Bartłomiej Sienkiewicz został ministrem kultury. Prywatnie jest prawnukiem słynnego pisarza

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz
Bartłomiej Henryk Sienkiewicz
Źródło: MWMEDIA
Bartłomiej Sienkiewicz jest uważany za jednego z najbardziej zaufanych ludzi Donalda Tuska. Został mianowany przez nowego premiera na ministra kultury. To on będzie odpowiedzialny za przemiany i rozliczenia szczególnie w obszarze mediów publicznych. Tak się składa, że nowy minister prywatnie jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza. Oto historia jego rodziny.

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się w 1961 roku w Kielcach. Jest politykiem, a jednocześnie prawnukiem słynnego pisarza i noblisty Henryka Sienkiewicza. W przeszłości pełnił ważne funkcje publiczne - stał na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i był koordynatorem służb specjalnych. Tym razem został powołany na stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rządzie Donalda Tuska. Jego nominacja to decyzja strategiczna, mająca na celu przeprowadzenie istotnych zmian w telewizji publicznej. Bartłomiej Sienkiewicz jest znany z ostrego języka. Co sądzi o twórczości pradziadka?

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

"Koszerne raz!" - nowy spektakl Teatru Kwadrat

Trzy Marie – kim były żony Henryka Sienkiewicza?

Henryk Sienkiewicz był trzykrotnie żonaty. Jego pierwsza żona, Maria Szetkiewicz, była ponoć najbardziej kochana przez pisarza. Małżeństwo to trwało cztery lata, a Maria urodziła dwójkę dzieci - Henryka Józefa (dziadka Bartłomieja) i Jadwigę. Ślub wzięli, gdy Sienkiewicz jeszcze nie był najbardziej znanym polskim pisarzem, ale już miał na swoim koncie kilka dzieł, takich jak "Szkice węglem" czy "Janko muzykant".

Maria Szetkiewicz zmarła w 1885 roku. Po jej śmierci Henryk Sienkiewicz stał się znany i zamożny dzięki powieści "Ogniem i mieczem", drukowanej od 1883 roku. To sprawiło, że trudno było mu znaleźć partnerkę, która nie byłaby zainteresowana wyłącznie jego majątkiem.

Druga żona Henryka, Maria Wołodkowicz, poślubiona w 1893 roku, rozstała się z pisarzem po zaledwie miesiącu małżeństwa. Była znacznie młodsza od niego i nie polubiła się z dziećmi pisarza z poprzedniego związku. Rodzina Marynuszki zarzucała Henrykowi Sienkiewiczowi "zwierzęce zachowanie" i impotencję.

Trzecią żoną Sienkiewicza została Maria Babska, cioteczna siostrzenica pisarza, poślubiona w 1904 roku. To małżeństwo okazało się udane, trwając aż do śmierci kobiety w 1925 roku. Nie mieli dzieci, a pociechy pisarza wychowywane były głównie przez dziadków, ze względu na jego liczne zobowiązania i podróże.

Co się stało z dziećmi Henryka Sienkiewicza?

Jadwiga, córka Henryka Sienkiewicza, wyszła za Tadeusza Korniłowicza, pułkownika Wojska Polskiego, taternika i pisarza. Była malarką, lecz większość jej dzieł uległa zniszczeniu w powstaniu warszawskim, razem z rodzinnymi pamiątkami, takimi jak listy Henryka Sienkiewicza do jej matki Marii. Jadwiga zajmowała się także tłumaczeniem dzieł literackich, m.in. przekładała wielotomową powieść "Jan Krzysztof" Romaina Rollanda oraz twórczość Thomasa Hardy'ego, Josepha Conrada (m.in. "Nostromo") i Oscara Wilde'a. Jej córka, Maria, stała się znana jako biografistka swojego dziadka.

Syn Henryka Sienkiewicza, Henryk Józef, studiował m.in. we Francji i został architektem. Od 1910 roku pracował przy odbudowie Wawelu. Po 1918 roku związał się z MSZ, ale nie rozwijał kariery biurokraty. Ostatecznie osiedlił się w Oblęgorku, majątku, który jego ojciec otrzymał w 1900 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.

Henryk Józef był traktowany jako dobroduszny ekscentryk. Po jego śmierci w 1958 roku dzieci zdecydowały, że dworek w Oblęgorku stanie się muzeum. Jego żona, Józefa Zuzanna, mieszkała tam w tzw. resztówce, części majątku, która dzisiaj jest atrakcją agroturystyczną do 1982 roku z czwórką dzieci: Jadwigą, Zuzanną, Marią i Juliuszem.

Bartłomiej Sienkiewicz to prawnuk słynnego pisarza

Juliusz Sienkiewicz, wnuk Henryka Sienkiewicza, urodzony w 1932 roku, był początkowo niechętny wobec twórczości swojego dziadka. W młodości miał kłopoty w nauce, co powodowało, że nauczyciele sugerowali, iż jego dziadek obraca się w grobie, obserwując jego postępy. Miał nawet zbierać dowody na to, że Henryk Sienkiewicz nie był tak doskonałym pisarzem, jak go postrzegano.

W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, Juliusz Sienkiewicz wraz z rodziną przesiedlili się do Kielc, gdzie w 1961 roku urodził się syn Juliusza, Bartłomiej. Juliusz Sienkiewicz zmarł w 2021 roku i został pochowany w Oblęgorku w rodzinnym grobowcu Sienkiewiczów.

Bartłomiej Sienkiewicz, syn Juliusza, urodzony w 1961 roku, został politykiem, a obecnie ministrem kultury. Jego perspektywa na dziedzictwo Henryka Sienkiewicza jest rozważna. Uważa, że urodzenie się w rodzinie znanego przodka nie jest ani zasługą, ani winą. Sam jest czytelnikiem dzieł pradziadka i w wykładzie w 2019 roku podkreślił, że powieści Henryka Sienkiewicza zawierają aktualne przestrogi, których często nie dostrzegamy. Jego podejście do dziedzictwa pradziadka jest zrównoważone, a w rozmowach publicznych podkreśla, że interpretacja i odczytanie dziedzictwa zależy od nas, czytelników i społeczeństwa.

"Spory o Henryka Sienkiewicza trwają i mam nadzieję, że będą jeszcze długo trwały, bo stał się trochę narodowym memem. Nie każdy musi go czytać, żeby mieć do niego jakiś stosunek. Jest w tysiącach powiedzonek, słów, filmów i to jest jego siła. Ale co z niego odczytamy, to już nie zależy od niego, to zależy od nas" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości