Stanisław Tym na zawsze zapisał się na kartach historii polskiego kina. Jednak trzeba pamiętać, że przez lata swojej kariery spełniał się nie tylko jako aktor, ale także jako satyryk, scenarzysta, reżyser czy felietonista. W tym roku skończył 87 lat i nadal jest aktywny zawodowo, choć już w bardzo małym stopniu.
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Stanisław Tym - kariera aktorska
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Co ciekawe, początkowo wcale nie myślał o tym, aby zostać aktorem. Po maturze planował być chemikiem. Wydalono go jednak ze szkoły i aby uniknąć wojska zaczął studiować przetwórstwo na SGGW. I w tej szkole mu się nie powiodło, na szczęście dla publiczności, bo dzięki temu został aktorem.
Na przesłuchania na wydziale aktorskim zaciągnął go kolega z liceum, którego spotkał przypadkiem po latach.
"Zdawało 650 osób, przyjmowano 22. Byłem na pełnym luzie, bo wiedziałem, że nie zdam" - wspominał Stanisław Tym w jednym z wywiadów.
Udało się jednak przekonać do siebie egzaminatorów i został przyjęty na studia. Niestety po dwóch latach powtórzył się scenariusz z poprzednich studiów. Został wyrzucony ze szkoły aktorskiej. Kolejne odrzucenie przypłacił nerwicą, z którą zmagał się przez lata.
"Ciężko to odchorowałem. Bardzo długo wychodziłem z nerwicy, na pewno ponad dziesięć lat. Początki były okropne. Miewałem stany, w których byłem pewien, że umieram. Okazało się jednak, że skoro nieskutecznie umierałem 20 razy, to znaczy, że będę żył. I coś musiałem z tym zrobić" - mówił w jednym z wywiadów.
Mężczyzna nie zrezygnował z aktorstwa. Trafił do warszawskiego Studenckiego Teatru Satyryków, gdzie zachwycono się nie tylko jego grą aktorską, ale również satyrycznymi tekstami. Potem kariera Stanisława Tyma rozkręciła się, a największą sławę przyniosła mu współpraca z reżyserem Stanisławem Bareją i udział w jego filmach. Przez lata Stanisław Bareja występował także w teatrach i reżyserował sztuki.
Stanisław Tym - w czym grał? Najsłynniejsze role
Stanisław Tym znany jest głównie z występów w filmach Stanisława Barei. Ich współpraca zaczęła się od filmu "Nie ma róży bez ognia", a jej największym owocem jest uwielbiana do dzisiaj komedia "Miś". Jest na tyle uniwersalna, że wiele powiedzonek z filmu do dziś funkcjonuje w języku potocznym. Ale aktor zagrał też wiele innych ról. Oto niektóre z nich:
- 1959 – "Cafe 'Pod Minogą' " (reż. Bronisław Brok)
- 1970 – "Rejs" (reż. Marek Piwowski)
- 1974 – "Nie ma róży bez ognia" (reż. Stanisław Bareja)
- 1975 – "Niespotykanie spokojny człowiek" (reż. Stanisław Bareja)
- 1976 – "Brunet wieczorową porą" (reż. Stanisław Bareja)
- 1976 – "Smuga cienia" (reż. Andrzej Wajda)
- 1978 – "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (reż. Stanisław Bareja)
- 1980 – "Miś" (reż. Stanisław Bareja)
- 1981 – "Wojna światów – następne stulecie" (reż. Piotr Szulkin)
- 1991 – "Rozmowy kontrolowane" (reż. Sylwester Chęciński)
- 1993 – "Uprowadzenie Agaty" (reż. Marek Piwowski)
- 2007 – "Ryś"
Stanisław Tym - felietony i satyra
Stanisław Tym pisać zaczął jeszcze w latach 50. Jednym z jego najbardziej znanych tekstów jest skecz "Ucz się Jasiu" z kabaretu "Dudek". Wiele jego tekstów z tego skeczu weszło do potocznego języka, m.in. "wężykiem Panie majster, wężykiem", czy "nie ucz Pan ojca dzieci robić". W latach 90. pisał jako Samozwańczy Rzecznik Statystycznego Polaka Szaraka. Od kilkunastu lat Stanisław Tym pisze felietony w "Polityce".
Stanisław Tym - choroba
W jednym z wywiadów Stanisław Tym wyznał, że w 2008 roku chorował ciężko na raka. Gdy spytał lekarza, jakie ma szanse na pokonania choroby, ten odpowiedział trzy procent. Aktor przeszedł ciężką operację przewodu pokarmowego, resekcję żołądka, ale wyzdrowiał. Obecnie porusza się z pomocą balkonika.
"Najważniejsze to się nie dać. Nie wiem dokładnie, co to znaczy, ale wiem, że można to zrobić. Nie przejmować się, nie powracać do choroby, nie przeżywać jej stale na nowo" - mówił po latach o chorobie.
Stanisław Tym - życie prywatne, żona, dzieci
O życiu prywatnym Stanisława Tyma nie wiadomo niemal nic. Media nie podają informacji o jego żonie i dzieciach. Wiadomo tylko, że jego żona ma na imię Anną i oboje opiekowali się sobą nawzajem w czasie chorób. Wiadomo natomiast na pewno, że Stanisław Tym ma brata, Antoniego, który zagrał epizodyczne role w filmach "Miś" i "Ryś". A jego przodek, Daniel Tym, był ludwisarzem królewskim, który na zamówienie Władysława IV Wazy wykonał odlew posągu Zygmunta III Wazy. Jest wegetarianinem. Mieszka w jednej z suwalskich wsi nad jeziorem Wigry. Ma brata, Antoniego, który zagrał epizodyczne role w filmach Miś (1980) i Ryś (2007).
Stanisław Tym od lat mieszka na Mazurach, nad Wigrami. Wyjechał z Warszawy w 1978 roku. Osiedlił się w malowniczych Zakątach. Dom wyremontował własnymi rękami. Hoduje kury i uprawia warzywa, bo od lat jest wegetarianinem. Zawsze towarzyszy mu kilka lub kilkanaście psów, które ratuje i potem oddaje w dobre ręce.
Stanisław Tym - co robi dziś?
Stanisław Tym mimo choroby i wszystkich trudności, z którymi się zmagał w życiu, zachował pogodę życia. Nadal pozostał aktywny zawodowo. Cały czas tworzył sztuki teatralne i obsadzał się w nich w głównych rolach. Pisze felietony, zaangażował się także w działalność w serwisie YouTube, na którym prowadzi swój własny kanał. Od lat nie jest tam jednak aktywny.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
Czytaj też:
- Kim Kardashian wywołała skandal na ślubie syna najbogatszego Azjaty. Fani ostro skrytykowali kreację celebrytki
- Ralf Schumacher zrobił coming out. Przedstawił ukochanego. Wcześniej miał żonę i syna
- Nie żyje gwiazda "Janosika". Ewa Ciepiela zmarła w wieku 82 lat
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA