TVN7 wciąż bez polskiej koncesji. Widzowie stracą darmowy dostęp do stacji?

Bez polskiej koncesji TVN7 nie będzie bezpłatnym kanałem naziemnym. Wielu widzów straci darmowy dostęp do jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce.
TVN7 wciąż bez polskiej koncesji
Źródło: x-news
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji o przyznaniu TVN7 polskiej koncesji. Może to oznaczać, że widzowie stracą darmowy dostęp do swoich ulubionych programów.

Stacja TVN7 uzyskała holenderską koncesję na nadawanie. Jednak polską koncesję dla TVN7 na przedłużenie nadawania naziemnego może przyznać wyłącznie KRRiT, na co TVN Grupa Discovery czeka już od ponad roku. Bez niej widzowie mogą stracić darmowy dostęp do stacji.

TVN7 może zniknąć z listy bezpłatnych kanałów naziemnych

Zgodnie z polskim prawem, nie jest możliwe nadawanie kanału naziemnie na podstawie zagranicznej koncesji. Kanał nadawany na podstawie koncesji holenderskiej może być dostępny wyłącznie dla widzów, korzystających z usług operatorów kablowo-satelitarnych. Dla dużej części widzów będzie to oznaczać, że bez wykupienia płatnego pakietu telewizji kablowej, nie będą mogli oglądać kanału TVN7. Jeżeli KRRiT nie przedłuży koncesji polskiej na dotychczasowych warunkach, TVN7 zniknie z listy kanałów bezpłatnej telewizji naziemnej.

Zobacz wideo:

Małgorzata Ostrowska przyznaje, ageizm ją dotyczył
Małgorzata Ostrowska przyznała, że doświadczyła ageizmu
Małgorzata Ostrowska opowiedziała o dyskryminacji w zawodzie.
Źródło: serwis: Co za Tydzień

TVN7 wciąż czeka na decyzję KRRiT ws. polskiej koncesji

Wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji dla TVN7 na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery 23 grudnia 2020 r. Pomimo spełnienia wszelkich wymogów, do dzisiaj nie zapadła decyzja o rekoncesji. Zgodnie z obowiązującym prawem nic nie uzasadnia takiego opóźnienia. W przypadku braku otrzymania polskiej koncesji TVN Grupa Discovery zapowiada, że podejmie wszystkie dostępne kroki prawne, by dochodzić roszczeń w związku z postawą KRRiT.

Jest to sytuacja bez precedensu – dotychczas nie było przypadku, w którym KRRiT nie przedłużyła istniejącej koncesji naziemnej. Brak przyznania polskiej koncesji przez KRRiT uderza przede wszystkim w widzów, pozbawiając ich najpopularniejszego kanału rozrywkowego, który codziennie wybierają miliony Polaków. Blisko 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli całkowicie za darmo.

Protesty przeciwko lex TVN i weto prezydenta

Nieprzyznanie koncesji TVN7 miałoby przykre konsekwencje nie tylko dla polskich widzów. Naruszyłoby ono także traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Andrzej Duda ogłaszając weto wobec ustawy lex TVN, potwierdził, że prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki.

Weto prezydenta poprzedziły liczne protesty przeciwko ustawie lex TVN. Widzowie, sympatycy i dziennikarze wyszli na ulice polskich miast w obronie wolności mediów. 10 sierpnia 2021 o godzinie 13:00 przed gmachem Sejmu został odczytany apel ponad 800 polskich dziennikarzy, którzy chcieli sprzeciwić się działaniom rządu. Rozwój sytuacji w Polsce śledziły także największe światowe media w tym - Reuters, New York Times, The Washington Post czy The Independent.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości