Kim jest Robert Oppenheimer? O genialnym naukowcu krążyły skrajne opinie

Robert Oppenheimer, Cillian Murphy
Kim jest Robert Oppenheimer?
Źródło: Getty Images
Robert Oppenheimer to genialny fizyk, który odegrał kluczową rolę w rozwoju broni atomowej. Na podstawie jego niezwykłego życiorysu Christopher Nolan nakręcił film "Oppenheimer" z Cillianem Murphym w roli tytułowej, który czeka na premierę. Dowiedz się więcej o życiu jeden z najważniejszych postaci w naukowym świecie.

J. Robert Oppenheimer dla jednych był obiektem uwielbienia, a dla innych pretensjonalnym i niepewnym siebie pozorantem. Choć o jego życiu prywatnym krąży wiele sprzecznych opinii, to jedno jest pewne. Amerykański fizyk i wybitny naukowiec jest jedną z najważniejszych postaci w świecie naukowym. Jako dyrektor naukowy Projektu Manhattan w czasie II wojny światowej, przyczynił się do opracowania pierwszej bomby atomowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Filmy i seriale

czt_26
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Kim jest Robert Oppenheimer?

Urodzony 22 kwietnia 1904 roku w Nowym Jorku, J. Robert Oppenheimer wykazywał wyjątkowe zdolności intelektualne już w młodości. Po uzyskaniu stopnia doktora na Uniwersytecie Harvarda w wieku 23 lat rozpoczął karierę naukową i szybko zdobył uznanie jako fizyk teoretyczny. Niestety, jego zaangażowanie w działania polityczne i wcześniejsze powiązania z ruchem komunistycznym przysporzyły mu problemów. W czasie politycznego procesu w 1954 roku został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów państwowych, co znacząco ograniczyło jego wpływ i możliwości badawcze. Po dziesięciu latach został politycznie zrehabilitowany przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego, który przyznał mu nagrodę Enrico Fermiego za wkład w rozwój nauki.

Prace naukowe Roberta Oppenheimera miały znaczący wpływ na rozwój fizyki teoretycznej i znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach. Wśród jego najważniejszych osiągnięć naukowych można wymienić: rozwinięcie teorii tunelowania kwantowego, teorii czarnych dziur i promieniowania kosmicznego, a także prace nad elektronami i pozytonami. Jego wkład w rozwój kwantowej teorii pola i teorii relatywistycznej mechaniki kwantowej jest nieoceniony.

Poza osiągnięciami naukowymi Robert Oppenheimer odegrał ważną rolę w rozwoju amerykańskiej szkoły fizyki teoretycznej. Był dyrektorem Institute for Advanced Study i objął stanowisko starszego profesora fizyki teoretycznej, które wcześniej zajmował sam Albert Einstein.

Robert Oppenheimer i bomba atomowa

Najbardziej znanym osiągnięciem Roberta Oppenheimera jest rola, jaką odegrał w Projekcie Manhattan. Został mianowany dyrektorem naukowym tego tajnego przedsięwzięcia mającego na celu opracowanie bomby atomowej. Jego geniusz i zdolności organizacyjne odegrały kluczową rolę w sukcesie projektu. Jednak po zakończeniu wojny, gdy skala zniszczeń i cierpienia spowodowanych przez broń atomową stała się widoczna, Robert Oppenheimer stał się gorącym zwolennikiem międzynarodowej kontroli energii atomowej i był przeciwnikiem wyścigu zbrojeń atomowych ze Związkiem Radzieckim.

Robert Oppenheimer
Robert Oppenheimer
Robert Oppenheimer
Źródło: Getty Images

Robert Oppenheimer prywatnie

Robert Oppenheimer był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach. Oprócz fizyki pasjonował się językami i filozofią Wschodu. Był erudytą, który zawsze pragnął poszerzać swoją wiedzę i zrozumienie świata. Jego fascynacja językami sprawiła, że miał umiejętność czytania tekstów w oryginalnych językach, co szczególnie imponowało jego studentom.

O tym, jaki był prywatnie, krążyły sprzeczne opinie. Przyjaciele i współpracownicy byli często podzieleni w ocenie zachowanie Roberta Oppenheimera. Jedni widzieli go jako powściągliwego geniusza i ascetę, oddanego swojej pracy i zdolnego do głębokiej refleksji. Inni natomiast uważali go za pretensjonalnego i niepewnego siebie pozoranta.

W jednym zgadzali się wszyscy - Robert Oppenheimer był osobą niestabilną emocjonalnie. Zmagał się z nastojami depresyjnymi, co wpływało na jego samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Kiedyś nawet powiedział bratu, że potrzebuje fizyki bardziej niż przyjaciół. Ta wypowiedź ukazuje, jak bardzo nauka stanowiła dla niego centrum życia i jakie znaczenie miała dla niego. W dodatku był ateistą.

W 1957 roku Robert Oppenheimer zakupił małą posiadłość na wyspie Saint John na Karaibach. To miejsce stało się dla niego ucieczką od codziennych obowiązków i pozwalało mu odreagować stres związany z pracą naukową. Spędzał tam czas w towarzystwie żony Kitty, córki Katherine i syna Petera, żeglując po okolicznych wodach i ciesząc się chwilą relaksu.

Po jego śmierci zgodnie z jego życzeniem, ciało Roberta Oppenheimera zostało skremowane, a prochy zostały zabrane przez żonę Kitty do ich posiadłości na Wyspach Dziewiczych. Tam urna z prochami została wrzucona do morza, w zgodzie z pragnieniami naukowca.

Robert Oppenheimer
Robert Oppenheimer z rodziną
Robert Oppenheimer
Źródło: Getty Images

Film "Oppenheimer"

O życiu i pracy Roberta Oppenheimera opowiadać będzie film "Oppenheimer". To najnowsze dzieło znanego z trylogii o Batmanie reżysera Christophera Nolana. W obsadzie produkcji znajdują się gwiazdy hollywoodzkiego kina: Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Rami Malek, Benny Safdie i Florence Pugh.

Film trafi do kin 21 lipca. Jednakże, biorąc pod uwagę, że na ten sam dzień zaplanowana jest premiera innej głośnej produkcji, a mianowicie "Barbie" w reżyserii Grety Gerwig, wydaje się, że "Oppenheimer" może mieć trudności w przyciągnięciu dużej publiczności. Znając fenomen lalek firmy Mattel, można przypuszczać, że to właśnie "Barbie" zgarnie większe zainteresowanie widzów. Co więcej "Oppenhiemer" otrzymał kategorię wiekową "R" (dla dorosłych), podczas gdy na "Barbie" mogą wybrać się całe rodziny.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości