Materiał promocyjny

Poczuj ducha województwa śląskiego. Kulinarna podróż przez smaki Wisły i wizyta w świecie gwiazd

Poczuj ducha województwa śląskiego. Co do zaoferowania ma Wisła?
Poczuj ducha województwa śląskiego. Kulinarna podróż przez smaki Wisły

Ferie zimowe powoli dobiegają końca. Uczniowie z ostatnich województw udali się na upragniony odpoczynek. Nie oznacza to jednak końca zimowej turystyki. W wolnej chwili warto odpocząć od zgiełku miasta w malowniczej Wiśle. Projekt Zima TVN 2025 gościł w tym roku m.in. w miejscowościach położonych w województwie śląskim. Ekipa programu "Co Za Tydzień" odwiedziła ten niezwykły region, by poznać bliżej tamtejszą kulturę, zajrzeć w gwiazdy oraz odkryć... kuchnię!

ZOBACZ FRAGMENT PROGRAMU NA GÓRZE STRONY.

Kulinarna podróż przez smaki Wisły

Za nami tegoroczna edycja Projektu Zima. Jednym z jego przystanków była Wisła. Miasteczko odwiedziły setki turystów spragnionych zimowych przygód i śnieżnego szaleństwa. Jednak nie tylko atrakcje przygotowane przez organizatorów Projektu Zima warte były zobaczenia. Województwo śląskie ma sporo do zaoferowania i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

SPRAWDŹ TEŻ: Kulturalne oblicze województwa śląskiego. Teatr Rozrywki przygotowuje premierę wielkiego hitu "Beetlejuice"

Po wizycie w Istebnej czy Szczyrku czas na Wisłę. Olivier Janiak zdecydował się poznać bliżej region poprzez kuchnię. A jej tajniki oraz tradycje poznał dzięki założycielce Muzeum kuchni regionalnej w Wiśle — Stolica Pradziadków.

No, nasza tradycja i rodzinna, i taka kulturowa tutaj w Wiśle jest bardzo bogata. Staramy się właśnie turystom, naszym gościom, pokazywać ją
- przyznała Maria Pietruszka.

Czego trzeba spróbować, będąc w Wiśle? Na pewno żebroczki — zapiekanki z ziemniaków albo z ryżu, z kaszy ze słoniną, która jest lekko pikantna. Maria Pietruszka wyjaśniła również, czym jest kapuśnica.

Tą zupą się kiedyś leczono. To zupa gotowana na soku z kiszonej kapusty, zabielana z ziemniakami, z suszonymi grzybami.  Cała bomba witaminowa
- przyznała.

To jednak nie koniec regionalnych pyszności przygotowywanych w Wiśle. Poza z pewnością pięknie pachnącym ciastem drożdżowym warto było zwrócić uwagę również na placki z blachy. Olivier Janiak miał okazję nauczyć się ich przygotowania. Zobaczcie sami!

Cały artykuł powstał na bazie materiału wideo. Obejrzysz go na górze strony.

Wispass świetnym rozwiązaniem dla wymagających narciarzy

Po nabraniu sił dzięki regionalnym rarytasom czas udać się na stok! Tak już się dzieje, że gdy Projekt Zima pojawia się w danej miejscowości, pogoda zdecydowanie dopisuje. Również w Wiśle w tych dniach turyści mogli cieszyć się słońcem. Ale co, poza jedzeniem, czeka na gości? I co fani zimowego szaleństwa powinni wiedzieć, zanim wyruszą na stok?

Na pewno jedną z ciekawych możliwości jest Wispass, czyli wspólny karnet na okoliczne stoki. Są to prawie wszystkie stoki z Wisły, jedna stacja z Istebnej, jedna z Ustronia. Taki Wispass pozwala dowolnie zmieniać stoki podczas jednego pobytu, nie martwiąc się o zakup konkretnego karnetu na konkretnej stacji
- wyjaśnił Michał Majewski, przedstawiciel karnetu Wispass.

Jak zauważył Olivier Janiak, jest to z pewnością cudowne uproszczenie dla tych narciarzy, którzy chcą poznawać okolice. Mogą wybierać sobie dowolne stoki w zależności od tego, na co mają ochotę, a podstawowy problem organizacji ski passu mają z głowy. Takie rozwiązanie daje nie tylko dużo swobody, ale również umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy.

Jeśli chodzi o różnorodność tras, to również jest wielka w Wiśle: od tras takich bardzo łagodnych do nauki dla początkujących, po trasy czarne. Dysponujemy łącznie 30 kilometrami tras. Są one obsługiwane przez ponad 30 urządzeń narciarskich, w tym 8 kolei krzesełkowych. Każda stacja dysponuje pełną infrastrukturą, czyli i gastronomia, i wypożyczalnia, i szkoła narciarska
- dodał Michał Majewski.

Wispass działa już od 12 lat. Rekordzista na tym karnecie w ciągu jednego dnia odwiedził 6 różnych stacji narciarskich. Wisła to od dziesiątków lat mekka dla miłośników sportów zimowych. Perła Beskidów przyciąga turystów nie tylko nartostradami, ale także trasami do narciarstwa biegowego, skitouringowego oraz położonym w centrum miasta lodowiskiem. Przez cały rok można spacerować po urokliwych szlakach górskich i czerpać z kontaktu z naturą.

Odwiedź Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie

To nie koniec atrakcji! Podczas Projektu Zima pokazujemy różnorodność województwa śląskiego. Po zejściu ze stoku nie brakuje miejsc, w których można spędzić wolny czas. Wizyta w miasteczku TVN w Wiśle była gratką dla miłośników gwiazd, tym razem tych na niebie. Przedstawiciele Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie z fascynacją opowiadali o kosmosie dorosłym i dzieciom.

Najbardziej mi się podoba to, że mogę troszkę pomajsterkować. Można zbudować rakietę i sobie ją wystrzelić. Można spojrzeć przez teleskop i zobaczyć plamy na słońcu
- powiedział Mariusz Czypionka, przewodnik w Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie.

To tylko namiastka atrakcji, które czekają na odwiedzających Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie.

"Można tam przeżyć trzęsienie Ziemi, pioruny, trąby powietrzne. Można też pospacerować w kosmosie. Nie tylko bawimy, ale też uczymy. Dla dzieci robimy różnego rodzaju warsztaty, na których mogą się dowiedzieć, dlaczego Księżyc jest w fazach" - dodał Mariusz Czypionka.

Planetarium Śląskie to największy i najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Dla miłośników kosmosu ciekawą atrakcją są seanse, podczas których można zobaczyć 100 milionów gwiazd.

Z planetarium przenosimy się do położonej w pobliżu Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Ta instytucja z 80-letnią historią jest jedną z najważniejszych na kulturalnej mapie województwa śląskiego, ale także i Polski. A jej repertuar jest bardzo bogaty.

W sezonie przygotowujemy około tysiąc różnych koncertów dla różnych grup wiekowych. Koncerty i symfoniczne i kameralne, więc właściwie każdy może coś w Filharmonii Śląskiej znaleźć dla siebie. Te koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Myślę, że to świadczy o tym, że one są bardzo, bardzo potrzebne
- wyjaśniła Regina Gowarzewska, kierowniczka biura koncertowego Filharmonii Śląskiej.

Jednym z wielu realizowanych tu projektów jest cieszące się dużą popularnością Muzyczne Przedszkole. To okazja, by zrobić pierwszy krok w poznawaniu muzyki.

"Jako Instytucja Kultury Województwa Śląskiego mamy swoją misję, a częścią tej misji jest właśnie edukacja tych najmłodszych pokoleń" - dodała Regina Gowarzewska.

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych województwa śląskiego promowanych przez Śląską Organizację Turystyczną znajdziecie na stronie slaskie.travel.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości