Magda Gessler ma swoje sposoby na karpia. Oto trzy niezawodne przepisy

Magda Gessler to jedna z najbardziej znanych polskich restauratorek
Magda Gessler to jedna z najbardziej znanych polskich restauratorek
Źródło: MWMEDIA
Kuchnia Magdy Gessler od lat inspiruje Polaków, a przepis na wigilijnego karpia według znanej restauratorki od kilku lat bije rekordy popularności. Gwiazda proponuje przyrządzić tę rybę w trzech wersjach: tradycyjnej smażonej, nieco bardziej dietetycznej - pieczonej, a także z dodatkiem bryndzy.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a gwiazdy powoli zaczynają już czuć magię tego niezwykłego okresu w roku. Nie tylko jednak sławy z pełną parą przystąpiły do świątecznych przygotowań: wiele osób zaprosiło już najbliższych do swoich domów, udekorowało mieszkania i ubrało choinki. Niektórzy zaczęli też wypiekać świąteczne pierniczki, a jeszcze inni do tej pory krzątają się w kuchniach, rozmyślając o 12. potrawach wigilijnych. To właśnie im z pomocą przychodzi Magda Gessler i jej przepisy na karpia w aż trzech wydaniach.

Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o Bożym Narodzeniu. Wiemy, jak przygotowuje się do świąt

Przepis na smażonego i pieczonego karpia według Magdy Gessler

Magda Gessler proponuje karpia w dwóch tradycyjnych wersjach: smażonej i pieczonej dla tych, którzy bardziej dbają o swoją linię. Zanim restauratorka zacznie smażyć rybę, marynuje ją w soli, soku z cytryny i pieprzu cytrynowym. Miseczkę z karpiem owija folią i zostawia na dwie godziny. Gdy ryba przejdzie już smakiem przypraw, obtacza ją kolejno w jajku, a potem w bułce tartej połączonej z mąką pszenną. Potem przychodzi czas na smażenie. Magda Gessler smaży karpia na dobrze rozgrzanej patelni na oleju lub maśle klarowanym przez 5-7 minut. Potem odsącza nadmiar tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego.

Wersja pieczona ryby jest bardzo podobna do tej smażonej. Powtarzamy wszystkie poprzednie kroki, jednak smażymy rybę jedynie przez 3 minuty do momentu zarumienienia się na zewnątrz. Wówczas przekładamy karpia do naczynia żaroodpornego i wkładamy do nagrzanego do temperatury 160 stopni piekarnika na 20-30 minut. Warto podkreślić, że czas pieczenia jest zależny od grubości kawałka ryby.

Przepis na karpia zatorskiego z bryndzą według Magdy Gessler

Dla tych, którzy nie boją się eksperymentować w kuchni, Magda Gessler ma jeszcze jedną propozycję. Jest to zatorski karp z bryndzą, który idealnie skomponuje się z alkoholem.

Rybę trzeba uprzednio dobrze wyfiletować i skropić cytryną i olejem, a także natrzeć solą i czosnkiem. Naczynko z karpiem należy zawinąć w folię i odstawić na parę godzin. Potem dopiero zaczyna się kulinarna zabawa. 200 gramów bryndzy podhalańskiej trzeba wymierzać z natką pietruszki i taką mieszanką nafaszerować wnętrze ryby. Później pokroić karpia w mniejsze kawałeczki i panierować go najpierw w mące pszennej, a potem w rozmąconym jajku i na końcu w bułce tartej. Karpia należy smażyć na głębokim i rozgrzanym tłuszczu tak, by bryndza nie wypłynęła ze środka. Magda Gessler proponuje, by na każdym kawałku usmażonej ryby położyć kawałek masła i serwować ją w towarzystwie miodu pitnego.

Smacznego!

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości