Mija 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Jego odejście zasmuciło wszystkich

20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego
20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego
Źródło: x-news
Grzegorz Ciechowski był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków lat 80. i 90. Przez lata kariery stworzył wiele niezapomnianych utworów, które nie schodzą z list polskich przebojów. Jego życie prywatne było niezwykle burzliwe, a muzyk doczekał się czwórki dzieci. 22 grudnia 2001 r. zmarł niespodziewanie po przeprowadzonej operacji tętniaka serca.

Grzegorz Ciechowski urodził się 22 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. W szkole podstawowej grał na flecie i pianinie. Mało kto wie, że w młodych latach Grzegorz Ciechowski pisał wiersze, a nawet wydał tomik poezji. Już w 1979 r. dołączył do zespołu Res Publica. Bardzo szybko został liderem grupy, a już rok później zespół zmienił nazwę na Republika i przeniósł swoją działalność z Torunia do Warszawy. Pierwsze nagrania grupy zostały okrzyknięte mianem ich największych przebojów. Były to piosenki: "Gadające głowy", "Kombinat", "Układ sił", "Biała flaga" czy "Telefony".

Kariera Grzegorza Cichowskiego

W 1982 r. na rynku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. "Nowe sytuacje", na której znalazło się 10 piosenek napisanych przez Grzegorza Ciechowskiego. Kariera Republiki zaczęła nabierać tempa, a Grzegorz Cichowski jako jeden z nielicznych zaczął stosować kontrowersyjne zachowania w celu promocji zespołu i twórczości.

W 1986 r. zespół Republika zakończył działalność, a Grzegorz Ciechowski rozpoczął karierę solową pod pseudonimem "Obywatel G.C.". Jeszcze w tym samym roku ukazał się jego pierwszy solowy album, a dwa lata później kolejny, na którym znalazły się utwory takie jak "Nie pytaj o Polskę" i "Tak...tak... to ja". W 1990 r. Grzegorz Ciechowski wrócił do zespołu Republika i był związany z nim aż do śmierci.

Leszek Możdżer w programie Co Za Tydzień z projektem "Idzie nowe!"

Grzegorz Ciechowski — związki, kobiety, dzieci

Życie prywatne Grzegorza Ciechowskiego wzbudzało wielkie poruszenie w świecie mediów. Muzyk jeszcze w latach 70. ożenił się z Joanną Muchlińską, z którą rozstał się niedługo później, gdyż poznał aktorkę Małgorzatę Potocką, z którą doczekał się córki Weroniki.

Ich związek przetrwał do 1994 roku, ponieważ w życiu muzyka pojawiła się 19-letnia Anna Wędrowska, która zajmowała się jego córką Weroniką. Przez częste nieobecności i wyjazdy Małgorzaty Potockiej, pomiędzy tą dwójką narodził się romans, który zakończył się małżeństwem.

W 1994 r. Grzegorz Ciechowski ożenił się z Anną i miał z nią troje dzieci — Helenę, Brunona i Józefinę, która urodziła się już po śmierci muzyka. 22 grudnia 2001 r. w mediach pojawiła się druzgocąca informacja. Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w jednym z warszawskich szpitali po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. Muzyk miał zaledwie 44 lata. Urnę z jego prochami złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W 2019 r. ukazał się głośny dokument "Obywatel Miłość" zrealizowany przez obecnego męża Anny Wędrowskiej, która opowiedziała mu o życiu z Grzegorzem Ciechowskim. W rozmowie z "Dzień dobry TVN" wdowa po muzyku wyznała, dlaczego tyle lat czekała, aby opowiedzieć swoją historię.

"Wiedziałam, że ta historia wiążę się z pewnymi sekretami, tajemnicami rodzinnymi. Nie byłam gotowa mówić o tym, poza tym ze względu na dzieciaki na pewno też. To było dla mnie trudne" - powiedziała.

Zobacz więcej:

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości