się elementem niesamowitego widowiska. Motywem przewodnim wydarzenia w tym roku była "cywilizacja", a instalacje mają nie tylko cieszyć oczy, ale również skłaniać zebranych tłumnie ludzi do refleksji. Przed kamerą "Co za Tydzień" wypowiedziała się Beata Konieczniak - dyrektor artystyczna i pomysłodawczyni festiwalu.
"Light Move Festival 2024 to takie trzy podgrupy artystów. Projekcje wielkoformatowe i mappingi, dla których ekranem staje się tektonika budynku i elewacje, gdzie budują swoją scenerię, dopasowując ją do detali, takich jak okna, czy drzwi. Drugą kategorią są instalacje artystyczne, czyli jak artyści wyobrażają sobie ten temat i jak go wpasowują w przestrzenie otwarte. Kolejna to przystanki muzyczne, bo festiwal światła to światło, kolor, ruch i dźwięk" - wyznała.
Light Move Festival przyciągnął tysiące mieszkańców Łodzi i turystów
Podczas Light Move Festival 2024 pojawiło się także wielu artystów, którzy wzbogacili wydarzenie swoimi występami muzycznymi. W trakcie tegorocznej edycji nie zabrakło także nowości. Punktem, którego nie było wcześniej, był artystycznie oświetlony XIX-wieczny neobarokowy pałac rodziny Poznańskich, na którym po raz pierwszy w historii pokazano mapping. Na temat swojej pracy przed kamerą "Co za Tydzień" wypowiedział się również odpowiedzialny za projekt artysta Jesus S. Baptista.
"Od wielu lat tworzę mappingi na budynkach. Pracuję nad projektami w całej Europie. Tutaj wyzwanie było nico inne, niż te, które do tej pory wykonywałem. Wyzwaniem był dla mnie dach tego budynku [...] Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do Polski, do Łodzi" - wyznał twórca.
Za muzykę zaś podczas wspomnianej instalacji odpowiadał kompozytor Amadeo Savio, który przed kamerą "Co za Tydzień" również nie krył swojego entuzjazmu.
"Największym wyzwaniem było to by obrazy i dźwięki zgrywały się w czasie. Staram się wszystko robić z pasją i za każdym razem robić coś, co przyciągnie uwagę, coś nowego" - powiedział artysta.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Bartosz Gelner i Magdalena Cielecka przyłapani na gorącym pocałunku! Fotoreporterzy zrobili im zdjęcie
- Żona Mikołaja Krawczyka z poruszającym apelem. W powodzi straciła dziadka
- Nie żyje Lech Sołuba. Aktor znany z "Misia" miał 76 lat
Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"