Edyta Górniak spędzi Wielkanoc z synem. Zdradziła, gdzie się wybierają

Edyta Górniak spędzi święta z synem
Edyta Górniak spędzi święta z synem
Źródło: MWMEDIA
Edyta Górniak spędzi świąteczny czas na Podhalu. Wokalistka przeprowadziła się w okolice gór jeszcze w czasie pandemii i od razu zakochała się w miejscowych zwyczajach związanych z głęboką duchowością. Dołączy do niej również syn Allan.

Edyta Górniak znana jest już nie tylko ze swoich umiejętności artystycznych i reprezentowania Polski na międzynarodowej estradzie. Już jakiś czas temu wokalistka zaczęła publicznie dzielić się swoją wiarą. Być może właśnie dlatego wybrała Podhale. Wokalistka przeprowadziła się tam jeszcze w okresie pandemii COVID-19.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Małgorzata Rozenek-Majdan o pracy w telewizji
Małgorzata Rozenek-Majdan o pracy w telewizji

Edyta Górniak mieszka na Podhalu

Według medialnych doniesień Edyta Górniak na Podhalu poczuła się już jak u siebie. Spodobała jej się przede wszystkim góralska duchowość. Podobno uczestniczyła nawet w katolickich obchodach Bożego Ciała w zeszłym roku.

To, że gwiazda mieszka z dala od show-biznesowych wydarzeń, wcale nie oznacza, że wycofała się z życia publicznego. Cały czas aktywnie koncertuje, spotyka się z dziennikarzami i jest aktywna w mediach społecznościowych. Wielkanoc Edyta Górniak spędzi jednak na Podhalu.

"Na święta będziemy w górach. Po góralsku, jak kiedyś. Tradycyjnie. Zawsze mamy takie piękne spotkanie w moim ukochanym, malutkim, drewnianym kościółku z moją przyjaciółką i jej rodziną. W tradycji bardzo góralskiej" - zdradziła w rozmowie z Jastrząb Post.

Wokalistka zaopatrzyła się już też w specjalny strój.

"Zawsze wcześniej miałam pożyczony strój, teraz już mam swój, bo zamówiłam sobie u takiej bardzo znanej krawcowej. Na Podhalu w ogóle się pięknie świętuję ten czas" - mówiła.

Tradycje wielkanocne na Podhalu. Czy Edyta Górniak weźmie w nich udział?

Podhale to miejsce, gdzie przyzwyczajenie do tradycji nadal jest bardzo silne. Obrzędy wielkanocne nie różnią się jednak zbytnio od tych, kultywowanych w reszcie kraju. Niedziela Palmowa na Podhalu to czas, w którym przygotowywane są ozdobne palmy z gałęzi wierzbowych, które są ozdobione kolorowymi wstążkami, papierem czerwonym i zielonym oraz kwiatami. Palmy te są następnie niesione przez dzieci i dorosłych w procesji, która wędruje do kościoła, gdzie odbywa się uroczysta msza.

W Wielki Czwartek w kościołach odprawiane są uroczyste msze wieczerzy pańskiej. Po nich odbywa się obrzęd mycia nóg, który symbolizuje pokorę i miłość. Podczas tego obrzędu kapłan myje stopy wybranym wiernym, co nawiązuje do gestu Jezusa, który umył nogi swoim uczniom.

Wielki Piątek to z kolei dzień refleksji i smutku. Odprawiane są nabożeństwa męki Pańskiej, a wieczorem organizowane są tzw. Gorzkie Żale, czyli nabożeństwa modlitewne połączone z muzyką.

Wielka Sobota to czas przygotowań do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia na odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów, podczas którego mieszkańcy regionu przynoszą do kościoła kosze z pokarmami, które zostają pobłogosławione przez księdza. W koszach znajdują się m.in. jajka, chleb, kiełbasa, chrzan, sól i pieprz.

Niedziela Wielkanocna to dzień radości i nadziei. Odbywają się uroczyste msze oraz spotkania rodzinne przy wielkanocnym stole, który jest bogato zastawiony jajkami, kiełbasą, chlebem i innymi potrawami. Mieszkańcy regionu malują również pisanki, wykonują ozdoby wielkanocne, pieką babki i chleby wielkanocne.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości