Zofia Merle nie żyje. Legendarna aktorka grała w kultowych komediach Stanisława Barei

Zofia Merle nie żyje
Zofia Merle nie żyje
Źródło: MWMEDIA
Zofia Merle zasłynęła jako aktorka w komediach Stanisława Barei – "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy". Gwiazda zmarła 13 grudnia 2023 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 85 lat.

Informację o śmierci Zofii Merle podały portale TVP Info i Shownews, powołując się na "źródła zbliżone do rodziny". 

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Zofia Merle nie żyje

Zofia Merle zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 85 lat. Informacja o śmierci legendarnej polskiej aktorki pojawiła się jako pierwsza w serwisie Shownews. Portal powoływał się na "osobę z kręgu przyjaciół cenionej aktorki". Smutne wieści potwierdził też "w źródłach zbliżonych do rodziny" portal TVP Info. Według jego ustaleń artystka zmarła w warszawskim Szpitalu Wolskim "po długiej i ciężkiej chorobie"

Kariera Zofii Merle – kultowe role

Zofia Maria Merle-Mayzel była wybitną polską aktorką teatralną i filmową. Urodziła się 30 marca 1938 roku w Warszawie. Jej debiut sceniczny miał miejsce w Studenckim Teatrze Satyryków (STS) w Warszawie, a do teatru zawodowego została zaproszona przez Konrada Swinarskiego, który obsadził ją w "Operze za trzy grosze" w Teatrze Współczesnym.

Przez wiele lat była związana z warszawską "Komedią", a w 1984 roku Stanisław Tym zaangażował ją do Teatru Dramatycznego w Elblągu. Współpracowała również z Teatrem "Scena Prezentacje" Romualda Szejda.

Zofia Merle zdobyła uznanie publiczności jako aktorka komediowa, zwłaszcza dzięki rolom w filmach Stanisława Barei, takich jak "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" (1978), "Miś" (1980), "Alternatywy 4" (1984) i "Zmiennicy" (1986).

Zofia Merle z obsadą "Misia"
Zofia Merle z obsadą "Misia"
Źródło: MWMEDIA

Zofia Merle zagrała również wiele ról filmowych pod reżyserią takich twórców jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk i Janusz Kondratiuk. Cieszyła się popularnością głównie dzięki różnorodnym rolom drugoplanowym.

Ważnymi punktami w jej karierze były także występy w filmach, takich jak "Chłopacy" (1973) Jana Rybkowskiego, "Noce i dnie" (1975), "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" (1988) Wojciecha Jerzego Hasa, "Wszystko, co najważniejsze..." (1992) Roberta Glińskiego, "Rozmowy kontrolowane" (1991) Sylwestra Chęcińskiego oraz "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992) Andrzeja Barańskiego. Marka Koterskiego, w których zagrała w "Dniu świra" (2002) i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006).

Zofia Merle była żoną aktora Jana Mayzela, z którym miała syna Marcina (ur. 21 kwietnia 1971, zm. 2 lipca 2013).

Zofia Merle
Zofia Merle
Źródło: MWMEDIA

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości