Król Karol III wygłosił najdłuższą od 20 lat mowę tronową. Wspomniał o "fundamentalnej misji"

Król Karol III
Król Karol III
Źródło: Getty Images Europe
Karol III uczestniczył w uroczystym otwarciu sesji nowego parlamentu. Król Wielkiej Brytanii wygłosił najdłuższą od 20 lat mowę tronową i zapowiedział reformę państwa. Znaczną część przemowy poświęcił wojnie w Ukrainie i ochronie granic.

Jednym z obowiązków króla Wielkiej Brytanii jest wygłaszanie mowy tronowej podczas uroczystego otwarcia nowej sesji parlamentu. W środę 17 lipca 2024 Karol III odczytał najdłuższą od przeszło 20 lat mowę tronową, przedstawiając tym samym plany legislacyjne na najbliższy rok. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że monarcha jedynie czyta strony przemowy, która jest wcześniej pisana przez aktualnie przejmujący władzę rząd.

Zapewnienie wzrostu gospodarczego będzie fundamentalną misją. Mój rząd będzie dążył do nowego partnerstwa zarówno z biznesem, jak i z pracującymi, oraz pomoże krajowi wyjść z ostatnich wyzwań związanych z kosztami utrzymania, nadając priorytet tworzeniu dobrobytu dla wszystkich społeczności 
- zaczął król Karol III.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Historia miłości księcia Williama i księżnej Kate
Historia miłości księcia Williama i księżnej Kate
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Król Karol III wygłosił najdłuższą od 20 lat mowę tronową

Karol III pojawił się w Pałacu Westminsterskim w towarzystwie żony Camilli Parker Bowles, która tego dnia świętowała swoje 77 urodziny. Królewska para zasiadła na tronach i nadzorowała otwarcie sesji nowego parlamentu. Monarcha przeczytał przemowę neutralnym tonem, by zgodnie z zasadami uniknąć podejrzeń o sympatie polityczne. Rodzina królewska nie może bowiem otwarcie wyrażać swoich poglądów i utożsamiać się z linią programową żadnej z partii.

Król Karol III i królowa Camilla podczas otwarcia sesji nowego parlamentu
Król Karol III i królowa Camilla podczas otwarcia sesji nowego parlamentu
Źródło: Getty Images Europe

Według danych Agencji PA mowa tronowa Karola III z lipca 2024 roku była najdłuższą tego typu od przeszło 20 lat i siódmą z najdłuższych od czasów II wojny światowej. Monarcha poruszył temat bezpieczeństwa i ochrony granic Wielkiej Brytanii. Zapowiedział także spore reformy w gospodarce, polityce migracyjnej i energetycznej, a także zwiększenie wpływu obywateli na losy państwa.

Obecny rząd planuje również reformę Izby Lordów. Do tej pory członkowie dziedziczyli prawo do zasiadania i głosowania w Izbie. Niedługo jednak ma się to zmienić i arystokraci zostaną pozbawieni tego przywileju.

Król Karol III zapowiedział, że Wielka Brytania będzie pomagać Ukrainie

W przemowie tronowej Karola III pojawił się wątek wojny w Ukrainie. Król zapewnił, że nowy rząd chce kontynuować dotychczasowe działania na rzecz kraju objętego wojną z Rosją. Dodał także, że ministrowie postarają się o naprawę stosunków z Unią Europejską oraz że chcą zwiększyć bezpieczeństwo granic.

"Mój rząd będzie w dalszym ciągu udzielał pełnego wsparcia Ukrainie i jej obywatelom oraz będzie starał się odgrywać wiodącą rolę w zapewnianiu Ukrainie jasnej drogi do członkostwa w NATO. [...] Moi ministrowie będą zabiegać o nowy pakt bezpieczeństwa w celu wzmocnienia współpracy w sprawie wzajemnych zagrożeń, przed którymi stoi Wielka Brytania i Unia Europejska" - powiedział król.

Warto podkreślić, że chociaż członkowie rodziny królewskiej są apolityczni i nigdy nie opowiadają się po żadnej ze stron konfliktu, w przypadku wojny w Ukrainie było inaczej. Król Karol III w 2022 roku publicznie wyraził swoje poparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i potępił działania Władimira Putina. Tym samym złamał zasady królewskiego protokołu.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

podziel się:

Pozostałe wiadomości