Szymon Hołownia prowadził "Mam Talent", dziś jest marszałkiem Sejmu. Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia
Źródło: MWMEDIA
Szymon Hołownia został wybrany na nowego marszałka Sejmu, otrzymując miażdżące poparcie pozostałych posłów. Jego polityczne ambicje są jednak o wiele większe. W przyszłości widzi się w fotelu prezydenckim. Kiedy kilkanaście lat temu w duecie z prezenterem Marcinem Prokopem zaczął prowadzić show "Mam Talent!", pewnie niewiele osób wyobrażało sobie taki scenariusz. Oto historia Szymona Hołowni, jego kariery i życia osobistego.

Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu X kadencji i od razu zapowiedział szereg zmian w funkcjonowaniu Sejmu. Jedną z nich ma być prowadzony przez niego podcast. Tym samym widać, że polityk nie odcina się od swojej medialnej przeszłości. Wręcz przeciwnie, choć wiele osób wypomina mu prowadzenie rozrywkowego show, to on czerpie z tego doświadczenia pełnymi garściami. Prześledźmy zatem od początku, jak wyglądała jego kariera!

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Tajemnice Produkcji #6. Kulisy "Mam Talent!". Jurorzy o odcinkach na żywo
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Szymon Hołownia – wykształcenie

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Jest synem Wojciecha Hołowni, który w latach 90. był wiceprezydenta Białegostoku, co świadczy o tym, że polityka była obecna w jego życiu od dziecka.

Szymon Hołownia skończył Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku, które później przekształcono w Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Fabryczna 10". To właśnie tam kształtowały się jego pierwsze pasje i zainteresowania.

Następnie postanowił podjąć studia z zakresu psychologii. Wybrał warszawską Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej, gdzie spędził pięć lat. Choć uczęszczał na zajęcia, ostatecznie nie ukończył studiów, dlatego ma wykształcenie średnie.

Szymon Hołownia zaliczył także z epizod filmowy. Zagrał w etiudzie filmowej pt. "Człowiek z cienia". Produkcja ta została zrealizowana w 1994 roku w Klubie Filmowym "Projektor" w Białymstoku.

Szymon Hołownia – kariera dziennikarska

Szymon Hołownia w latach 1997–2000 zdobywał doświadczenie jako redaktor działu kultury w "Gazecie Wyborczej". Jego pióro i spojrzenie na kulturę szybko zdobyły uznanie czytelników. Następnie, w okresie 2001–2004, zajął się felietonami i pracą jako redaktor działu społecznego w tygodniku "Newsweek Polska".

W krótkim okresie od kwietnia do lipca 2005 roku Szymon Hołownia pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego "Ozonu". Następnie przeniósł swoje umiejętności do "Rzeczpospolitej", gdzie w latach 2005–2006 pracował jako redaktor działu "Plus Minus".

W latach 2006–2012 Szymon Hołownia ponownie związał się z tygodnikiem "Newsweek Polska", kontynuując swoją publicystyczną podróż. Od 2012 do 2013 roku był felietonistą tygodnika "Wprost".

Szymon Hołownia prowadził także liczne audycje w Radiu Białystok, Radiu Vox FM i współpracował z Radiem PiN. Jego energia znalazła także wyraz w telewizji – prowadził programy w TVP1 i stacji Religia.tv, w tym popularny talk-show "Między sklepami" nadawany z centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie.

Szymon Hołownia nie stronił od programów rozrywkowych. Wspólnie z Marcinem Prokopem prowadził programy rozrywkowe w stacji TVN, takie jak "Mam talent!" (2008–2019) i "Mamy cię!" (2015).

W 2015 roku Szymon Hołownia podjął nowe wyzwanie jako stały felietonista "Tygodnika Powszechnego". Jednak w 2019 zawiesił pisanie w związku z podjęciem działalności politycznej, co otworzyło nowy rozdział w jego karierze.

Szymon Hołownia – "Mam Talent!"

Szymon Hołownia zdobył serca widzów jako prowadzący talent-show "Mam talent!". Wspólnie z Marcinem Prokopem stworzył niezapomniany duet, choć na początku niewielu wierzyło w sukces tego nietypowego połączenia. Szymon Hołownia gościł w domach widzów TVN przez 12 lat.

Gdy zadebiutował jako prowadzący "Mam talent!" w 2008 roku, nie wróżono mu, że z powodzeniem poradzi sobie w roli gospodarza programu rozrywkowego. Marcin Prokop, współprowadzący z nim show, wspominał w jednym z wywiadów, że na początku był postrzegany jako "drewniany" i porównywany do "Pinokia telewizyjnego". Jednak szybko okazało się, że te wątpliwości były nietrafione. Marcin Prokop z uznaniem opowiadał o niesamowitej przemianie Szymona Hołowni. Widząc go dzisiaj jako polityka, podkreślał, jak jest inteligentny i bystry.

Szymona Hołownię zastąpił w programie Michał Kempa, jednak nadchodząca edycja programu przyniesie ogromne zmiany. W jury zobaczymy Julię Wieniawę, Marcina Prokopa i Agnieszkę Chylińską. Zaś Agnieszka Woźniak-Starak i Jan Pirowski będą nowymi gospodarzami.

Szymin Hołownia i Marcin Prokop w "Mam Talent!"
Szymin Hołownia i Marcin Prokop w "Mam Talent!"
Źródło: MWMEDIA

Szymon Hołownia – książki

Szymon Hołownia, jest znany nie tylko jako wybitny dziennikarz, ale również jako utalentowany pisarz. Przez 16 lat opublikował aż 21 książek. To imponujące osiągnięcie. Jego obszerny dorobek literacki skupia się głównie na tematach związanych z religijnymi aspektami życia człowieka.

Wśród 21 książek autorstwa Szymona Hołowni, kilka z nich zyskało szczególne uznanie i stało się prawdziwymi bestsellerami. "Monopol na zbawienie", "Jak robić dobrze", "Boskie zwierzęta", "Teraz albo nigdy" to tylko kilka tytułów, które zdobyły serca czytelników. Szczególnie warto wspomnieć o publikacjach napisanych we współpracy z Marcinem Prokopem, takich jak "Wszystko w porządku. Układamy sobie życie" oraz "Bóg, kasa i rock'n'roll", które cieszą się dużym uznaniem czytelników.

W swojej najnowszej książce, zatytułowanej "Fabryka jutra", Szymon Hołownia przenosi czytelników w kulisy kampanii wyborczej. Opisuje początki spotkań zespołu kampanijnego, kooptowanie współpracowników, a także momenty rozczarowania wieczorem wyborczym. Książka ta o zupełnie odmiennej tematyce niż dotychczas, stanowi fascynującą podróż przez świat polityki oczami pisarza i początkującego polityka.

"Z zawodu wykonywanego przede wszystkim byłem pisarzem" – stwierdził Szymon Hołownia w "Fabryce jutra". 

Szymon Hołownia – poglądy religijne

Szymon Hołownia to zdeklarowany katolik, który nie unika otwartej rozmowy o Bogu, wierze i relacji między Kościołem a państwem. Przebywał również dwukrotnie w nowicjacie zakonu dominikanów. Zakonnikiem jednak nie został.

Mimo głębokiego związku z wiarą katolicką Szymon Hołownia wyraża swoje poglądy w sposób wyważony, otwarty na różnorodność przekonań i poszukujący wspólnego mianownika dla wszystkich obywateli. W trakcie kampanii wyborczej przewodniczący Polski 2050 jasno apelował o rozdział państwa od Kościoła, prezentując wizję Polski, gdzie różnorodność światopoglądów jest szanowana.

Szymon Hołownia zwracał uwagę na konieczność symbolicznego rozdziału sfery państwowej od kościelnej. Wskazywał na potrzebę stworzenia kodeksu dobrych praktyk, który uwzględni różnorodność wierzeń obywateli Polski, podkreślając, że kwestie wiary powinny być osobistą decyzją każdego obywatela.

Jednym z głównych postulatów Szymona Hołowni jest likwidacja funduszu kościelnego, aby obywatele mieli wpływ na to, ile środków trafia rocznie do Kościoła oraz propozycja wprowadzenia mechanizmu odpisu podatkowego. Szymon Hołownia postuluje też, aby to uczniowie decydowali o liczbie godzin religii w szkole, jest wyrazem zaangażowania w kształtowanie edukacji z poszanowaniem wolności wyboru.

Szymon Hołownia – polityka

Szymon Hołownia 8 grudnia 2019 roku, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2020 roku, prezentując program skupiony na kluczowych obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej.

Zbudował solidny sztab wyborczy, na czele którego stanął Jacek Cichocki. W składzie znaleźli się także doświadczeni eksperci, takie postaci jak generał Mirosław Różański, Wadim Tyszkiewicz, Maciej Grabowski, Przemysław Staroń i Barbara Borzymowska. Kampanię oparł głównie na zaangażowaniu wolontariuszy oraz pozyskanych środkach z obywatelskiej zbiórki publicznej.

W czerwcowych wyborach prezydenckich Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce w pierwszej turze głosowania, zdobywając 13,87 proc. głosów. Po tej porażce ogłosił poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze, argumentując to sprzeciwem wobec kontynuacji prezydentury Andrzeja Dudy.

Jeszcze w trakcie kampanii Szymon Hołownia zapowiedział utworzenie ruchu społecznego o nazwie Polska 2050. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w sierpniu 2020 roku, a w kolejnym kroku Hołownia zapowiedział powołanie związanej z nim partii politycznej, której przewodnictwo powierzył Michałowi Koboskiemu. Ugrupowanie to zostało zarejestrowane w marcu 2021 roku, a 27 marca 2022 roku Szymon Hołownia objął funkcję przewodniczącego.

Następny etap politycznej drogi Szymona Hołowni to maj 2023 roku, gdy jego formacja Trzecia Droga nawiązała koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). Wraz z PSL wystartowali wspólnie w wyborach parlamentarnych tego samego roku i osiągnęli spektakularny sukces, zdobywając łącznie 65 mandatów poselskich.

10 listopada 2023 roku Hołownia został ogłoszony kandydatem na marszałka Sejmu, zdobywając poparcie Polski 2050, PSL, Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. 13 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji, został wybrany na ten zaszczytny urząd, otrzymując 265 głosów.

Szymon Hołownia – życie prywatne, żona, dzieci

Historia miłości Szymona Hołowni i jego żony, Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, zaczęła się w nietypowy sposób. Dzięki pomysłowi dziennikarza, który namówił producentów "Mam talent!" na nagranie części zdjęć na wojskowym lotnisku w Mińsku Mazowieckim, Szymon Hołownia trafił na jedną z list lotów, na której znalazło się kobiece nazwisko. To właśnie kobieta była pilotem myśliwca MiG-29 w Bazie Lotnictwa Taktycznego. Zaskoczony, Szymon Hołownia postanowił skontaktować się z nią, co później przerodziło się w ich piękną historię miłosną.

Między małżonkami jest różnica wieku wynosząca 11 lat. Jednak jak podkreśla żona polityka, liczba ta nie ma dla nich większego znaczenia. Znalezienie wspólnego języka i oparcie się na tym, co łączy ich jako osoby, jest kluczowe dla ich udanej relacji.

Urszula Brzezińska-Hołownia jako oficer Wojska Polskiego i pilotka myśliwca dzielnie chroni bezpieczeństwo kraju. Jej praca jest dla niej pasją i służbą, co pokazuje, że ma ona równie silne zaangażowanie w życie zawodowe, co jej mąż. Oboje podkreślają, że mimo różnic w podejściu do życia, wspólnie stawiają czoła wyzwaniom.

Para doczekała się dwóch córek. Marysia ma pięć lat, a Elżbieta Wanda, urodziła się w 2022 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości