Michał Koterski o trudnym dzieciństwie. "Głos w głowie mówił mi, że jestem głupi"

Michał Koterski
Michał Koterski
Źródło: Player
Michał Koterski niedawno ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. W programie "Back to school. Prawdziwy egzamin" opowiedział o krzywdzących stereotypach, których doświadczył na własnej skórze. W ostatnim odcinku wrócił wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa. Nie było ono zbyt kolorowe.

Michał Koterski niedawno wziął udział w programie TTV "To tylko jeden dzień", w którym mógł zobaczyć, z jakimi trudnościami spotykają się osoby niepełnosprawne. Teraz można go oglądać w show TTV "Back to school. Prawdziwy egzamin".  To eksperyment, w którym grupa dorosłych będących rodzicami, wróci do szkoły, by znów stać się uczniami. Uczestnicy przez dwa tygodnie muszą mierzyć się z przedmiotami obecnymi w podstawie programowej. 

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Marcela Leszczak i Michał Koterski o synku Fryderyku
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Michał Koterski o dzieciństwie

Michał Koterski jest dziś dumnym i szczęśliwym ojcem. Wraz z Marcelą Leszczak doczekał się synka, któremu nadali imię Fryderyk. Pociecha odmieniła ich życie i starają się, aby miała szczęśliwe dzieciństwo. Aktor przyznał, że ma ten komfort, że może spędzać z dzieckiem dużo czasu, a jednocześnie spełniać marzenia zawodowe dzięki wsparciu partnerki.

W programie "Back to school. Prawdziwy egzamin" uczestnik wrócił wspomnieniami do czasu, kiedy sam był dzieckiem.

"Byłem nieśmiałym dzieckiem, o niskim poczuciu wartości, wycofanym. Ja generalnie w szkole przeżywałem ogromne problemy. Bałem się, wstydziłem i zawsze słyszałem taki głos w głowie, który mi mówił, że ja po prostu jestem głupi" - wyznał szczerze.

Aktor wspomniał też, że wypominano mu często, że dostaje role tylko dzięki ojcu o znanym nazwisku. Przyznał, że dziwią go takie komentarze, bo nie ma w tym nic złego, żeby ojciec podarował dziecku lepszy start. Misiek Koterski powiedział też, co kierowało nim w podjęciu decyzji o udziale w programie.

"Idę do szkoły, żeby spotkać się z demonami swoimi z przeszłości i okiełznać te demony" - powiedział.

Michał Koterski przyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu

Michał Koterski podczas nagrań do nowego programu TTV wyznał też, że jest osobą w spektrum autyzmu.

"Nie ma podziału już tak naprawdę. Po prostu jest się w spektrum. U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczają granice" - wyjaśnił.

Aktor starał się obalić stereotypy na temat autyzmu.

"Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik. Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm wiąże się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być" - podkreślił.

Michał Koterski zwrócił uwagę na jeszcze jedną stronę tego zaburzenia. Wspomniał o tym, że wiele osób w spektrum autyzmu nigdy nie usłyszało diagnozy. Nieświadomi ludzi nie rozumieją swoich zachowań i to utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Gwiazdor dodał, że w szkołach takie osoby często są niesprawiedliwie oceniane.

"Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem" - przyznał.

"Back to school. Prawdziwy egzamin"
"Back to school. Prawdziwy egzamin"
"Back to school. Prawdziwy egzamin"
"Back to school. Prawdziwy egzamin"
"Back to school. Prawdziwy egzamin"
+2
Zobacz galerię

"Back to school. Prawdziwy egzamin" – kiedy oglądać, kto występuje?

Odcinki nowego programu "Back to school. Prawdziwy egzamin" możecie oglądać w każdą niedzielę o godz. 16:00 w TTV i w Playerze. Poniżej lista uczestników.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Player

podziel się:

Pozostałe wiadomości