W poniedziałek 22 lipca 2024 roku media obiegła smutna wiadomość. W wieku 93 lat zmarł Jerzy Artysz, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych, który przez całe swoje życie zdobywał laury na scenach Polski i świata. Informację o jego śmierci przekazało Polskie Radio za pośrednictwem portalu X.
- Jerzy Artysz, wybitny śpiewak operowy i pedagog, zmarł w wieku 93 lat 22 lipca 2024 roku.
- Artysta był solistą barytonem Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej.
- Współpracował z wybitnymi dyrygentami i najlepszymi śpiewakami z całego świata.
- Pracował także jako pedagog w Akademii Muzycznej i Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.
- Był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie i często zapraszany do jury międzynarodowych konkursów wokalnych.
Jerzy Artysz był cenionym artystą, ale także szanowanym pedagogiem i dyrektorem artystycznym. W "Poranku Dwójki" Jadwiga Rappé wspominała muzyka: "To był człowiek, który całe życie poszukiwał. Nigdy nie powielał zastanych, skostniałych wzorców, tylko miał śmiałość szukać, eksperymentować". Podkreśliła, że był on artystą, który nie bał się łamać schematów i nieustannie poszukiwał nowych dróg w swojej sztuce.
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Jerzy Artysz nie żyje
Jerzy Artysz, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych XX wieku, odszedł 22 lipca 2024 roku w Warszawie w wieku 93 lat.
Jak możemy przeczytać we wpisie Polskiego Radia, Jerzy Artysz był solistą barytonem Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował z wybitnymi dyrygentami i śpiewakami z całego świata, a jego współprace z czołowymi artystami były na porządku dziennym. Jako pedagog, pracował w Akademii Muzycznej i na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, kształcąc młode pokolenia śpiewaków operowych.
Jerzy Artysz pełnił także funkcję dyrektora artystycznego szkoły operowej w Barcelonie i był zapraszany do jury międzynarodowych konkursów wokalnych w takich miastach jak Warszawa, Barcelona, Busseto, Genewa i Tuluza.
Dziennikarz muzyczny Andrzej Laskowski oddał hołd Jerzemu Artyszowi.
"Śpiew był dla niego rodzajem posłannictwa. Widział siebie jako swojego rodzaju emisariusza piękna i harmonii, bo to były pojęcia szalenie mu bliskie. Chętnie odwoływał się do ideałów starożytnej Grecji, do greckiej filozofii. Był człowiekiem naprawdę niezwykłym. Dyskretnie dowcipnym, bardzo ciepłym, wręcz serdecznym dla tych, których lubił i dopuszczał do swojej bliskości. Bardzo życzliwym ludziom i, co chyba najistotniejsze, z głębi duszy oddanym muzyce" - mówił na antenie radiowej Dwójki.
Kim był Jerzy Artysz?
Jerzy Artysz urodził się 18 listopada 1930 roku w Sochaczewie. Swoje muzyczne talenty rozwijał już od młodości, a pierwsze kroki stawiał w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Po ukończeniu szkoły średniej, kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował śpiew i grę na skrzypcach. Ukończył studia wokalne w 1959 roku z wyróżnieniem, a swoje umiejętności doskonalił podczas dwukrotnego kursu u Marii Carbone-Rossini w Mediolanie.
Jerzy Artysz rozpoczął karierę operową w Łodzi, gdzie debiutował jako student. W latach 1958–1963 współpracował z łódzkim teatrem operowym. Od 1964 do 1990 roku był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, a także współpracował z Warszawską Operą Kameralną. Jego talent pozwolił mu koncertować w wielu krajach Europy, a także w Izraelu, Kanadzie i USA. Jego umiejętności wokalne i interpretacyjne były cenione na całym świecie.
Od 1975 roku Jerzy Artysz był profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako juror międzynarodowych konkursów wokalnych, oceniał młodych artystów w Barcelonie, Busseto, Genewie i Tuluzie. W latach 1990–1994 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Escola d’Opera w Barcelonie. Jego wkład w sztukę operową został doceniony licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011) oraz Medalem Polonia Mater Nostra Est (2003).
Jerzy Artysz występował w wielu pamiętnych rolach operowych, takich jak Morales w "Carmen", Figaro w "Cyruliku sewilskim", Falstaff w "Falstaffie" oraz Edyp w "Edypie". Jego interpretacje były szeroko uznawane za jedne z najlepszych w historii polskiej opery.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
Czytaj też:
- Céline Dion powraca na scenę? Zaskakujące doniesienia mediów
- Ujawniono przyczynę śmierci partnerki Clinta Eastwooda. Z jakiego powodu zmarła Christina Sandera?
- Te przyszły na świat 24 lipca. Jakie są osoby urodzone tego dnia?
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/X