Monika Richardson

Monika Richardson była żoną Zbigniewa Zamachowskiego

Monika Justyna Richardson (z domu Pietkiewicz, z trzeciego męża Zamachowska) – urodzona 25 kwietnia 1972 roku we Wrocławiu dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Monika Richardson - pochodzenie i wykształcenie

Monika Richardson jest córką architekta Jerzego Pietkiewicza i dziennikarki radiowej i telewizyjnej Barbary Trzeciak-Pietkiewicz. Po rozwodzie rodziców wychowywała się z matką. Miała młodszego brata Filipa, który zmarł w 2012 roku.

Ukończyła XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Studiowała iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim, a dyplom obroniła w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Monika Richardson - kariera zawodowa – telewizja

Monika Richardson już w trakcie studiów pracowała jako nauczycielka języka angielskiego oraz w agencji reklamowej Biura Reklamy SA. Zajmowała się także działaniami public relations w firmie produkującej komputery Dell.

W 1992 roku rozpoczęła pracę w TVP 2. Była współautorką, autorką i prowadzącą wielu programów, w tym „Kulty popkultury”, „Teleadwokat”, „Europejczycy”, „Strefa otwarta”, „Witaj, Europo”, „Europa da się lubić”, „Orzeł czy reszta?”, „Wstęp wolny”. W 2006 roku pojawiła się w roli jurorki w programie „Supertalent”.

Monika Richardson od kwietnia 2013 roku do listopada 2019 roku była także współprowadzącą poranny program „Pytanie na śniadanie”. Jej partnerem był Michał Olszański, a po jego odejściu z programu Aleksander Sikora. W 2019 roku Monika Richardson prowadziła też wznowioną serię programu „Europa da się lubić”.

Pracowała również w telewizji TTV, w której od czerwca do października 2012 roku współprowadziła weekendowy magazyn „Studio TTV”.

Monika Richardson - pozostała działalność zawodowa

Monika Richardson w latach 2006-2008 była redaktorką naczelną magazynu „Zwierciadło”. W 2020 roku rozpoczęła współpracę z tygodnikiem „Wprost”.

Przez lata związana była także z radiem. Od marca 2011 roku do czerwca 2012 roku wspólnie z Jarosławem Budnikiem prowadziła poranną audycję w Radio Złote Przeboje „Złote Przeboje na dzień dobry”.

Monika Richardson jest też autorką i współautorką książek, w tym m.in. „Lubię być Polakiem”, „Moja Europa da się lubić”, „Kuchnia kobiet”. Wspólnie z Lidią Popiel napisała książkę „Polki na Bursztynowym Szlaku”, a z Małgorzatą Pietkiewicz „Pożegnanie z Afryką”.

Monika Richardson w styczniu 2022 roku otworzyła w Warszawie szkołę językową „Richardson School”.

Monika Richardson - życie prywatne

Monika Richardson była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Will Richardson, amerykański dziennikarz i podróżnik. Byli małżeństwem w latach 1995-2000. Drugiego męża – Jami’ego Malcolm’a, szkockiego byłego pilota RAF, czyli sił powietrznych Wielkiej Brytanii – poślubiła w 2001 roku. Para ma dwoje dzieci – syna Tomasza David’a (urodzonego w 2001 roku) i córkę Zofię (urodzoną w 2004 roku), a rozwiodła się w 2012 roku. W 2014 roku jej mężem został aktor Zbigniew Zamachowski. W marcu 2021 roku para oficjalnie potwierdziła rozstanie. W czerwcu 2021 roku Monika Richardson potwierdziła zaś związek z przedsiębiorcą Konradem Wojterkowskim.

Monika Richardson - media społecznościowe

Monika Richardson prowadzi swój profil na portalu społecznościowym Instagram (@monikarichardson), na którym chętnie dzieli się wydarzeniami z życia prywatnego i zawodowego.

Źródło zdjęcia głównego: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA