Anna Świątczak

Anna Świątczak

Anna Katarzyna Magdalena Żeńca (z domu Świątczak) – urodzona 30 marca 1977 roku w Lublińcu polska piosenkarka i osobowość sceniczna.

Anna Świątczak - pochodzenie i wykształcenie

Anna Świątczak jest córką Ewy i Tadeusza Świątczaków, którzy byli policjantami. Jest najstarsza z trojga rodzeństwa, ma dwie młodsze siostry – Magdalenę (urodzoną w 1981 roku) i Katarzynę (urodzoną w 1982 roku).

Anna Świątczak uczęszczała do podstawowej szkoły muzycznej, do klasy skrzypiec. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Uczyła się także w Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II st. im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.

Anna Świątczak - kariera muzyczna

Anna Świątczak zadebiutowała na festiwalu „Słowiański Bazar” w Zielonej Górze w 1992 roku. W 1993 roku założyła punkrockowy zespół „Kurki z Jednej Dziurki”. Dwa lata później wystąpiła w telewizyjnym programie „Szansa na sukces”. Po wykonaniu piosenki Sławy Przybylskiej „Pamiętasz, była jesień”, wygrała go. Dało jej to możliwość udziału w koncercie finałowym w Sali Kongresowej w Warszawie. Tam również odniosła zwycięstwo. W 1996 roku po raz kolejny z piosenką „Pamiętasz, była jesień” zdobyła nagrodę telewidzów na konkursie „Debiuty”, w ramach 33. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Anna Świątczak śpiewała w chórkach w telewizyjnym programie „Jaka to melodia”, a także na płytach takich artystów jak: Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Sylwia Wiśniewska, Kaja Paschalska.

Anna Świątczak - zespół Ich Troje i związek z Michałem Wiśniewskim

Anna Świątczak w 2003 roku została wokalistką zespołu „Ich Troje”, zastępując Justynę Majkowską. Razem z zespołem wydali trzy płyty – „6-ty ostatni przystanek”, „7 grzechów głównych”, „Ósmy obcy pasażer”. W 2006 roku reprezentowali Polskę na 51. Konkursie Eurowizji, zajmując 11. miejsce w półfinale. Z zespołem rozstała się w 2010 roku, ale w 2020 roku wróciła do jego składu.

Anna Świątczak była także partnerką wokalisty zespołu „Ich Troje” Michała Wiśniewskiego. Para pobrała się 29 lipca 2006 roku, a w marcu 2007 roku wzięli drugi ślub w Las Vegas. W 2011 roku rozwiedli się.

Anna Świątczak - kariera solowa

Anna Świątczak, będąc jeszcze wokalistką zespołu „Ich Troje”, rozpoczęła karierę solową. W 2009 roku wydała swój pierwszy album pt. „Aniqa”. W 2016 ukazała się jej płyta „Mińska life”, a rok później „Pierwszy”.

W 2021 wspólnie z Robertem Kurpiszem i Piotrem Aleksandrowiczem powołali projekt pn. „Anka”. Ich pierwszym oficjalnym singlem był utwór „Nad płonącą rzeką”. W lutym 2022 roku wydali singiel „Za każdą chwilą złą”. W konkursie Debiutów 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zajęli z tytułowym utworem drugie miejsce.

Anna Świątczak - działalność pozamuzyczna

Anna Świątczak jest gospodynią religijnego programu telewizyjnego „Punkt zwrotny”. Od 1 czerwca 2017 roku prowadzi go w chrześcijańskiej telewizji TBN Polska.

Na swoim koncie ma także role w filmach:

  • „Biała sukienka”,
  • „Siedem grzechów popcooltury”,
  • „Od pełni do pełni”.

Swojego głosu użyczyła Pół-Wyroczni – postaci w filmie animowanym pt. „Książe Czaruś”.

Anna Świątczak - życie prywatne

Anna Świątczak w 2012 roku poślubiła Michała Żeńcę, perkusistę.

Z małżeństwa z Michałem Wiśniewskim ma dwie córki – Etiennette Annę (urodzoną w 2006 roku) i Vivienne Viennę (urodzoną w 2008 roku).

Anna Świątczak - media społecznościowe

Anna Świątczak posiada konto na portalu społecznościowym Instagram (@ania.swiatczak).

Anna Świątczak o relacji z mężem
Anna Świątczak o relacji z mężem Anna Świątczak o relacji z mężem

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA