Nie żyje znany śpiewak operowy. Występował na prestiżowych scenach

Wiesław Bednarek nie żyje
Wiesław Bednarek nie żyje
Źródło: Getty Images
Nie żyje Wiesław Bednarek. Wybitnego polskiego śpiewaka operowego i profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pożegnał w mediach społecznościowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Wiesław Bednarek zmarł 22 lipca 2024 roku w wieku 74 lat.
  • Zmarł Wiesław Bednarek, wybitny polski śpiewak operowy, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, artysta zasłużony dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
  • Wiesław Bednarek zmarł w wieku 74 lat, a informację o jego śmierci przekazano na stronie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
  • Jego wieloletnia kariera doprowadziła go na szczyt operowego panteonu.

Ryszard Wiesław Bednarek, urodzony 25 stycznia 1950 roku w Sieradzu, był polskim śpiewakiem operowym, barytonem, oraz wybitnym pedagogiem muzycznym. Media obiegła przykra wiadomość o jego odejściu. Informację o śmierci artysty przekazano na stronie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

ODESZLI_POLSKA_2023
Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Wiesław Bednarek nie żyje

22 lipca 2024 roku w wieku 74 lat zmarł uznany baryton Wiesław Bednarek, zasłużony śpiewak Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Wiesław Bednarek był pierwszym odtwórcą roli Nabucco w Polsce, którą zaprezentował na scenie Opery Śląskiej w 1983 roku. Występował na prestiżowych scenach operowych na całym świecie, od Moskwy po Paryż, od Wiednia po Jerozolimę.

Zadebiutował jako Hrabia di Luna w "Trubadurze" Verdiego. Obdarzony dźwięcznym i nośnym głosem o ciepłej barwie stał się artystą użytecznym i niezawodnym. Występował w obsadach premierowych ważnych dzieł – jako Lord Ashton w "Łucji z Lammermooru" Donizettiego (1984), Pizarro w "Fideliu" Beethovena (1985), Nabucco w operze Verdiego (1992), Bartolo w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego (1992), Jochanaan w "Salome" Straussa (1993). Był przekonującym Królem Jagiełłą w operze Kurpińskiego "Jadwiga, królowa polska" (1985). Powierzano mu wielkie role verdiowskie, jak Mackbeth (tytułowa), Amonasro w "Aidzie", Germont w "Traviacie". Wielokrotnie śpiewał Janusza w "Halce" Moniuszki. Rodzinie i Bliskim składamy najszczersze kondolencje.
— czytamy we wpisie TWON na Facebooku.

Wiesław Bednarek nie żyje – kim był?

Ryszard Bednarek spędził dzieciństwo i młodość w Zduńskiej Woli, gdzie ukończył Technikum Mechaniczne. Następnie ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studium Administracji i zarządzania. Posiadał tytuł profesora zwyczajnego doktora habilitowanego, a jego praca doktorska została opublikowana w książce "Stanisław Moniuszko i jego podlaski rodowód".

Swoją muzyczną edukację kontynuował na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Kazimiery Goławskiej.

Karierę muzyczną rozpoczął, śpiewając w zespołach amatorskich, zanim został solistą Opery Śląskiej w Bytomiu w 1977 roku oraz Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie przez wiele lat był pierwszoplanowym barytonem. Występował również jako solista Teatru Wielkiego w Łodzi.

Podczas swojej wieloletniej kariery wystąpił w niemalże tysiącu przedstawień, śpiewając największe role barytonowe, takie jak tytułowe role w operach Verdiego: "Nabucco", "Makbet" i "Rigoletto".

Wiesław Bednarek był także profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie pełnił funkcję Kierownika Katedry Wokalistyki.

Ryszard Bednarek został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis", Odznaką Honorową PCK oraz Medalem "Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości