Romuald Twardowski nie żyje. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów zmarł w wieku 94 lat

Romuald Twardowski nie żyje
Romuald Twardowski nie żyje
Źródło: Getty Images/Facebook
Romuald Twardowski nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów czasów powojennych zmarł w wieku miał 94 lata. Smutne informacje jako pierwsza podała Opera i Filharmonia Podlaska.

Romuald Twardowski nie żyje. Był wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Kompozytor był inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" i człowiekiem niezwykle zasłużonym dla polskiej kultury.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Romuald Twardowski zmarł w wieku 94 lat

Romuald Twardowski zmarł 13 stycznia 2024 roku. Smutne informacje o śmierci słynnego kompozytora jako pierwsza podała Opera i Filharmonia Podlaska.

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Romualda Twardowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, laureata licznych nagród i wyróżnień, wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej »Hajnówka«. Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy szczerego żalu i współczucia" — czytamy we wpisie na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Specjalny post upamiętniający zmarłego artystę przygotowało także Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację, iż dziś rano zmarł prof. Romuald Twardowski, wspaniały kompozytor, przyjaciel Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Miał 94 lata. Był wybitnym twórcą, na koncie miał kilkaset kompozycji. [...] Twardowski nie był wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego, w którym znaczną rolę odgrywają reminiscencje muzyki dawnych epok. Ceniony za bardzo nowoczesną muzykę (liczne wykonania na 'Warszawskiej Jesieni'), mimo to nader komunikatywną i pełną wewnętrznego dramatyzmu z indywidualnym rysem. Twórca oper, dzieł orkiestrowych, kameralnych, utworów edukacyjnych i wykonywanych na całym świecie kompozycji chóralnych" - czytamy na Facebooku.

Romuald Twardowski był jednym z najsłynniejszych kompozytorów

Romuald Twardowski przyszedł na świat 17 czerwca 1930 roku w Wilnie, a muzyką zainteresował się już w pierwszych latach swojego życia. Był niezwykle utalentowanym dzieckiem i już w wieku nastoletnim został organistą w lokalnych kościołach. Po tym, jak ukończył szkołę średnią, dostał się do Państwowego Konserwatorium Litewskiego w Wilnie. Tam podjął naukę u najbardziej cenionych fachowców w branży.

Romuald Twardowski uczył się także w Warszawie oraz w Paryżu. W 1972 roku dołączył do zespołu wykładowców Akademii Muzycznej w Warszawie. Był kompozytorem, który zyskał uznanie nie tylko na terenie Polski: jego dzieła były bowiem wystawiane również w NRD, NRF, Finlandii, Jugosławii oraz Czechosłowacji. Za swoje zasługi dla rodzimej kultury otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń i medali. Był spełnionym mężczyzną również w życiu prywatnym. Na Facebooku artystę pożegnała jego ukochana rodzina.

"Dzisiaj rano, 13 stycznia 2024 roku w wieku 93 lat odszedł do Domu Ojca mój mąż i ojciec Adama Romuald Twardowski, wybitny kompozytor, który całe swoje pracowite życie poświęcił muzyce. Wraz z nim odeszła epoka; był bowiem erudytą, zwłaszcza znawcą sztuki, poliglotą, wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem, z którym spotkanie nikogo nie pozostawiało obojętnym, zwłaszcza wykonawców jego muzyki, dyrygentów, studentów i młodzieży ze szkół muzycznych jego imienia. Miał niepowtarzalny sposób bycia i życia. Smutek i żal, spędziłam z nim 43 lata, byłam z nim wraz z synem aż do końca. Niech Bóg otworzy jemu niebo za tak wiele utworów sakralnych, a chóry anielskie niech śpiewają jego muzykę. Żona Alicja Twardowska i syn Adam" - czytamy.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości