Weronika z "TM" o wykluczeniu. "Nie mamy dostępu do wszystkich wiadomości"

"Top Model 11" - uczestnicy: Weronika Pawelec
"Top Model 11" - uczestnicy: Weronika Pawelec
Źródło: TVN/Marcin Tyszka
Weronika Pawelec z "Top Model" zaapelowała do władz i szkół. Zwróciła uwagę na problemy osób niesłyszących i odniosła się do sytuacji, w których czuła się wykluczona. "Nie mamy dostępu do wszystkich wiadomości i wiele nie rozumiemy, co dzieje się na świecie, w kulturze czy w społeczeństwie". 

Ruszyła 11. edycja "Top Model". Wśród uczestników pojawiła się Weronika Pawelec, która już w pierwszym odcinku udowodniła, że ma szansę zdobyć tytułową nagrodę w modowym show. Niesłysząca modelka swoją rosnącą popularność postanowiła wykorzystać w pięknym celu. Chce zwrócić uwagę na poważny problem społeczny. 

Marcin Tyszka o nowym sezonie "Top Model"
Marcin Tyszka, Top Model
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Top Model 11" - Weronika Pawelec o problemach osób niesłyszących 

Uczestniczka "Top Model" dodała obszerny wpis w mediach społecznościowych, w którym odniosła się do komentarzy po emisji programu. Napisało do niej bowiem wiele osób niesłyszących i niedosłyszących, które czują się wykluczone ze społeczeństwa. Weronika Pawelec wyjaśniła, że od dawna myślała nad rozwiązaniem tego problemu. 

"Po reakcjach osób niesłyszących, które odezwały się do mnie po wczorajszym odcinku, doszłam do wniosku, że potrzebna jest w społeczeństwie większa świadomość języka migowego i istnienia wokół nas osób niesłyszących. My niesłyszący jesteśmy niewidomi dla ludzi słyszących. Jest bariera między nami, która często nie pozwala nam się komunikować. Co możemy z tym zrobić? Otóż uważam, że we wszystkich szkołach masowych powinny być przynajmniej dwie godziny w roku szkolnym PJM (Polskiego języka migowego). Nie miałoby to na celu nauczenie się, lecz zapoznanie z językiem migowym. Znajomość podstawowych znaków od razu przełamie strach obu stron i wtedy zwiększy się chęć komunikacji między słyszącymi i niesłyszącymi. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to temat, który udałoby się w ciągu kilku miesięcy załatwić. Na pewno potrzebne jest na to kilka lat, ale warto ten proces rozpocząć już teraz. Oprócz tego również ważne są napisy i tłumacz w telewizji. Ich brak powoduje, że my osoby niesłyszące nie mamy dostępu do wszystkich wiadomości i wiele nie rozumiemy, co dzieje się na świecie, w kulturze czy w społeczeństwie. Ja sama mogę potwierdzić, że nie oglądałam programów lub filmów, bo po prostu ich nie rozumiałam przez brak napisów" - napisała w swoim poście modelka. 

Weronika z "Top Model" o nauce języka migowego i tolerancji

Weronika Pawelec wyznała, że w polskich szkołach uczniowie rzadko mają lekcję z języka migowego. Według uczestniczki "Top Model" istotne jest nie tylko nauczenie się języka migowego, ale także obcowania z nim i zwrócenia uwagę na to, że wiele osób niesłyszących jest wśród nas. 

"Wracając do tematu języka migowego w szkołach, wymyśliłam hasło, które mogłoby stać się początkiem i ważnym krokiem do zmiany. 'Zamigaj z motylkiem'. Zależy mi na tej zmianie i na naszej dostępności, abyśmy mogli ze wszystkiego korzystać i aby nasza bariera i strach zmniejszyły się. Wierzę, że Wam również zależy, dlatego komunikujmy o tym głośno. Po naszych apelach do TVN udowodniliśmy, że to jest możliwe, gdy w programie 'Top Model' pojawiły się napisy i tłumacz. Pójdźmy krok dalej, aby było o tych sprawach osób niesłyszących głośno i zmiana nastąpiła, udostępniajcie i przekazujcie tę treść znajomym i bliskim. Takie małe kroczki zbudują dla nas wszystkich lepszą przyszłość. W jedności siła" - napisała.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Marcin Tyszka

podziel się:

Pozostałe wiadomości