Cillian Murphy dramatycznie schudł do roli. Koleżanka z planu zdradziła, co jadł

Cillian Murphy
Cillian Murphy schudł bardzo dużo
Źródło: Getty Images
Cillian Murphy schudł do roli w najnowszym filmie dzięki drakońskiej diecie. Aktor wciela się w postać słynnego fizyka Roberta Oppenheimera, który odegrał kluczową rolę w stworzeniu bomby atomowej podczas II wojny światowej. Gwiazdor postanowił mocno schudnąć, aby upodobnić się do granej przez siebie postaci. To nie jedyny taki przypadek. Hollywood zna jeszcze drastyczniejsze filmowe metamorfozy.

"Oppenheimer" to kolejne dzieło Christophera Nolana, reżysera znającego się na ambitnych i wielowątkowych produkcjach. Tym razem postanowił ukazać widzom historię nie tylko naukowca i fizyka, ale także człowieka, którego odkrycie odmieniło oblicze historii. W roli głównej aktor Cillian Murphy, który zyskał międzynarodową rozpoznawalność dzięki swoim wcześniejszym występom w takich filmach jak "Incepcja", "Batman — Początek", "Ciche miejsce" i "Śniadanie na Plutonie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Filmy i seriale

Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Cillian Murphy dramatycznie schudł do roli

Aby przygotować się do roli Roberta Oppenheimera, Cillian Murphy podjął wyjątkowo wymagające wyzwanie fizyczne. Chciał dokładnie oddać charakterystyczny wygląd słynnego fizyka, który był nie tylko wybitnym, ale również ekscentrycznym człowiekiem. W efekcie w trakcie przygotowań do filmu zrzucił wiele kilogramów.

Podobnie jak Robert Oppenheimer, który miał skomplikowany stosunek do jedzenia, Cillian Murphy również zastosował bardzo restrykcyjną dietę. W wywiadach aktor przyznawał, że proces przygotowania do tej roli wymagał od niego wielu poświęceń, w tym drastycznego ograniczenia jedzenia. W rozmowach z mediami z humorem podkreślał, że takie doświadczenie nauczyło go doceniać codzienne posiłki.

Na planie filmowym towarzyszyła mu Emily Blunt, która wcieliła się w rolę żony Roberta Oppenheimera. W jednym z wywiadów aktorka ujawniła, że widziała, jak Cillian Murphy przygotowuje się do roli i co jadł podczas kręcenia filmu. Według jej relacji aktor odżywiał minimalnymi porcjami, jedząc zaledwie jeden migdał dziennie.

Choć Cillian Murphy nie komentuje publicznie swojej diety czy przygotowań do roli, jego poświęcenie i zaangażowanie we wcielenie się w postać Roberta Oppenheimera są widoczne na ekranie. Aktor przedstawia swojego bohatera jako wychudzonego i z cierpiącym spojrzeniem.

Czytaj też: Kim jest Robert Oppenheimer? O genialnym naukowcu krążyły skrajne opinie

Cillian Murphy
Emilly Blunt, Cillian Murphy, Florece Pugh
Cillian Murphy
Źródło: Getty Images

Najbardziej spektakularne filmowe metamorfozy

Wiele gwiazd Hollywood decydowało się na podobne lub jeszcze bardziej ekstremalne metamorfozy, co Cillian Murphy. Oto kilka przykładów.

Christian Bale: "Mechanik" (2004), "Batman" (2005), "Vice" (2018)

Christian Bale w filmie "Batman"
Christian Bale w filmie "Batman"
Christian Bale w filmie "Batman"
Źródło: x-news

Christian Bale jest znany z wielkich poświęceń w przygotowaniach do ról. Aktor zrzucił 28 kilogramów na potrzeby filmu "Mechanik" z 2004 roku. Przez cztery miesiące stosował skrajnie restrykcyjną dietę, jadając jedynie puszkę tuńczyka i jabłko dziennie. Producentom filmu zależało na zdrowiu aktora i zabronili mu schodzić poniżej 54 kilogramów. Rok później aktor powrócił do swojej normalnej wagi, aby zagrać Batmana. W 2018 roku gwiazdor na potrzeby filmu "Vice", w którym wcielił się w rolę wiceprezydenta USA, Dicka Cheneya, przytył 20 kilogramów, co udowodniło, że zarówno drastyczna utrata, jak i przyrost wagi nie są dla niego problemem. Za rolę w "Vice" został nominowany do Oscara w 2019 roku.

Joaquin Phoenix: "Joker" (2019)

"Joker"
"Joker"
"Joker"
Źródło: HBO

Joaquin Phoenix do roli Jokera w filmie z 2019 roku schudł prawie 25 kilogramów i nauczył się charakterystycznego śmiechu postaci. Aktor podkreślał, że taka utrata wagi wpływa na zdrowie psychiczne. Przygotowując się do roli, prowadził pamiętnik i studiował psychikę swojej postaci Arthura Flecka. Za tę rolę otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Charlize Theron: "Monster" (2003)

Charlize Theron w filmie "Monster"
Charlize Theron w filmie "Monster"
Charlize Theron w filmie "Monster"
Źródło: Player

Na potrzeby filmu "Monster" z 2003 roku aktorka i modelka Charlize Theron zdecydowała się na drastyczną przemianę. Aby wcielić się w rolę seryjnej morderczyni Aileen Wuornos, przytyła 15 kilogramów, spożywając przede wszystkim pączki i chipsy, a także używała specjalnego kremu, aby nadać swojej skórze zniszczony wygląd. Aktorka podkreślała, że jej celem było zrozumienie autodestrukcyjnych skłonności swojej bohaterki, a nie stworzenie karykatury. Za tę rolę otrzymała swojego pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku
Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku
Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku
Źródło: Getty Images

Natalie Portman: "Czarny łabędź" (2010)

Natalie Portman intensywnie przygotowywała się do roli w filmie "Czarny łabędź" - płaciła za prywatne lekcje baletu na rok przed kręceniem filmu, straciła 10 kilogramów, jedząc głównie marchewki i migdały, a także ćwiczyła osiem godzin dziennie. Obciążenie psychiczne było dla niej większym wyzwaniem niż fizyczne. Podczas kręcenia filmu doznała kontuzji żeber i wstrząśnienia mózgu. Po sześciu tygodniach wróciła do zdrowia. Mimo to podkreślała trudności, z jakimi borykają się baleriny, tańczące mimo kontuzji. Za rolę w "Czarnym łabędziu" otrzymała Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w 2011 roku.

W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź"
W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź"
W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź"
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości