Nie żyje Andrzej Mularczyk. Scenarzysta "Samych swoich" zmarł w wieku 94 lat

Andrzej Mularczyk nie żyje
Andrzej Mularczyk nie żyje
Źródło: MWMEDIA
Andrzej Mularczyk nie żyje. Był jednym z najsłynniejszych polskich scenarzystów. To właśnie on stworzył scenariusze do takich słynnych produkcji jak między innymi: "Sami swoi", "Powidoki", czy do serialu "Dom". Artysta zmarł w wieku 94 lat, o czym poinformował serwis Film Polski.

Andrzej Mularczyk nie żyje. Od 1949 roku, gdy rozpoczął karierę, stworzył ponad 40 scenariuszy do kultowych filmów i seriali, a napisane przez niego dialogi znane są wszystkim polskim fanom kina. Artysta często występował w produkcjach filmowych i telewizyjnych również jako aktor.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

ODESZLI_POLSKA_2023
Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Andrzej Mularczyk nie żyje

O śmierci wybitnego polskiego scenarzysty, pisarza i dziennikarza poinformował serwis Film Polski, a także Stowarzyszenie Filmowców Polskich na oficjalnych kontach na Facebooku. Smutna informacja trafiła do nas jeszcze w piątek 21 czerwca 2024 roku, tuż przed północą.

Żegnamy dziś tego wybitnego i cenionego twórcę polskiego kina
- czytamy w poście serwisu Film Polski.

Andrzej Mularczyk był nie tylko uwielbiany przez fanów polskiej kinematografii, ale jego zasługi na rzecz rodzimej kultury zostały także uznane przez organy państwowe. Scenarzysta został między innymi uhonorowany Srebrnym Medalem "Gloria Artis". Otrzymał także wiele innych prestiżowych wyróżnień i nagród.

"W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk. Znakomity scenarzysta filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych. Autor scenariuszy do kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także "Powidoków" Andrzeja Wajdy. Wspólnie z Jerzym Janickim był autorem scenariusza "Dom". Od 1964 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2018 roku. Odznaczony Srebrnym Medalem "Gloria Artis". Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej" - czytamy w opisie udostępnionym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Adam Mularczyk był jednym z najwybitniejszych polskich scenarzystów

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Swoją pierwszą pracę w zawodzie podjął niedługo po zakończeniu II wojny światowej. To właśnie w 1949 roku wystartowała jego wielka kariera.

"Jego pierwszą pracą na potrzeby filmu było współautorstwo filmu "Miasteczko" (1958), produkcji realizowanej przez absolwentów Szkoły Filmowej. Po tym epizodzie, który sam autor oceniał nie najlepiej, poświęcił się Mularczyk pracy dziennikarskiej i reporterskiej. Powstałe artykuły były często tworzywem dla scenariuszy filmowych. Przykładem film "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni" (1971) Mieczysława Waśkowskiego, bazujący na reportażu "10 krzyży dla seledynowyo-amaramtowych", którego bohaterem był Józef Mularczyk, ojciec scenarzysty" - opisuje serwis Film Polski.

Andrzej Mularczyk stworzył scenariusze do wielu kultowych produkcji, w tym do serii filmów "Sami swoi". Kilka miesięcy temu do kin weszła nowa część sagi.

"Swoje mistrzostwo Mularczyk pokazał jako autor scenariuszy "Samych swoich" (1967), "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977) - kultowej i wciąż żywej wśród widowni trylogii Sylwestra Chęcińskiego o rodach Karguli i Pawlaków. Mularczyk napisał też scenariusz serialu "Droga" (1973), w którym w jednym z odcinków, również pojawili się ci bohaterowie. Arcydziełem zmarłego twórcy stał się (napisany wespół z Jerzym Janickim) scenariusz serialu "Dom" (1980-2000). Historia losów lokatorów kamienicy przy ul. Złotej 25 w Warszawie do dziś jest jedną z najwspanialszych i najwybitniejszych pozycji serialowych Telewizji Polskiej. Andrzej Mularczyk napisał też scenariusze m.in. do filmów: "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975), "Ostatnie takie trio" (1976), "Wyjście awaryjne" (1982), "Cesarskie cięcie" (1987), "Cudownie ocalony" (2004) oraz seriali "Rodzina Połanieckich" (1978) czy "Jest, jak jest" (1994)" - wymienia serwis Film Polski.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości