Ralph Kaminski

Ralph Kaminski

Ralph Kaminski (ur. 8 listopada 1990 r. w Jaśle) to piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor, multiinstrumentalista, laureat Paszportu Polityki 2021.

Ralph Kaminski - wykształcenie

Ralph Kaminski, a właściwie Rafał Stanisław Kamiński, muzyką interesuje się od dzieciństwa. Śpiewu zaczął się uczyć w Domu Kultury w Jaśle, kiedy miał 11 lat. Uczył się także gry na skrzypcach w szkole muzycznej, na studiach rozpoczął naukę gry na fortepianie. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, wydział Jazzu i Muzyki Estradowej. Przez rok, jako stypendysta, studiował na wydziale Popu na Muzycznym Uniwersytecie Codarts w Rotterdamie (Holandia).

Ralph Kaminski - kariera muzyczna

Pierwsza skomponowana przez Ralpha Kaminskiego piosenka, zatytułowaną "The Hill", otrzymała w 2011 roku Grand Prix na festiwalu Carpathia, dzięki czemu zauważył go Marek Kościkiewicz, producent, muzyk, wydawca. Zaproponował Kaminskiemu opiekę menedżerską.

W 2012 roku Kaminski wydał singiel "Don’t Know Why", a w 2013 roku ruszył w trasę koncertową ze swoim zespołem My Best Band in the World. Pierwsza płyta Kaminskiego, pt. “Morze”, ukazała się w listopadzie 2016 roku. Kaminski jest autorem muzyki i słów wszystkich utworów ze swojej debiutanckiego albumu. Album promowały single "Podobno" i "Zawsze.

W 2019 roku ukazał się drugi album Ralpha Kaminskiego, zatytułowany “Młodość”. Promowały go single "Kosmiczne energie" i "Wszystkiego najlepszego". Płyta zajęła 17. miejsce na liście najczęściej kupowanych płyt w Polsce i otrzymała nominację do Fryderyka 2020 w kategorii “Album roku – alternatywa”.

W 2021 roku ukazał się trzeci album Kaminskiego. Na płycie “Kora” znalazły się covery utworów Kory i zespołu Maanam. Płyta otrzymała Fryderyki w kategoriach “Artysta roku” oraz “Muzyka poetycka”. W 2021 roku Ralp Kaminski wydał czwartą płytę, zatytułowaną “Bal u Rafała”.

Ralph Kaminski - współpraca z innymi muzykami

W 2015 roku Kaminski nagrał z Maciejem "MaJLo" Milewskim piosenkę "Lights". Znalazła się na epce "Reverse" Milewskiego. W 2017 roku zaśpiewał w piosence Patrick The Pan "Imiona tajfunów" oraz z Julią Pietruchą w piosence “Tęczowa” Anity Lipnickiej & The Hats.

W 2018 roku Ralph Kaminski zaśpiewał na singlu Kolaka, pt. "Najlepsze najgorsze wakacje". Napisał piosenkę elektroniczną “Melancholia” na płytę Flirtini "Heartbreaks & Promises vol. 4".

Nagrał piosenkę “Chodź ze mną” Eldo na album "Albo Inaczej 2" z klasycznymi utworami polskiego hip-hopu w aranżacjach popowych, wykonanymi przez różnych artystów.

W 2019 roku nagrał z Darią Zawiałow, Michałem Kushem i Schafterem piosenkę "Czy ty słyszysz mnie" w ramach projektu "Talent Is Not a Crime".

Ralph Kaminski - festiwale

Ralph Kaminski wygrał na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym "Fama 2013", a w 2016 roku wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Występował też na wielu innych festiwalach: Open’er w Gdyni, Off w Katowicach, Pol’and’Rock, Kraków Live Music, Green w Olsztynie, Soundrive w Gdańsku, Spring Break w Poznaniu, Sofar Sounds w Londynie.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA