Król Karol III ofiarą aktywistów. Zniszczono jego nowy portret

Król Karol III
Król Karol III
Źródło: Getty Images
Kontrowersje wokół nowego portretu króla Karola III jeszcze się nie ucichły, a już doszło do kolejnego skandalu. Monarcha stał się celem eko-aktywistów z grupy Animal Rising. Niedawno odsłonięty obraz autorstwa współczesnego artysty Jonathana Yeo został zdewastowany przez protestujących, którzy zakryli twarz króla naklejką z bohaterem kreskówki "Wallace i Gromit".

Dwa tygodnie temu w londyńskiej Philip Mould Gallery odbyła się premiera portretu monarchy. Na obrazie król Karol III został przedstawiony w mundurze pułkownika gwardii walijskiej z mieczem w dłoni i motylem na ramieniu. Artysta tłumaczył, że czerwień munduru zanika na czerwonym tle, co ma na celu wyróżnienie twarzy króla. Motyl symbolizuje zaś metamorfozę i odrodzenie, co według Johantana Yeo, doskonale pasuje do nowego monarchy, który niedawno objął tron. Dodatkowo odnosi się to do wieloletniego zainteresowania Karola III środowiskiem.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Nowy portret króla Karola III zniszczony

Jednak ani piękny symbolizm, ani artystyczne przesłanie nie uchroniły najnowszego portretu brytyjskiego monarchy przed atakiem. Król Karol III stał się celem protestu eko-aktywistów z grupy Animal Rising, którzy chcieli zwrócić uwagę na bestialskie praktyki na farmach zwierzęcych. Dzieło zostało zdewastowane przez dwóch protestujących, którzy zakryli twarz króla naklejką z bohaterami kreskówki "Wallace i Gromit".

"Ponieważ król Karol III jest wielkim fanem 'Wallace'a i Gromita', nie mogliśmy wymyślić lepszej metody, by zwrócić jego uwagę na dantejskie sceny, jakie rozgrywają się na farmach RSPCA Assured!" — powiedział Daniel Juniper, jeden z protestujących.

Karol III ofiarą protestu eko-aktywistów

Protest eko-aktywistów z grupy Animal Rising miał na celu zwrócenie uwagi na niedawne śledztwo dotyczące 45 farm RSPCA Assured, które — jak twierdzą aktywiści — są miejscem przerażających aktów okrucieństwa wobec zwierząt. Daniel Juniper wezwał króla do wycofania swojego wsparcia dla tej organizacji.

"Nasze graffiti ma na celu nie tylko rozbawić króla Karola III, ale również zmusić go do poważnego zastanowienia się, czy chce być utożsamiany z okropnym cierpieniem, jakiego doświadczają zwierzęta na farmach RSPCA Assured" — powiedział.

Animal Rising opublikowała niedawno raport, w którym przedstawiła wyniki śledztwa przeprowadzonego na 45 farmach w całej Wielkiej Brytanii. Zdaniem aktywistów, na każdej z tych farm doszło do aktów okrucieństwa i cierpienia zwierząt. Grupa wezwała króla Karola III do rozwiązania swojej współpracy z RSPCA i publicznego ujawnienia prawdy o warunkach panujących na farmach objętych programem Assured Scheme.

"Król Karol mówił jasno, że jest wrażliwy na cierpienie zwierząt na farmach w Wielkiej Brytanii. Teraz jest idealny moment dla niego, by rozwiązać swoją współpracę z RSPCA i powiedzieć głośno, jaka jest prawda" — mówił Daniel Juniper.

Nowy portret króla Karola III
Nowy portret króla Karola III
Źródło: Getty Images
Nowy portret króla Karola III
Nowy portret króla Karola III
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości