Co słychać u Bartosza Klocha z "Top Model"? "Pojawiła się relacja, poświęcam jej dużo myśli"

Bartosz Kloch, "Top Model"
Bartosz Kloch poszedł do "Top Model" z misją. Spełnił ją?
Źródło: X-News
Bartosz Kloch to jeden z najbardziej znanych uczestników 10. edycji "Top Model". W szczerym wywiadzie dla cozatydzien.tvn.pl opowiedział o akceptacji niestandardowego ciała, pewności siebie i pierwszych miłosnych relacjach. Jak zmieniło się jego życie po programie?

"Top Model" to jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych. Od lat gromadzi miliony widzów przed telewizorami. Bartosz Kloch, który występował w 10. edycji to pierwszy uczestnik, który zdecydował się na zmienienie postrzegania osób poruszających się na protezach. Opowiedział nam, jaką miał misję.

Bartosz Kloch z "Top Model" - pierwszym polskim modelem na protezach?

Dagmara Olszewska, cozatydzien.tvn.pl. Ludzie postrzegają cię inaczej po emisji "Top Model"?

Bartosz Kloch: Jedną z większych zmian w moim życiu po emisji programu był wzrost zainteresowania ludzi na ulicy. I to nie tylko tych młodszych. Ja już wcześniej działałem sobie w mediach społecznościowych, więc byłem przyzwyczajony do tego, że co jakiś czas ktoś podchodzi, żeby zapytać o zdjęcie. Teraz zagadują do mnie także starsze i dojrzałe osoby i to jest ta najbardziej zauważalna zmiana. Jest mi przez to niezmiernie miło i traktuję to jako ogromne wyróżnienie. Uogólniając, uważam, że moje życie dzieli się na "przed Top Model" i "po Top Model". Ono naprawdę się zmienia. Ale zobaczymy, co powiem, gdy upłynie więcej czasu.

Doświadczyłeś hejtu?

Hejtu doświadczyłem jeszcze na długo przed programem. Ale tak, również po emisji się zdarzało. Widziałem sporo komentarzy i wiadomości, w których ludzie pisali mi, że skoro zakwalifikowałem się do domu Top Model, to produkcja będzie mnie długo trzymała, bo mam najmocniejszą historię. Często anonimowi ludzie pisali mi też, że wzięli mnie do programu wyłącznie z litości. Gdy odpadłem, czytałem o sobie, że byłem wykorzystany, chociaż ja całkowicie tak tego nie odczuwam. Uważam, że zostałem sprawiedliwie potraktowany i miałem równe szanse, a nie większe lub mniejsze, jak niektórzy sugerują.

Jak wspominasz program? Udało ci się utrzymać kontakty z innymi uczestnikami?

Z większością uczestników mam dobry kontakt. Często rozmawiam z Julią, Olą, Nicole, z Łukaszem. Najłatwiej utrzymywać mi kontakt z osobami, które są w Warszawie. Uwielbiam, gdy raz na jakiś czas uda nam się zgadać na wspólną kolację ze wszystkimi uczestnikami. Nie sądziłem, że będziemy utrzymywać kontakt tak długo.

Duża część osób z naszej edycji jest bardzo zapracowana, ale to dobry znak, bo to oznacza, że udało im się znaleźć swoje miejsce w zawodzie. Podziwiam misję, którą odkrył w sobie Mikołaj. Nie mogę się doczekać aż go zobaczę, gdy sytuacja się uspokoi. 

Mariusz Jakubowski z "Top Model" o budowaniu relacji w dobie social mediów
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Bartosz Kloch o programie "Top Model"

Czy kiedykolwiek czułeś się gorszy od innych? Jak nad tym pracowałeś, by mieć odwagę iść do programu?

Dużo osób pyta mnie o odwagę. Faktycznie na podstawie poprzednich sezonów wiadomo, jaka jest formuła programu i jakich my, jako uczestnicy, możemy spodziewać się komentarzy. Moim sposobem na znalezienie odwagi było ustalenie tego, co chcę wnieść do programu. Gdybym miał to robić tylko i wyłącznie dla siebie to chyba nie znalazłbym w sobie tyle zapału. Jeśli jednak moja postawa i udział mogłyby, chociaż kilku osobom, pomóc zmienić perspektywę, to gra była warta świeczki. Inspiracją była też dla mnie jedna z modelek, która chodzi na protezach i uczestniczy aktywnie w największych wydarzeniach branży mody na świecie. Pomyślałem, że może warto by było przenieść to do nas, na polski rynek. No i takie właśnie zadanie sobie wymyśliłem.

Kosztowało mnie to wiele emocji. Być może tego nie było widać w programie, ale każdego z uczestników obecność w domu modelek kosztowała wiele. To jest zupełnie inny świat, bardzo szybki. Wszędzie były kamery, każdy nasz ruch był śledzony. Ta świadomość bycia ocenianym znacząco wpływała na ogólną kondycję psychiczną, ale dla mnie najważniejsze było to, że nie robię tego tylko dla siebie. I być może ktoś wyniesie z mojej postawy coś, co w jakikolwiek sposób pomoże poprawić mu komfort życia.

Wiesz już, czy twoja misja się powiodła?

Zdecydowanie tak i to chyba jest dla mnie to największe wyróżnienie. To wspaniałe, że mam większe zasięgi, możliwości, rozpoznawalność. Ale największą wartością są dla mnie te prywatne rozmowy i komentarze. Zdarzało się wielokrotnie, że pisały do mnie mamy dzieci z niepełnosprawnościami. Te wiadomości były wzruszające i zachęcały mnie do dalszych działań.

Zdradzisz nam, kogo typowałeś na wygraną w "Top Model"?

Do samego końca byłem wierny swojemu pierwszemu wrażeniu. Myślałem, że wygra Julia Sobczyńska. Uważam, że to jest dziewczyna kameleon. Oczywiście już samo to, że dziewczyny były w finałowej trójce to wielkie wyróżnienie, ale Julia wielokrotnie mnie zaskakiwała. Ma zupełnie inny, nieoczywisty typ urody. Potrafi wykrzesać z siebie niesamowitą paletę uczuć i emocji. Ze względu na to, że 8. i 9. edycję programu wygrywali mężczyźni - nie typowałem żadnego z kolegów.

Pracowałeś w salonie sukien ślubnych, interesowałeś się projektowaniem odzieży - kiedy przyszedł pomysł na to, by zostać modelem?

No właśnie ta moja obecność w modzie nie zaczęła się razem z programem. Z modą byłem związany już od kilku lat, ale od innej strony, projektowej. Kiedyś zostałem zaproszony na łódzki Fashion Week i ten świat wtedy totalnie mnie wciągnął. Chciałem być jego częścią. Moda daje ogromne pole do popisu, jest świetnym nośnikiem treści i idei. Zdecydowałem, że chciałbym zająć się tym profesjonalnie, podjąć studia. Ale życie zweryfikowało moje plany. Jestem typem osobowości, który lubi, gdy dużo się dzieje, ale moment opracowywania kolekcji często wiąże się z odosobnieniem, zamknięciem na kilka miesięcy, gdzie tworzy się swoje małe dzieła. Na studiach bardzo szybko zweryfikowaliśmy kto kocha modę, a kto ją tylko lubi. Okazało się, że ja jestem w tej drugiej grupie. Nie byłem gotowy na tak dużą ilość poświęceń. Małym przełomem był dla mnie moment, w którym zobaczyłem modelkę na protezach. Pomyślałem, że to ciekawy zabieg estetyczny i może warto byłoby zainicjować podobną stylistykę i modę w Polsce. Na początku 2021 roku wziąłem udział w pierwszej półprofesjonalnej sesji zdjęciowej. Zmieniłem nawet kolor swoich protez na srebrne, a potem chodziłem w nich przez miesiąc. Sesja wyszła całkiem nieźle, chwilę później pojawiły się jakieś inne propozycje a po kilku miesiącach padło na "Top Model".

Masz talent do projektowania?

To jest trudne pytanie. Nie lubię być odtwórczy. Jeśli chodzi o projektowanie, to ta różnorodność stylów, które się teraz mieszają i wybranie swojej drogi nie jest łatwe. Przez to, wśród młodych projektantów często zdarzają się bardzo rozstrzelone gatunkowo kolekcje. Z tego co wiem i z tego co słyszałem od swoich wykładowców, było nieźle. Ale nie czułem w sobie tej pasji i tego ognia. Gdyby zdarzyła mi się jakaś propozycja od projektanta, żeby współtworzyć kolekcję, to byłoby to świetne doświadczenie. Ale nie jestem na tyle zdeterminowany, żeby prowadzić całą markę do przodu.

Jak teraz chciałbyś rozwijać swoją karierę?

Obecnie zdecydowałem się trochę wyciszyć swoją obecność w mediach społecznościowych i show-biznesie. Zrobiłem to z premedytacją. Chciałem na spokojnie przyjrzeć się swoim możliwościom, przeanalizować sytuację i zaplanować, co zrobić, by iść do przodu. Chciałbym zarażać innych ludzi energią. Myślę, że modeling i fotomodeling w moim życiu zostanie. Idąc do programu, najbardziej bałem się wybiegów. Stwierdziłem, że o ile na fotografiach jestem w stanie się obronić, tak wybiegi mogą być wyzwaniem. Ale przez przygotowania do finału i próby polubiłem je. Myślę, że jeśli raz na jakiś czas będę miał możliwość wziąć udział w pokazie, to z chęcią się na to zgodzę. Mimo wszystko bardziej będę się skupiał na pracy intelektualnej. Chciałbym nawiązać współpracę z fundacjami, które wspierają obecność osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Mocno przymierzam się też do stworzenia własnego podcastu, który mam nadzieję za 2-3 miesiące, będzie miał swoją premierę. Zawsze dużo dawała mi rozmowa z innymi ludźmi. I myślę, że wymiana doświadczeń będzie ważna dla osób po drugiej stronie mikrofonu.

Bartosz Kloch z "Top Model" o miłości i życiu z protezami

Twoi rodzice stanęli przed bardzo trudnym wyborem - życie na wózku inwalidzkim lub walka o możliwość noszenia protez. Czy rozmawialiście na ten temat po latach?

Faktycznie taka sytuacja miała miejsce. Bardzo podziwiam moich rodziców, bo moje narodziny były dużym wyzwaniem. Jestem pełen podziwu, że tak świetnie sobie poradzili. Teraz medycyna i zaplecze socjalne są lepiej przygotowane na pomoc rodzinom, w których urodziło się dziecko z niepełnosprawnością. 25 lat temu było zupełnie inaczej. Podjęli decyzję, że jeśli jest najmniejsza szansa, że będę chodził, to oni chcą zaryzykować. I ja im jestem za to ogromnie wdzięczny. Owszem, nie wszystkie czynności wykonam z łatwością. Chodzenie po schodach nie jest dla mnie najwygodniejsze, ale samodzielnie wejdę i zejdę, a zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mają taką możliwość.

Jak obecnie wygląda twoja relacja z rodzicami?

Z rodzicami mam świetny kontakt, chociaż od kilku lat jestem samodzielny. Moja mama przez długi okres była bardzo opiekuńcza, martwiła się tym, jak sobie poradzę. Pamiętam, jak była rozemocjonowana, gdy pierwszy raz jechałem na spływ kajakowy z wycieczką szkolną. Przeżywała to, ale mimo wszystko pozwoliła, bo wiedziała, że bardzo tego potrzebuję.

Czy trudno było ci zaakceptować swoje niestandardowe ciało?

Przez wiele lat myślałem, że skoro żyję ze swoim niestandardowym ciałem, to jest to temat w pełni zaakceptowany i przepracowany z mojej strony. Okazało się, że nie do końca to prawda. Gdy zaczęła się pandemia, było więcej czasu na myślenie i zrozumiałem swoje obawy, obiekcje i żale. Traktuję to jako bardzo istotny, potrzebny i ważny dla mnie czas. Wtedy zdecydowałem się przerwać studia, poznawałem ludzi, którzy mieli w sobie pasję. Uznałem też, że ja jej w sobie nie mam albo jeszcze jej nie odkryłem. I ten moment kilkumiesięczny, kiedy się wyciszyłem, zacząłem dużo jeździć na rowerze, uświadomił mi, że mam w sobie pewien poziom blokad psychicznych, które były na całkiem wysokim poziomie.

Do tamtego momentu chodziłem wyłącznie w długich spodniach. Zasłaniałem się. Było widać, że inaczej się poruszam, ale nikt nie podejrzewał, że to protezy. Przełomowym momentem było dla mnie ich wyeksponowanie. Wtedy zaakceptowałem swoje ciało wraz z całym wachlarzem cech. Później postanowiłem spojrzeć na siebie łaskawszym okiem, ale cały czas się tego uczę.

Czy korzystałeś z pomocy psychologa?

Potrzeba opieki psychologicznej zaczęła się we mnie budzić, gdy byłem w drugiej klasie liceum. Wcześniej o tym nie myślałem, nie brałem pod uwagę. Pamiętam moment, w którym pomyślałem, że być może rozmowa ze specjalistą mogłaby mi jakoś pomóc. W tym momencie czuję się na tyle świadomy, że sam jestem w stanie zapewnić sobie komfort psychiczny. Myślę jednak, że gdyby nie to, udział w programie byłby dla mnie dużo większym wyzwaniem.

Jak wspominasz swoje dzieciństwo? Dzieci bywają okrutne, czy ty też tego doświadczyłeś? Czułeś, że ktoś inaczej cię traktuje?

Wydaje mi się, że miałem bardzo dużo szczęścia. Zgadzam się, że dzieci bywają okrutne. Myślę, że wynika to z tego, że nie mają zahamowań, może pewnych wzorców i wiedzy. Mówią coś prosto, nie zważając na żadne konwenanse. Teraz bardzo to doceniam i cieszę się, gdy rodzice pozwalają swoim dzieciom podchodzić do mnie i zareagować na moje czerwone protezy. Wiem, że to wypływa dzieciom prosto z serca i wierzę, że im częściej będą się z tym spotykały, tym bardziej będą otwarte. Nie pamiętam sytuacji z dzieciństwa, w których ktoś sprawiałby mi przykrość lub traktował gorzej. Chodziłem cały czas w długich spodniach, nosiłem kapcie, wyglądałem tak jak wszyscy. Może nie biegałem i nie grałem w piłkę, ale dorastałem z tymi samymi osobami od pierwszej klasy podstawówki do ostatniej klasy gimnazjum. To było małe środowisko, wszyscy się znali.

Niepełnosprawność jest przeszkodą w nawiązywaniu relacji?

Myślę, że wszystko może być przeszkodą w nawiązywaniu relacji, jeśli tylko w ten sposób o tym pomyślimy. Faktycznie teraz mogę mówić o tym bardziej otwarcie i humorystycznie, ale na początku liceum, będąc w nowym, dużym mieście - postrzegałem siebie jako niedoskonałego. Dopiero przez ostatnie dwa lata, od kiedy moja niepełnosprawność jest całkowicie widoczna, przestałem się tym przejmować. Gdy ktoś mnie poznaje, od razu widzi, że chodzę na protezach i może zdecydować czy mu to przeszkadza, czy nie. Myślę sobie, że jeśli ktoś byłby na tyle zamknięty, że nie chciałby mnie zaakceptować przez moje ciało, to i tak nie znaleźlibyśmy wspólnego języka, nawet na stopie koleżeńskiej.

Na co musi być przygotowany ktoś, kto wchodzi w związek z osobą z niestandardowym ciałem?

Myślę, że każde ciało wymaga innych zachowań. Jeśli chodzi o mnie, to przychodzą mi do głowy bardzo prozaiczne sytuacje. Uwielbiam jeździć na rowerze i czuję się w tym bardzo mocny, ale wielogodzinne spacerowanie i chodzenie nie za bardzo wchodzi w grę. Po prostu moje kolana dosyć szybko się męczą. Co jakiś czas potrzebuję usiąść, odpocząć, rozmasować nogi. W takim związku trzeba być uważnym i empatycznym, ale z drugiej strony, żeby to nie było nacechowane litością. Myślę, że każdy w jakiś sposób lubi czuć się niezależny. I w związku z osobą o niestandardowym ciele trzeba dawać sobie wzajemnie tę niezależność. Wielu z moich znajomych towarzyszy mi od lat i zdarza im się "zapomnieć", że chodzę na protezach. Mój stopień niepełnosprawności jest dla nich nieodczuwalny, ale zdarza się też, że jak jednego dnia trochę więcej pochodzę, to drugiego muszę już odpocząć. To są niuanse, które wychodzą z czasem.

Jak wspominasz swoją pierwszą, romantyczną relację?

Ja byłem tak zblokowany, że bardzo długo nie brałem pod uwagę stworzenia relacji. Myślałem o sytuacji, w której jestem na plaży, jest piękna pogoda, słońce. Uwielbiam pływać, ale to wyobrażenie, że muszę usiąść, zdjąć protezy i wejść do wody na czworaka, wzbudzając wiele emocji osób wokoło, było przygniatające. Oczywiście, tak wcale nie musiało być. Wcale nie musiałem zwrócić na siebie uwagi. To jedna z rzeczy, które przepracowałem. Obecnie czuję się bardzo swobodnie. Z perspektywy czasu uważam też, że każda osoba z niepełnosprawnością, która pojawia się w przestrzeni publicznej, dodaje otuchy innym. Wydaje mi się, że to moje pokolenie, "generacja Z" trochę edukuje starsze pokolenia. Może nawet delikatnie onieśmiela swoją otwartością.

Jesteś zakochany?

Dopiero ostatnio zacząłem uczyć się miłości i odkrywać, co to jest zakochanie. Faktycznie, pojawiła się pierwsza relacja, która niedawno się rozpoczęła, poświęcam jej wiele myśli. To jest dla mnie niesamowite, jak można odkrywać się z drugą osobą. Ale czy jestem zakochany? Tu chyba postawiłbym kropkę. Chciałbym, żeby przynajmniej obecnie zostało to moją tajemnicą.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: X-News

podziel się:

Pozostałe wiadomości