Piotr Trojan zachwycił w filmie "Johnny". Aktorem chciał zostać od zawsze

Piotr Trojan
Piotr Trojan
Źródło: MWMEDIA
Piotr Trojan to polski aktor, scenarzysta i reżyser. Popularność i uznanie krytyków zdobył dzięki roli tytułowej w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Ostatnio zagrał także głośną rolę Patryka Godlewskiego w filmie "Johnny" za co także został doceniony.

Piotr Trojan to aktor, który zamienia w złoto niemal każdą rolę, której się podejmuje. Za najlepszą główną rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" został nagrodzony Orłem. Aktor jest też dwukrotnym laureatem nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz za rolę Patryka Galewskiego w filmie "Johnny". Jego kariera nabiera tempa i pewnie jeszcze nie raz usłyszymy o wybitnym aktorze, dlatego przedstawiamy jego sylwetkę i dotychczasowe dokonania.

Piotr Trojan – kim jest, skąd pochodzi, wiek

Piotr Trojan urodził się 6 czerwca 1986 roku. Wychowywał się i dorastał w Tarnowskich Górach. W wywiadach często podkreśla przywiązanie do Śląska i rodziny. Ma dwójkę braci. Wyjątkowa relacja łączyła go w szczególności z babcią Teresą. To ona tworzyła atmosferę typowego śląskiego domu. Właśnie w Tarnowskich Górach Piotr Trojan złapał pierwszy kontakt z lokalnym środowiskiem aktorskim, które w dużym stopniu ukształtowało go jako artystę.

Piotr Trojan jest bardzo przywiązany do rodzinnego miasta, dlatego regularnie tam wraca. Aktor jest pomysłodawcą projektu "Just do it". Są to warsztaty filmowe skierowane do dzieci i młodzieży, podczas których mają szansę nauczyć się pracy z kamerą, tekstem czy dowiedzieć czegoś pracy aktora oraz poznać tajniki montażu dźwięku w profesjonalnym studiu nagrań.

Piotr Trojan – kariera aktorska i reżyserska

Piotr Trojan o aktorstwie myślał od zawsze. Jako uczeń Salezjańskiego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach działał w teatrze funkcjonującym przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Brał też udział w licznych konkursach i jeździł na warsztaty teatralne.

Zawsze to czułem, ale miałem też inne pomysły na siebie. Zresztą nie tylko ja. Babcia bardzo chciała, żebym został księdzem i ciągle o tym mówiła. W pewnym momencie pomyślałem sobie "no może". I choć od początku chciałem być aktorem, to nie wiedziałem, jak to ugryźć 
mówił aktor w rozmowie z cozatydzien.tvn.pl. 

Po maturze zdawał egzaminy wstępne do szkół aktorskich w Krakowie i w Warszawie, ale się nie dostał. W końcu udało mu się jednak spełnić marzenie i został przyjęty na łódzką filmówkę, którą skończył w 2009 roku.

Teraz sobie myślę, że gdybym był wykładowcą i zobaczyłbym kogoś, kto zaciąga, lub mówi w swojej gwarze, to wziąłbym taką osobę, bo jest inna i wyjątkowa. Wtedy były inne czasy. Wszyscy musieli być poprawni. Na szczęście szkoła w Łodzi stawiała na różnorodność. Mieliśmy bardzo mocny rok, studiowałem m.in. z Justyną Wasilewską, Marcinem Korczem, Agnieszką Więdłochą, Dobromirem Dymeckim. Są świetnymi aktorami.
- stwierdził Piotr Trojan.

Po otrzymaniu dyplomu występował na deskach teatrów m.in. łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza czy Teatru Nowego, Teatru Maat Projekt w Lublinie oraz warszawskich teatrów - Teatru IMKA czy TR Warszawa. Był też wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.

Dla mnie największym sukcesem był fakt, że większość moich studentów dostała się do szkół teatralnych. Do dziś niektórzy do mnie piszą, jesteśmy w kontakcie. Pamiętam, że kładłem nacisk na to, aby rozwijali się, żeby akceptowali swoje tzw. niedoskonałości, nauczyli się z nich korzystać i żeby zaczęli budować swoją indywidualność.
- wyjaśniał Piotr Trojan.

Piotr Trojan występował także gościnnie w wielu popularnych serialach telewizyjnych takich jak "Na Wspólnej" czy "Ojciec Mateusz". Przełom w jego karierze nastąpił po udziale w dramacie Macieja Pieprzycy "Chce się żyć", w którym zagrał niewielką rolę Marka, współlokatora cierpiącego na porażenie mózgowe Mateusza (Dawid Ogrodnik). Następnie dostał rolę w kryminalno–sensacyjnym serialu TVN "Pułapka" nagrodzonym na festiwalu Los Angeles Film Awards (LAFA) oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego The Budda.

Największy rozgłos Piotrowi Trojanowi przyniosła w 2020 roku tytułowa rola Tomasza Komendy, niewinnie skazanego na 25 lat więzienia. Po kreacji w filmie Jana Holoubka posypały się kolejne propozycje aktorskie.

Widzowie mogli zobaczyć Piotra Trojana w wielu nagradzanych produkcjach m.in. w obrazie "Wszystkie nasze strachy" (reż. Łukasz Ronduda), w dramacie "Hiacynt" (reż. Piotr Domalewski) czy wreszcie w filmie "Johnny" (reż. Daniela Jaroszka). W historii życia ks. Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik) wcielił się w jego podopiecznego Patryka Galewskiego.

Spotkanie z Patrykiem Galewskim było bardzo ciekawym doświadczeniem. Zaprosił mnie do swojej kuchni, uczył gotowania, poznałem jego żonę i dzieci. To jest bardzo inteligentny facet, który ma w sobie taką mądrość ks. Jana Kaczkowskiego. Takie rzeczy rezonują, działają na mnie. Poznałem też innych chłopaków, którym pomagał ks. Jan Kaczkowski. To, co zostanie ze mną na zawsze to jedna z jego myśli — że nigdy nie wolno ot, tak skreślać ludzi. Trzeba im dawać wiele szans.
- mówił aktor o filmie "Johnny".

Popularność przyniosła Piotrowi Trojanowi także rola 4. sezonie serialu kryminalnego "Szadź" (reż. Anna Kazejak) oraz rola w dramacie katastroficznym "Wielka woda" (reż. Jan Holoubek), a także w serialu "Rojst ‘97".

Piotr Trojan zaliczył również debiut reżyserski. Podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film "Synthol", w którym wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i aktora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Co czeka widzów w nowym sezonie "Szadzi"?
Źródło: "Co za Tydzień"

Piotr Trojan – życie prywatne

Piotr Trojan, choć bardzo związany jest ze Śląskiem, to ze względu na pracę na co dzień mieszka w Warszawie. W 2016 udzielił kilku wywiadów, w których oficjalnie odniósł się do doniesień dotyczących swojej orientacji płciowej. Wyznał, że jest homoseksualistą. Na podstawie swoich doświadczeń i spotkań z aplikacją randkową dla homoseksualnych mężczyzn, Piotr Trojan stworzył sztukę wystawianą w TR Warszawa.

Ryzykowałem totalnie, bo wystawiając spektakl, postronni ludzie dowiedzieli się o Grindrze i o mnie, zdradziłem wiele rzeczy. Najbardziej bałem się, że będę teraz obrywał na ulicy. Dostaję już i pogróżki, i żale. Ale nie żałuję
 - mówił "Newsweekowi".

Piotr Trojan – Instagram

Piotr Trojan ma konto w mediach społecznościowych. Jego nick to @piotrtrojan.insta. Nie znajdziemy tam jednak zbyt wielu informacji o życiu prywatnym aktora.

Bardzo lubię to, że to życie jest moje, prywatne, a nie jest życiem portali plotkarskich. Nigdy nie chciałbym dostawać pracy za to, że z kimś jestem w związku lub z kimś się rozstałem. Chciałbym dostawać propozycje za moją pracę, osiągnięcia, wrażliwość, za mój talent, a nie za to, co pokazuję. Zawsze będę tego strzegł
- wyjaśnił nam brak aktywności na Instagramie.
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości