Materiał promocyjny

BNP Paribas Green Film Festival odbył się po raz siódmy. "Ten festiwal ma nas zaszokować"

Olga Bołądź w jury BNP Paribas Green Film Festival
Za nami BNP Paribas Green Film Festival. Zobacz relację!
Źródło: "Co Za Tydzień"
W połowie sierpnia w Krakowie odbyła się siódma edycja festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival. To międzynarodowe wydarzenie co roku przyciąga pokaźną rzeszę widzów. BNP Paribas Green Film Festival to jedno z największych na świecie, a także jedyne w Polsce wydarzenie skupione wokół ekologii. Zobacz relację z tegorocznej edycji!

BNP Paribas Green Film Festival to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Polski, które łączy w sobie wysoką jakość artystycznych produkcji oraz sztukę z tematami związanymi z ekologią. Dzięki współpracy z największymi redakcjami telewizyjnymi, radiowymi i internetowymi, festiwal ten dociera do milionów odbiorców w całym kraju.

BNP Paribas Green Film Festival po raz siódmy!

W Krakowie, pod samym Wawelem, odbyła się siódma edycja festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival.

Mając świadomość tego, jak bardzo ekologia wchodzi do mainstreamu i właściwie już stała się obecnym elementem w naszym życiu, w moim pojęciu najlepszym przekazem uświadamiania o ekologii jest film dokumentalny
- powiedziała Ewa Ewart, dziennikarka i reżyserka, przewodnicząca jury.

Festiwal to nie tylko uczta dla kinomanów, ale przede wszystkim możliwość zapoznania widzów z problemami ekologicznymi, które dotykają nas wszystkich.

"Ten festiwal jest stworzony po to, abyśmy my jako widzowie wyszli z niego mądrzejsi. Żeby nasza wiedza na temat zagrożeń związanych ze zmianami klimatu była szersza, głębsza. Żebyśmy wiedzieli, co my możemy zrobić, żeby przeciwdziałać zmianom klimatu. Nie tylko samodzielnie, ponieważ możemy też współdziałać. Jak mamy wpływać na naszych włodarzy, naszych posłów, na nasze firmy, w których kupujemy i robimy zakupy. Bo wszystko, co robimy, to ma później wpływ na to, jak się zachowują inni" - powiedział Grzegorz Dukielski, dyrektor festiwalu.

Poza pokazami filmowymi do współpracy zostali zaproszeni eksperci, którzy wyjaśniają niekiedy trudne zagadnienia, przybliżając widzom aspekty ekologiczne. Ale to nie koniec! Organizatorzy postawili nie tylko na teorię, ale również na praktykę i wprowadzili kilka proekologicznych rozwiązań.

Ten festiwal też jest po to, żebyśmy zrozumieli złożoność tych problemów ekologicznych. Dlatego mamy tutaj twórców, którzy poprzez obraz, poprzez emocje pokazują nam pewne problemy. Immanentną częścią tego festiwalu jest również to, że zapraszamy ekspertów, którzy dojaśniają nam złożoność tej problematyki. Chcemy też pokazać naszym widzom, którzy uczestniczą w festiwalu, jak można żyć w sposób zrównoważony nawet poprzez nasze miasteczko festiwalowe. To jest strefa wolna od jednorazowego plastiku. Tutaj mamy system kaucyjny. Tutaj mamy jedzenie oparte o niskoemisyjną dietę roślinną. Nasz festiwal [...] zrezygnował z druków. Wszystkie rzeczy mamy, albo prawie wszystkie, mamy w formie elektronicznej
- wyjaśnił dyrektor festiwalu.

Kto sięgnął po nagrodę podczas BNP Paribas Green Film Festival?

Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni ci, którym dbanie o dobro planety nie jest obojętne.

Zdecydowaliśmy się wspierać BNP Paribas Green Film Festival, bo ten festiwal łączy nasze dwie miłości. Po pierwsze, miłość do kina, bo "We Love Cinema" i to jest hasło, pod którym BNP wspiera festiwale na całym świecie. Te festiwale są ważne ze względu na tematykę, którą przekazują odbiorcom. W sposób dostępny, bezpłatny, wakacyjny. Filmy, które są tutaj pokazywane, nie są łatwe, bo one potrafią dotknąć, wstrząsnąć i na pewno uświadomić. I kinematografia ma ogromną moc edukacji i po to ten festiwal jest
- powiedziała Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.

Do współpracy zostały zaproszone również gwiazdy, które na co dzień zwracają uwagę na ekologię. Członkinią jury tegorocznej edycji festiwalu była m.in. aktorka i wokalistka Matylda Damięcka.

Jedną z rzeczy to jest funkcja edukacyjna. Myślę, że druga ważniejsza to jest uruchamianie jakiejś trochę empatii w człowieku
- powiedziała.

"Ten festiwal ma nas zaszokować, ma sprawić nam przykrość, ma wprowadzić nas w dyskomfort, pokazać nam, ale mamy piękny świat, ale gdzie go chcemy zaprowadzić" - wyjaśniła Olga Bołądź.

Grand Prix Festiwalu zdobył węgierski film "Niebo z białego plastiku" w reżyserii Tibor Abanucki i Szarolty Sabu.

Zwycięzcom gratulujemy!

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Czytaj więcej:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości