Depeche Mode to brytyjska grupa muzyczna z kręgu muzyki elektronicznej i alternatywnego rocka, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Jako pionierzy muzyki elektronicznej i synth-popu, przyciągnęli uwagę słuchaczy innowacyjnym brzmieniem i eksperymentami z elektroniką. Charyzmatyczny wokal Dave'a Gahana i głębokie teksty piosenek, które często poruszają tematy społeczne i emocjonalne, od lat przyciągają wielu nowych fanów. Zespół ma unikalny wizerunek i styl, a ich dynamiczne występy na żywo są pełne energii. Ciągle przekraczają granice gatunków muzycznych, dlatego wierni fani wspierają ich przez lata. Poznajmy 6 intrygujących faktów na temat zespołu Depeche Mode!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Muzyka
1. Skąd się wzięła nazwa zespołu Depeche Mode
Nazwa "Depeche Mode" została zaczerpnięta przez wokalistę zespołu z francuskiego magazynu o modzie o nazwie "Dépêche mode". Był on źródłem inspiracji dla Dave'a Gahana, który fascynował się modą, była ona zresztą zawsze bardzo ważnym elementem estetyki zespołu. Ich wygląd często był prowokacyjny i oryginalny.
Nazwa ta kojarzy się też z artystycznym europejskim wyrafinowaniem, co było zgodne z wizerunkiem i stylem grupy. Wielu fanów początkowo myślało, że "Depeche Mode" oznacza "szybką modę", ale prawidłowe tłumaczenie to "komunikat modowy" lub "wiadomości o modzie".
Zespół zaczął używać nazwy "Depeche Mode" w maju 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy wystąpili pod tą nazwą na szkolnym koncercie. Od tego momentu nazwa stała się znanym i rozpoznawalnym symbolem brytyjskiej kapeli.
2. Roszady w składzie zespołu Depeche Mode
Początki Depeche Mode sięgają 1977 roku, kiedy szkolni koledzy Vince Clarke i Andy Fletcher założyli zespół inspirowany The Cure pod nazwą No Romance In China. Później dołączyli do nich Martin Gore i David Grahan, aż w końcu zaczęli grać pod nazwą Depeche Mode. Skąd taki dobór członków? Powód jest prozaiczny. Szukali oni kogoś, kto posiadał konkretny sprzęt lub umiejętności.
Przez całe istnienie zespołu Depeche Mode, jego skład podlegał kilku roszadom i zmianom, które wpłynęły na dynamikę i kierunek grupy.
- Początki (1977-1981): Oryginalny skład zespołu składał się z Vince'a Clarke'a, Andy'ego Fletchera, Martina Gore'a i Dave'a Gahana. Clarke był głównym autorem piosenek w tym okresie, a zespół wydał swój debiutancki album "Speak & Spell" w 1981 roku.
- Odejście Vince'a Clarke'a (1981): Po wydaniu debiutanckiego albumu, Vince Clarke opuścił zespół, aby założyć duet Yazoo (lub Yaz w USA) z Alison Moyet.
- Przyjście Alana Wildera (1982): Po odejściu Clarke'a, zespół pozostał w formacie trio, a Martin Gore przejął większą odpowiedzialność za pisanie piosenek. W 1982 roku Alan Wilder oficjalnie dołączył do zespołu, wnosząc swoje umiejętności na klawiszach, perkusji i basie, oraz wspierając proces twórczy.
- Odejście Alana Wildera (1995): W 1995 roku Alan Wilder opuścił Depeche Mode, co było zaskoczeniem dla fanów. Jego odejście spowodowało napięcia w zespole, ale Dave Gahan, Martin Gore i Andy Fletcher postanowili kontynuować jako trio.
- Trasa "Devotional Tour" (1993-1994): W trakcie trasy "Devotional Tour" doszło do intensywnych napięć w zespole, co przyczyniło się do odejścia Alana Wildera.
- Depeche Mode jako trio (1995- ): Od odejścia Alana Wildera w 1995 roku, Depeche Mode kontynuował jako trio, z Martinem Gore'em, Dave'em Gahanem i Andy'm Fletcherem.
- Współtworzenie piosenek przez Dave'a Gahana (od 2005): Od albumu "Playing the Angel" z 2005 roku Dave Gahan zaczął współtworzyć kilka piosenek na albumie, co wcześniej było zadaniem głównie Martina Gore'a.
Dziś, jak przez większą część swojej kariery Depeche Mode działa jako trio, z Martinem Gore'em, Dave'em Gahanem i Andy'm Fletcherem. Każdy w grupie pełni określoną funkcję. W dokumentalnym filmie "101" z 1989 roku Andy Fletcher mówił: "Martin jest autorem piosenek, Alan to dobry muzyk, Dave to wokalista, a ja się pałętam". Klawiszowiec ocenił siebie zbyt skromnie. Oprócz grania zajmował się też wieloma obowiązkami menadżerskimi za kulisami.
3. Dave Gahan był o krok od śmierci
W połowie lat 90. Dave Gahan zafascynował się rosnącą sceną alternatywnego rocka w Los Angeles. Zapuścił długie włosy i wpadł w nałóg. Problem z narkotykami niemal kosztował go życie i to nie jeden raz. W 1995 roku próbował popełnić samobójstwo, przecinając sobie nadgarstki, a rok później przedawkował speedball - kokainę i heroinę - w hotelu Sunset Marquis. Jego serce przestało bić na dwie minuty, a on poczuł, jak jego dusza opuszcza ciało. Na szczęście sędzia pozwolił mu wybrać leczenie odwykowe zamiast więzienia i od tamtej pory jest czysty.
4. Najbardziej znany utwór
Jak się okazuje, najbardziej znanym utworem zespołu Depeche Mode jest "Personal Jesus". Utwór został wydany w 1989 roku i zdobył duże uznanie, chociaż nie jest to największy amerykański hit zespołu. Pierwsze miejsce należy do "Enjoy the Silence" także z albumu "Violator". Jednak to "Personal Jesus" zdobył ogromną popularność głównie dzięki coverom Johnny'ego Casha i Marilyna Mansona. Tekst utworu został zainspirowany wspomnieniami Priscilli Presley o Elvisie Presleyu.
Co ciekawe wytwórnia Warner Bros., w ramach której działał zespół, początkowo była nieprzychylna wydaniu tego kawałka z powodu jego radykalnie innego brzmienia w porównaniu do tego, co grupa prezentowała wcześniej. Istniały także obawy, że zostanie on źle odebrany przez konserwatywnych Amerykanów. Ostatecznie utwór i sam albumnzostał najlepiej sprzedającym się w historii wytwórni.
Depeche Mode stworzył także szereg amerykańskich hitów tanecznych na początku lat 80. Serca publiczności podbili w 1985 roku piosenką "People Are People". Inne utwory, które zdobyły popularność to m.in. "Just Can't Get Enough", "Barrel Of A Gun" czy "Precious". To dzięki nim publiczności przekonała się do tych ubranych w skórę synth-popowców.
5. Najbardziej nielubiana piosenka członków Depeche Mode
Podczas wywiadu w 2006 roku członkowie zespołu Depeche Mode zostali zapytani, którą piosenkę ze swojego dorobku artystycznego lubią najmniej. Martin Gore i Andrew Fletcher wybrali 'What’s Your Name' z debiutanckiego albumu 'Speak & Spell' z 1981 roku. Płyta ta jest przez wielu uważana za lżejszą w tonie w porównaniu z ciemniejszą, bardziej kontrowersyjną późniejszą twórczością zespołu.
6. Kim są depeszowcy?
Zespół Depeche Mode od swoich pierwszych koncertów na Węgrzech i w Polsce w 1985 roku zyskał ogromną popularność za tzw. Żelazną Kurtyną. Przed upadkiem Związku Radzieckiego, kiedy posiadanie zachodniej muzyki było nielegalne, fani jakoś zdobyli kasety Depeche Mode. Odnaleźli oni niezwykły urok, który tkwił w melancholijnej, industrialnej naturze muzyki Brytyjczyków. Fakt, że była ona zakazana, czynił ją tym bardziej pociągającą dla młodych ludzi zaczynających kwestionować władzę.
Od tego momentu zaczęły powstawać fankluby, które wkrótce przekształciły się w kult grupy muzycznej i jej członków. Fani zaczęli naśladować styl zespołu. Tak powstała subkultura depeszowców. Nie posiadali oni ściśle określonej ideologii. Charakterystycznym elementem depeszowców był sposób ubierania się wzorowany na stylu członków zespołu. Często nosili czarne, skórzane kurtki, białe dżinsowe spodnie, buty na grubej podeszwie, krzyże na szyi oraz emblematy z logo Depeche Mode. Do tego dociśnięte do głowy, nażelowane włosy w stylu Dave'a Gahana (zwane "lotniskiem") lub utlenione loki à la Martin Gore.
Romans Depeche Mode z polskimi fanami trwa do dziś. Grupa z chęcią przyjeżdża do naszego kraju na koncerty. Często odbywają się też spotkania fanów zespołu na imprezach klubowych i zlotach, które są nazywane "depotekami".
#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!
Czytaj też:
- Mateusz Damięcki prawie stracił nos na planie nowego filmu. Teraz powiedział o przykrym incydencie
- Brat Roberta Karasia przerywa milczenie. Od lat nie mają kontaktu
- Kobieca perspektywa na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Uczcimy pamięć ikony włoskiego kina
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images