Kazik o zarobkach gwiazd muzyki. "W obecnych czasach to jest śladowy dochód"

Kazimierz "Kazik" Staszewski
Kazik szczerze o zarobkach muzyków
Źródło: MWMEDIA
Kazimierz "Kazik" Staszewski to bezapelacyjnie legenda polskiej sceny muzycznej. Choć przyznaje, że kocha tworzyć, śpiewać i komponować, to trzyma się z dala od świata show-biznesu. W jednym z najnowszych wywiadów otworzył się na temat zarobków w swojej branży. Czuje się bogatym człowiekiem?

Kazik to wokalista, kompozytor, autor tekstów, saksofonista i felietonista. Jest współzałożycielem zespołów Kult, KNŻ, Buldog, Zuch Kazik, Yugoton i Kazik + Zdunek Ensemble. Występuje także jako artysta solowy. Jak gwiazdor ocenia zarobki w branży muzycznej? Odpowiedź może Was zaskoczyć.

Resztę artykułu przeczytacie pod materiałem wideo:

Przekaż 1,5% podatku na Fundację TVN
Źródło: TVN

Kazik o bogactwie i zarobkach w branży muzycznej

Kazik Staszewski gościł niedawno w audycji radia RMF FM. To właśnie tam opowiedział o swojej twórczości, chęci ciągłego rozwoju muzycznego i sytuacji finansowej. Artysta zaznaczył, że czuje się zamożny, jednak jeśli chodzi o tantiemy za płyty, nie może liczyć na zbyt wiele.

"Czuję się zamożny. Plasuję się w okolicach górnej półki klasy średniej (…) To są wpływy za tantiemy autorskie z ZAiKS-u i wpływy za koncerty. One są mniej więcej porównywalne. Poza tym zostają jeszcze tantiemy wykonawcze za płyty, ale w obecnych czasach to jest śladowy dochód. Tak jak powiedział kiedyś Muniek Staszczyk, że płyty są po to, żeby dać sygnał ludziom, że się jeszcze nie umarło. [...] Zbliżając się do trzydziestki, nie widziałem swojej przyszłości związanej z zawodowym zajmowaniem się muzyką. Poszedłem na studia tylko po to, żeby uniknąć służby wojskowej, bujałem się na socjologii do 28 roku życia - powiedział gwiazdor.

Kazik Staszewski o muzyce i koncertach

Kazik Staszewski w wywiadzie odniósł się do tego, jaką metamorfozę przeszedł jako muzyk i jak wyglądają jego obecne koncerty. Zaznaczył, że gdy zaczynał swoją artystyczną przygodę, obracał się w środowisku młodych, buntowniczych osób. Jak wyznał, nie spodziewał się, że po przekroczeniu 30 roku życia wciąż będzie grywał, śpiewał i tworzył. Obecnie na jego występach można spotkać aż trzy pokolenia słuchaczy.

"Przychodzą wnuki tych moich równolatków. Chociaż taka struktura wiekowa - jak sobie patrzę ze sceny - to nie już jest przewaga młodzieży. To są raczej ludzie w moim wieku, ewentualnie trochę młodsi. Ich jest większość, ale też jest dużo młodych ludzi" - powiedział.

Muzyk wyjaśnił też, co chciałby przekazać w swoich utworach. Choć przyznał, że boryka się czasami z różnorodnością pomysłów, cały czas stara się kreować coś zupełnie nowego.

"Generalnie nie wiem, co mam ludziom do powiedzenia. Różne pomysły mi przychodzą do głowy, nie jest to łatwe. Potrzebuję mieć jakiś temat. Te tematy się pojawiają [częściej - przyp. red.] bądź się pojawią rzadziej.  Mam taką skłonność do ściągania ich z powietrza, łatwiejszą miejscami, czasami mniej łatwą. Natomiast mam potrzebę tworzenia muzycznie od podstaw cały czas nowych rzeczy. Jesteśmy teraz po pracach z kwartetem ProForma w Poznaniu. Zrobiliśmy 13 bardzo ładnych piosenek. Teraz zostaję sam na sam z tekstami" - zaznaczył.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości