Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Gwiazdy apelują o walkę o zdrowie

Autor:
Dagmara
Olszewska
Sebastian Karpiel-Bułecka, Anna Wyszkoni, Marcin Bosak

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To obecnie czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i najczęstsza przyczyna samobójstw. Niestety to zaburzenie zdrowia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, sytuacji materialnej, partnerskiej, czy społecznej. W świecie show-biznesu jest wiele osób, które doskonale rozumieją, jak wielkie piętno może odcisnąć zmaganie się z tą podstępną chorobą. W tym szczególnym dniu nawołują do wszystkich, by walczyli o siebie i reagowali, gdy widzą, że ktoś z ich otoczenia może potrzebować pomocy.

Marcin Bosak, Bartek Jędrzejak, Anna Wyszkoni, Justyna Nagłowska, Maciej Pela, czy Anna Dereszowska. To tylko kilka osób, które publicznie opowiedziały o tym, że zmagały lub wciąż zmagają się z depresją. Jak wyglądała ich walka o powrót do zdrowia? 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Bartek Jędrzejak szczerze o depresji
Bartek Jędrzejak szczerze o depresji Bartek Jędrzejak powiedział o depresji Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Gwiazdy o depresji 

Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia nawet 50% populacji chociaż raz w życiu cierpiało na zaburzenia depresyjne. Schorzenie to może utrudniać normalne funkcjonowanie, a także wywoływać czasową niezdolność do wykonywania najprostszych czynności takich jak wstanie z łóżka, rozmowa z drugim człowiekiem, czy praca. Niestety często mówi się też o wielu “uśmiechach” depresji, bowiem duża część osób zmagających się z nią nie pokazuje tego, jak naprawdę się czuje. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją wiele rozpoznawalnych i wpływowych ludzi znanych z internetu, szklanego ekranu, czy desek teatru postanowiło nagłośnić swoje przeżycia w nadziei, że ich historia pomoże innym w walce o swoje zdrowie i życie. 

"Doskonale wiem, co to znaczy zmagać się z tą podstępną chorobą. Mam za sobą kilka epizodów depresyjnych. Obecnie udaje mi się funkcjonować bez leków od września 2022, więc wiem, że jest to możliwe, by odstawić leki i normalnie bez nich żyć. To, że teraz jest stabilnie, nie oznacza, że już zawsze tak będzie. Dlatego ważna jest aktywna postawa, dbanie o siebie i praca nad sobą w procesie psychoterapii. Pomaga mi bliskość rodziny i przyjaciół. Hobby. Sport" - napisał w poście na Instagramie Marcin Bosak. 

Gwiazdy jednoczą się, by walczyć z depresją 

Media społecznościowe to dla dziesiątek osób idealne miejsce do tego, by nawiązać relację ze swoimi obserwatorami i fanami. Choć wiele mówi się o negatywnym wpływie mediów na psychikę człowieka, wiele świadomych gwiazd i celebrytów, którzy zdają sobie sprawę ze swoich zasięgów i możliwości, wykorzystuje różne aplikacje do tego, by propagować dobro, czy namawiać do walki o zdrowie. Wśród nich znalazł się między innymi Ralph Kaminski, który w szczerym wpisie na Instagramie opowiedział o depresji i o tym, jak zaskoczyło go to, że musi walczyć o każdy dzień. 

"Po latach pracy nad sobą i nabieraniu wiedzy wiem, że w tej chorobie nie ma lepszych czy gorszych. Kimkolwiek jesteśmy, wszyscy jesteśmy równi i każdy tak samo zasługuje na wsparcie. Każdy ma swoje Mount Everest - dla mnie w trakcie choroby były nim występy sceniczne, dla kogoś może to być pozornie banalne wstanie z łóżka, albo odważenie się, by poprosić o pomoc. I właśnie odwaga, by poprosić/sięgnąć po pomoc jest czymś ogromnie ważnym. Dlatego mówię o tym głośno" - napisał Ralph Kaminski w szczerym poście zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

O swoich przeżyciach opowiedziała też Anna Wyszkoni. Piosenkarka długo zmagała się z nowotworem. Po tym przeżyciu zauważyła, że choć jej medyczne leczenie się zakończyło, potrzebuje też opieki psychologicznej. 

"Leżałam bez energii na podłodze i nie wiedziałam, w którą stronę pójść w życiu, co ze sobą zrobić. Autentycznie leżałam na podłodze. To był moment zwrotny, kiedy zrozumiałam, że potrzebuję pomocy. Wtedy właśnie poszłam do psychiatry" - powiedziała wokalistka w ramach akcji "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", której została ambasadorką.

Gwiazdy o Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją 

Depresja często dotyka nie tylko samych chorych, ale także ich najbliższych. W jednym z niedawnych wywiadów Paulina Krupińska opowiedziała o tym, jak razem z ukochanym mężem, Sebastianem Karpielem-Bułecką, przeżywała kolejne etapy choroby. 

"Chłop jak dąb, wysportowany, w kwiecie wieku, a nagle nie ma siły i boi się, że za jakiś czas nie będzie w stanie złapać oddechu. Myślałam, że jak sobie wszystko przetłumaczę z dystansem, to będzie okej. Ja wszystko bagatelizowałam, mówiłam sobie: aj tam, gada, gada, gada. Chciałam to rozładować śmiechem i luźną atmosferą, ale absolutnie to nie jest dobry pomysł. [...] Bez drugiej osoby i jej świadomości na temat tego, z czym ktoś obok się zmaga, nie ma szans wyjść z tego. W walce z zaburzeniami psychicznymi osoba chora musi mieć poczucie, że druga połowa razem z nią "dźwiga ciężar choroby", bo wspólnie łatwiej jest zawalczyć o lepsze jutro" - opowiadała w rozmowie z Vivą. 

Jeżeli przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze lub znasz kogoś, komu potrzebna jest pomoc - nie czekaj, tylko natychmiast skontaktuj się ze specjalistą. Oto najważniejsze numery telefonów:

800 70 2222 - Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – 24/7

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 24/7

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

Pozostałe wiadomości