Jaka jest historia Oscarów? 16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Gala trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. Dziś to wydarzenie zupełnie innej rangi. Dla wielu artystów zdobycie statuetki jest największym zawodowym marzeniem.
Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.
Oscary. Może zniknąć kategoria "najlepsza aktorka"
W Hollywood od lat toczy się dyskusja na temat nierównego traktowania aktorek i aktorów. Gwiazdy kina mówią otwarcie o seksizmie oraz ageizmie. Teraz Akademia rozważa to, by zrezygnować z kategorii podzielonych na płeć.
"Aktualnie badamy ten temat w komisjach do spraw nagród, członkostwa, równości i inkluzywności, a wkrótce również w Radzie Gubernatorów. Temat jest na wczesnym etapie i jeszcze wiele rozmów będzie się musiało odbyć. Sprawdzamy, jak mogłoby to wyglądać" — powiedział Bill Kramer, dyrektor Akademii.
Środowisko filmowe twierdzi, że tego typu rozwiązanie zlikwidowałoby problem np. osób niebinarnych oraz tych, którzy zastanawiali się, czy zdobyli nagrodę za umiejętności aktorskie, czy za to, że są wyjątkowo popularni albo atrakcyjni wizualnie.
"Aktorzy płci męskiej dostają większe wypłaty, ponieważ kiedyś mówiono, że przyciągają widzów przed ekrany. To akurat nie jest już prawdą od wielu lat, ale oni wciąż wykorzystują to jako powód, dla którego kobieta nie dostanie takiej samej gaży, jak mężczyzna" — skomentowała w CNN zdobywczyni Oscara, Olivia Colman.
Jestem świadoma, że jeśli byłabym Oliverem Colmanem, zarabiałabym kur***ko więcej niż teraz. Wiem o jednej takiej sytuacji, w której różnica w płacy była na poziomie 12000 procent- dodała aktorka.
Oscary. Historia nazwy prestiżowej nagrody
Oto kilka ciekawostek na temat Oscarów. Projekt statuetki stworzył Cedric Gibbons – scenograf i dyrektor artystyczny wytwórni MGM. Mężczyznę z mieczem w dłoniach, stojącego na rolce filmu wykonał natomiast rzeźbiarz George Stanley. Statuetki zostały odlane z brązu, a następnie pozłocone. Miały trochę ponad 30 centymetrów wysokości i ważyły około czterech kilogramów. Jednak na początku nie były określane "Oscarami".
Anegdoty wyjaśniające pochodzenie tej nazwy przytoczył na antenie Polskiego Radia filolog Henryk Martenka.
"Znana anegdota mówi, że w latach 30. XX wieku bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Filmowej popatrzyła na bezimienną wtedy złotą figurkę i stwierdziła: 'Rany, mój wujek Oskar wygląda identycznie'. Według innej wersji wydarzeń trofeum nazwała w ten sposób aktorka Bette Davis, jedna z pierwszych artystek nominowanych do tej nagrody, na cześć swojego męża muzyka Harmona Oskara Nelsona" - powiedział kilka lat temu filolog w audycji Romana Czejarka z cyklu "Cztery pory roku".
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, Facebooku i Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Akop i Sylwia Szostakowie wrócili do siebie? Zaskakująca wiadomość dla fanów pary
- Dorota Zawadzka o ostatnim pożegnaniu byłego męża. Wspomniała o synach. "Boli mnie serce"
- Ewa Demarczyk pobiła Krystynę Jandę? "Skrzynecki ją złapał i wywlókł z pokoju"
Autor: Kalina Szymankiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images