Materiał promocyjny

Kultura na najwyższym poziomie, wydarzenia sportowe i piękna historia. Śląsk zaprasza do siebie przez cały rok

Województwo śląskie
Kultura na najwyższym poziomie, wydarzenia sportowe i piękna historia. Śląsk zaprasza do siebie przez cały rok
Źródło: TVN
Olivier Janiak i słynny Projekt Zima zawitali na Śląsk. Prowadzący program "Co Za Tydzień" odwiedził między innymi Bielsko-Białą, a także Szczyrk i sprawdził, jakie można znaleźć tam atrakcje. Festiwale muzyczne, kulturalne, a także piękne krajobrazy i miejsca do uprawiania sportu to nie wszystko, co ma do zaoferowania Śląsk.

Słynny Projekt Zima zawitał na Śląsk. Olivier Janiak i ekipa programu "Co Za Tydzień" odwiedzili kilka miejscowości i sprawdzili tamtejsze atrakcje nie tylko na zimowe miesiące. W Bielsku-Białej atrakcje można znaleźć na każdym kroku. Podobnie jest w Szczyrku.

Bielsko-Biała to kulturalne centrum Śląska

W sercu województwa śląskiego można liczyć na szeroką gamę atrakcji. W Bielskim Centrum Kultury repertuar jest niezwykle bogaty.

"Od kultu przez Sławę Przybylską, jak również zdarzają nam się koncerty muzyki klasycznej i chcemy zacząć pracować bardziej organami i robić koncerty organowe. [...] Bielskie Centrum Kultury dba też o ofertę letnią, która dzieje się wtedy w plenerach. Oferujemy państwu festiwale, jak Sacrum Musica, czy Festiwal Kompozytorów Polskich Mienia Mikołaja Góreckiego, czy chociażby Jesień Jazzowa imienia Tomasza Stańka" - wyliczała Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektorka bielskiego centrum kultury.

O Bielsku-Białej mówi się często także, że to jest stolica polskiego jazzu.

"Mamy tutaj dwa festiwale, czyli Zadymka Jazzowa na przełomie lutego i marca oraz Jesień Jazzowa, która odbywa się jesienią. Startowaliśmy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Uczestniczymy w przygotowaniach" - mówiła Małgorzata Chełchowska-Rak.

25 września mieszkańcy Bielska-Białej dowiedzą się, czy to właśnie ich miasto spośród czterech innych zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2029.

"Cały beatbook jest oparty troszeczkę na przeszłości, na naszej historii. Opowieści o ludziach, bo miasto to są ludzie. To nie tylko budynki i wydarzenia. Staramy się dopasować tę ofertę do nowych przestrzeni, nowych wymagań. Staramy się odkrywać nowe przestrzenie. Często koncerty wydarzają się nie tylko na placach, ale w miejscach mniej oczywistych, jak chociażby tutaj w parku przy fontannie w zeszłym roku. Obudowana scena, było show" - wspominała dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury.

Jedna z pereł Bielska-Białej to Cavatina Hall. Charakterystyczna szklana kopuła kryjąca salę koncertową stała się znakiem rozpoznawczym miasta. Podobnie jak postaci Bolka i Lolka, o których w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych powstawały filmy animowane. Niebawem odwiedzać będzie można również Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Do najcenniejszych zabytków miasta należy Zamek Książąt Słukowskich, dawnych władców regionu. To właśnie w jego wnętrzach porozmawialiśmy o planach koncertowych śląskiego artysty Marcina Wyrostka.

"24 lutego jest premiera mojej nowej płyty, projektu Tradycja. I ten projekt przedstawia, myślę tak audio-wizualnie dzisiejszy Śląsk. Czerpiemy z tradycji, z tej tradycji, bo cyja to jest akordeon po śląsku, ale właśnie w dzisiejszy sposób z wykorzystaniem Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Śląskiej i wspaniałych solistów. Wystąpili tam: Miłosz, Ula

Dudziak, Sebek Ridel, Cezik, Kasia Moś, Frele. Jeszcze wiele osób całkowicie różnorodnych, bo ten Śląsk jest też taki różnorodny" - mówił Marcin Wyrostek.

Industriada to coroczne święto promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do eksploracji tej różnorodności. Pasjonaci przemysłu w sztolni Królowa Luiza mogą także przepłynąć łodzią przez zakamarki podziemnego świata. Inne ciekawe elementy turyści znajdą także w Muzeum Górnictwa Węglowego.

"Do dzisiaj pamiętam jeden z koncertów, który graliśmy w kopalni Guido na dole w Zabrzu oraz właśnie Industriada na zewnątrz przy kopalni przy Bluiza. To są przestrzenie, które robią niesamowite wrażenie. Ma się tę świadomość, że to jest wypracowane rękami ludzi. I to jest też fajne, że łączy się przemysł z kulturą" - dodał artysta.

Szczyrk to idealne miejsce dla miłośników sportu i górskich wędrówek

Szczyrk to popularna miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Śląskim, która swoim pięknem i bogatą ofertą rekreacyjną przyciąga turystów przez cały rok. O główne zalety miasta zapytaliśmy mieszkankę Szczyrku, Dominikę Kasińską, znaną z programu "Down the Road".

"W Szczyrku bardzo lubię jeździć na nartach i te piękne widoki z góry. Chodzę na spacery. Bardzo lubię chodzić po górach, zdobywać szczyty i dążyć do celu" - mówiła bohaterka popularnego programu.

Szczyrk oferuje nie tylko możliwość wędrówek po górach, ale przede wszystkim doskonałe warunki do uprawiania zimowych sportów i przeżywania niezapomnianych chwil na śniegu.

"Możemy uprawiać tutaj praktycznie każdy rodzaj turystyki w odróżnieniu od innych regionów, bo jednak w góry można przyjechać i latem, i zimą, i na jesień, i na wiosnę. W związku z powyższym mamy mocno rozwiniętą infrastrukturę: od tej noclegowej, gastronomicznej, po też całą infrastrukturę towarzyszącą, a więc: szlaki narciarskie, trasy turystyki pieszej oraz przeróżne rzeczy jak startowiska dla paraglidingu. To z kolei zabiera nas na wyższe poziomy, czyli do Szkoły Bezpiecznego Latania" - powiedział Mateusz Kurowski, góral ze Szczyrku.

Szczyrk ma do zaoferowania aż 40 kilometrów tras narciarskich, do których dojeżdżają specjalne i darmowe skibusy. Do tego świetne restauracje oraz kolejki górskie.

"Gondola przede wszystkim, ta dziesięcioosobowa, która wywozi wszystkich narciarzy systematycznie. W tej chwili się znajdujemy na poziomie tysiąca metrów. Kanapy sześcioosobowe, podgrzewane, z osłonami przeciwwiatrowymi. No i oczywiście widokowo położona restauracja Kuflonka, którą tutaj widzimy w tle" - mówił Jacek Kufel ze Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego.

Ci, którzy przyjadą do Szczyrku poza sezonem, również nie będą mogli narzekać na nudę. Wówczas Monterey Resort przemienia się w Bike Park. Na wiosnę odbędzie się tam historyczne wydarzenie, czyli Puchar Świata w jeździe Enduro. Śląsk jest więc idealnym zakątkiem Polski do odwiedzania przez cały rok.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości