Franciszek Smuda w stanie krytycznym trafił do szpitala. "Prognozy lekarzy z godziny na godzinę są coraz mniej optymistyczne" - czytamy. Rodzina jest jednak pełna nadziei.
- 13 sierpnia media obiegła smutna informacja, że Franciszek Smuda trafił do szpitala w stanie krytycznym
- Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej od lat choruje na nowotwór krwi. Dziennikarze przekazali opinii publicznej, że rokowania lekarzy są ostrożne
- Rodzina jest jednak pełna nadziei. Wierzą, że jest pod dobrą opieką
Franciszek Smuda trafił do szpitala. 13 sierpnia 2024 roku media poinformowały opinię publiczną o pogarszającym się stanie zdrowia selekcjonera. Były piłkarz od lat walczy z nowotworem krwi. Serwis TVP Sport jako pierwszy podał te smutne wieści.
"Smuda jest w stanie krytycznym, a prognozy lekarzy z godziny na godzinę są coraz mniej optymistyczne" - mogliśmy przeczytać.
Udało nam się skontaktować z członkiem najbliższej rodziny Franciszka Smudy, który z uwagi na trudną emocjonalnie sytuację, nie chce komentować stanu zdrowia selekcjonera. Zapewnia jednak, że bliscy byłego piłkarza są pełni nadziei. Odcinają się od medialnej narracji, wskazując, że "Franz" jest pod najlepszą opieką i czekają na dobre wieści.
Franciszek Smuda — kariera
Franciszek Smuda karierę piłkarską rozpoczynał w Unii Racibórz, która w latach 70. grała w pierwszej lidze. Dziś klub występuje w rozgrywkach w klasie okręgowej. Franciszek Smuda grał na pozycji obrońcy. Swoją grą wzmacniał m.in. Stal Mielec czy Legię Warszawę, kluby pierwszoligowe. W połowie lat 80. opuścił Polskę, aby grać w Stanach Zjednoczonych. Nie zakończył tam jednak kariery. Wrócił do Europy i korki odwiesił po zejściu z murawy w Niemczech.
Naszego zachodniego sąsiada jednak nie opuścił. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, rozpoczął trenerską. Początkowo szkolił drużyny z niższych niemieckich lig. Kiedy dostrzeżono jego potencjał, wyjechał do Turcji. Zdobył doświadczenie i cztery lata później wrócił do ojczyzny.
Po powrocie do Polski w 1993 roku został trenerem Stali Mieliec, w której barwach występował na pozycji obrońcy. Dwa lata później przeniósł się do Łodzi, by zostać szkoleniowcem Widzewa. Tam pokazał pełny wachlarz umiejętności, zdobywając dwa mistrzostwa, superpuchar i odnotowując świetne występy w europejskich pucharach — w tym w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 1996/1997.
I to był dopiero początek pasma sukcesów. "Franz" szkolił piłkarzy Wisły Kraków, z którymi zdobył mistrzostwo i awansował do fazy pucharowej Pucharu UEFA, czy z Lechem Poznań, wygrywając z nimi Puchar Polski. Trenował również Legię Warszawa, Odrę Wodzisław czy Zagłębie Lubin.
W 2009 roku otrzymał wyróżnienie od PZPN i został selekcjonerem kadry. Poprowadził reprezentację Polski na Mistrzostwach Europy 2012.
"Dwa pierwsze spotkania zremisowane w bardzo dobrym stylu. Przede wszystkim pierwsza połowa z Grecją (1:1) i mecz z zespołem Rosji (1:1) przez całe 90 minut. Rosja była silna w tamtym momencie, a jednak myśmy dominowali na boisku. Niestety, ten ostatni mecz z Czechami... Mieliśmy do przerwy trzy sytuacje stuprocentowe, ale ich nie wykorzystaliśmy. Czesi nas skontrowali i z nami wygrali. Kibice różnie mówią, jedni, że to klęska, drudzy, że emocje były do końca, bo tak rzeczywiście było. Była ta szansa na awans, ale niestety jej nie wykorzystaliśmy" - wspominał turniej w jednym z wywiadów.
Franciszek Smuda — życie prywatne
Franciszek Smuda urodził się 22 czerwca 1948 roku w Lubomi, niewielkiej wsi w województwie śląskim liczącej niewiele ponad trzy tysiące mieszkańców. Jego ojciec pracował na kolei, mama wychowywała łącznie z nim czworo dzieci. Franciszek Smuda od zawsze był pracowity. W wieku 12 lat podjął się pierwszej pracy — w miejscowym PGR pracował co wakacje.
Franciszek Smuda posiada dwa obywatelstwa — polskie i niemieckie. Za zachodnią granicą posługuje się imieniem "Franz", które przyjęło się również w Polsce, stając się pseudonimem selekcjonera.
Franciszek Smuda poślubił Małgorzatę Drewniak-Smudę, lekarkę, z którą zamieszkał w Krakowie.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Céline Dion protestuje przeciwko wykorzystaniu jej piosenki przez Donalda Trumpa. Wydała oświadczenie
- Partnerka Tomasza Fornala błyszczy w Paryżu. Sylwia Gaczorek zwiedza miasto z kimś wyjątkowym
- Justyna Nagłowska martwi się o wysokość emerytury. "Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę"
Autor: Aleksandra Głowińska
Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA