Wiesław Ochman to wybitna postać w świecie kultury. Wnuk Krystian poszedł w jego ślady

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: Co Za Tydzień
Wybitny tenor Wiesław Ochman osiągnął w życiu tyle, że nie sposób wymienić wszystkich jego dokonań. Oprócz wyjątkowego głosu może poszczycić się wieloma innymi talentami. Ma on także niebywały wpływ na młode pokolenie. Wnuk artysty Krystian Ochman idzie jego śladami.

Wiesław Ochman przez lata występował na największych scenach operowych świata — w Hamburgu, Chicago, San Francisco, a także w prestiżowych: Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy mediolańskiej La Scali. Obecnie ma 85 lat i wciąż nie traci humoru, choć w jego życiorysie można odnaleźć dramatyczne momenty. Dowiedz się więcej o wybitnym tenorze.

Wiesław Ochman - kim jest, rodzice, edukacja

Wiesław Ochman przyszedł na świat 6 lutego 1937 w Warszawie. Jego ojciec, Jan, był mechanikiem. Miał warsztat przy ulicy Ząbkowskiej w Warszawie. To on nauczył Wiesława Ochmana bycia "złotą rączką". Mama Bronisława (z domu Jędrych) była natomiast bibliotekarką. Pracowała w technikum mieszczącym się na warszawskim Mokotowie przy ul. Wiśniowej. Mieli także drugiego syna.

Rodzina mieszkała przy ulicy Ząbkowskiej 48 w kamienicy z pięknym ogrodem. Choć budowla wojnę przetrwała, to później została celowo wyburzona. Gdy Wiesław Ochman miał 2 lata wybuchła II wojna światowa. Wychowywał się w atmosferze strachu, wycia syren, huku wystrzałów i przelatujących samolotów. Rodzice starali się ochronić go przed skutkami i świadomością wojny. Było jednak ciężko. Zdarzało się, że podczas zabawy na podwórku coś wybuchało, nierzadko trzeba było chować się przed bombardowaniami do piwnic lub schronów.

W 1943 roku 6-letni Wiesław Ochman zaczął podstawówkę. Potajemne zajęcia odbywały się w podziemiach Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej oraz w prywatnych mieszkaniach. W Warszawie ciągle brakowało jedzenia, a ludzie znikali w łapankach. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, a ojciec Wiesława Ochmana trafił do obozu w Auschwitz i już nigdy nie wrócił do domu.

Mama, za namową nauczycielki wysłała syna do szkoły plastycznej w Bolkowie. Jeszcze przed jego wyjazdem zabrała go na pierwszy w ich życiu spektakl operowy. Był to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Po szkole podstawowej Wiesław Ochman uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a później w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1960 uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. Tam też występował jako solista w Zespole Pieśni i Tańca AGH. Jednocześnie uczył się śpiewu u Gustawa Serafina w Krakowie, a następnie Marii Szłapak w Bytomiu.

Wiesław Ochman - życie prywatne, żona, dzieci, wnukowie

Wiesław Ochman jest mężem Krystyny z domu Prus-Więckowskiej. Poznali się na studiach. Rozpoczęli naukę na tym samym roku, lecz w różnych grupach. Występowali jednak w tym samym zespole, dlatego często widywali się na próbach tanecznych, podczas których narodziło się między nimi uczucie.

Krystyna i Wiesław Ochmanowie mają dwoje dzieci i pięcioro wnucząt. Syn Maciej Ochman urodził się w roku 1965. W młodości grał w zespole Róże Europy. Ukończył kilka prestiżowych amerykańskich uczelni. Jest specjalistą od produkcji telewizyjno-filmowej. Jego żona ma na imię Dorota. Mają troje dzieci: Natalię (1997), Krystiana (1999) oraz Alexandra (2003). Mieszkają w Stanach Zjednoczonych.

Córka Małgorzata Ochman-Błach przyszła na świat w roku 1972. Ukończyła studia marketingu i zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jej mąż ma na imię Krzysztof. Mają dwoje dzieci: Gabrielę (2001) oraz Jakuba (2004). Mieszkają pod Warszawą.

Tenor Wiesław Ochman obchodził okrągły jubileusz

Krystian Ochman - kim jest wnuk Wiesława Ochmana?

Wnuk Wiesława Ochmana Krystian poszedł w ślady dziadka. Także jest obdarzony głosem tenorowym. Krystian Ochman ma 22 lata. Urodził się 19 lipca 1999 roku w Melrose w stanie Massachusetts, a dorastał nieopodal Waszyngtonu. Muzyk przeprowadził się ze Stanów Zjednoczonych do Polski, by studiować śpiew w katowickiej Akademii Muzycznej. Najbardziej znanym jego utworem jest piosenka "River".

Wiesław Ochman - kariera

Wiesław Ochman swoją karierę rozpoczynał w Operze Śląskiej w Bytomiu. Śpiewał tam przez trzy sezony, a następnie przeniósł się do Opery w Krakowie, aż wreszcie otrzymał angaż w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uwagę zachodniej prasy wzbudził jednym z występów w "Halce". Potem posypały się oferty z zagranicy.  

Karierę międzynarodową rozpoczął od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. Śpiewał także na scenach m.in. mediolańskiej La Scali, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Opery Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Uczestniczył też w licznych festiwalach muzycznych.

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: MWMEDIA

Nie sposób wymienić wszystkich dokonań artystycznych Wiesława Ochmana. Przez całą karierę wokalną, czyli okres 39 lat do roku 1999, zaśpiewał w około 1800. spektaklach operowych, występował na 4. kontynentach, w ponad 30. państwach świat, w ponad 70. miastach, w ponad 100. liczących się instytucjach kultury. W swoim dorobku ma ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solowych. Występował pod batutą tak wielkich mistrzów, a także współpracował z najznakomitszymi reżyserami i wybitnymi śpiewakami operowymi.

Wiesław Ochman został uhonorowany 95. odznaczeniami na całym świecie, w tym najważniejszym w Polsce Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jest Doktorem Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wiesław Ochman - co robi dzisiaj?

Wiesław Ochman nadal jest w dobrej formie i śpiewa na wielu koncertach. Promuje przy tym młodych artystów. Jest też wspaniałym konferansjerem. Jego występy zawsze odznaczają się niezwykłym humorem. Zasiada również w jury wielu konkursów wokalnych.

Wiesław Ochman po skończeniu kariery zajął się również reżyserią. W Operze Śląskiej w Bytomiu wyreżyserował 7 spektakli, m.in. a były to: "Don Giovanni" czy "Straszny dwór".

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: MWMEDIA

Wiesław Ochman także maluje i kolekcjonuje obrazy. Z ciekawostek z życia tenora można wymienić to, że jest poliglotą (włada biegle sześcioma językami) i filantropem. Działa charytatywnie, wspiera kulturę, przyznaje stypendia, organizuje aukcje obrazów. Jest bardzo ciepłym człowiekiem i wspiera także ludzi dobrym słowem.  

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: sympatycysztuki.pl, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jabłczyńska o kradzieży wizerunku i tropieniu oszustów. "Nie mamy szansy się ochronić" [TYLKO U NAS]

Joanna Jabłczyńska o kradzieży wizerunku i tropieniu oszustów. "Nie mamy szansy się ochronić" [TYLKO U NAS]

Joanna Jędrzejczyk o szukaniu idealnego partnera. "Często jesteśmy zaślepieni na prawdziwą miłość"

Joanna Jędrzejczyk o szukaniu idealnego partnera. "Często jesteśmy zaślepieni na prawdziwą miłość"

Anna Guzik o tremie, rytuałach i oglądaniu siebie na ekranie. "Trudno zaakceptować swój wizerunek" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o tremie, rytuałach i oglądaniu siebie na ekranie. "Trudno zaakceptować swój wizerunek" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym"  [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" [TYLKO U NAS]

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje