Karczma "Obrochtówka" z "Kuchennych Rewolucji". Historia tego miejsca jest niezwykła

Karczma "Obrochtówka". Historia tego miejsca jest niezwykła
Karczma "Obrochtówka". Historia tego miejsca jest niezwykła
Źródło: TVN
"Obrochtówka" to jedna z najstarszych restauracji w Zakopanem. Mieści się w przepięknej willi wybudowanej według projektu Stanisława Witkiewicza. Karczma zyskała sławę dzięki programowi "Kuchenne Rewolucje". Mało kto wie, że w ciągu 125 lat historii gościła najwybitniejszych polskich pisarzy, artystów, myślicieli i wojskowych.

"Obrochtówka" uosabia wszystko to, co najbardziej urzeka nas w zakopiańskim stylu. Spadzisty dach, bogate zdobienia, werandy, podmurówki - te elementy mamy przed oczami, kiedy przenosimy się myślami do Zakopanego. Miasto dziś szturmowane jest przez tłumy turystów, ale fascynowało także przedwojennych pisarzy, artystów, myślicieli i generałów, którzy chętnie spotykali się w "Obrochtówce". Przedstawiamy niezwykłą historię tego miejsca!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Kuchenne Rewolucje". Najlepsze teksty Magdy Gessler
Źródło: TVN

Karczma "Obrochtówka"  – historia

Willa "Obrochtówka", w której mieści się dzisiaj karczma to okazały budynek, położony niedaleko słynnych Krupówek, przy ulicy Kraszewskiego 10a. Turyści, którzy mieli okazję wędrować z centrum miasta np. na szczyt Nosal, zapewne musieli mijać tę niezwykłą budowlę, która spełnia wszystkie założenia witkiewiczowskiego stylu. Willa została wybudowana przez Jana Obrochtę Bartusia ponad 125 lat temu! Obrochta Bartuś był cieślą na budowach wznoszonych według projektów Stanisława Witkiewicza, dlatego też artysta nadzorował projekt.

Początkowo w budynku urządzono pensjonat, który prowadziły trzy siostry Juliana Marchlewskiego (słynnego działacza polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego). Wtedy to w "Obrochtówce" odbywały się spotkania działaczy lewicowych oraz wielu znanych osobistości Zakopanego. Stałymi bywalcami willi byli m.in. pisarze Stanisław Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, a także myśliciele Ludwik Krzywicki, Adam Mahrburg oraz Baudouin de Courtenay czy wojskowi jak Mariusz Zaruski.

Czasy świetności pensjonatu przerwał wybuch II wojny światowej. Jesienią 1941 okupanci hitlerowscy przeszukali dom i spalili w ogrodzie znalezione na strychu książki, dokumenty i pamiątki. Budynek przeznaczono na mieszkanie dla furmanów i skład końskiej paszy.

Po wojnie willa przeszła w ręce komunistów, a mieszkania dostali lokatorzy z przydziału. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych willa przeszła remont, jednak zachowano dawny wystrój architektoniczny, dzięki czemu w 1978 roku obiekt mógł zostać wpisany do rejestru zabytków. Od 1971 roku w "Obrochtówce" działa karczma regionalna, w której gościli znani polscy artyści m.in. Czesław Niemen, Anna German, Barbara Wachowicz czy Wiesław Gołas.

Karczma "Obrochtówka" w "Kuchennych Rewolucjach"

Karczma "Obrochtówka" zyskała ogólnopolską sławę roku dzięki programowi "Kuchenne Rewolucje". Lokal w latach 90. wrócił w ręce pierwotnych właścicieli. Wtedy jako kelnerka pracowała tam Renata Kowalczyk. Poznała swojego męża - siostrzeńca pierwszej właścicielki i postanowili, że restauracja musi wrócić do ich rodziny. Kiedy w 2010 roku legendarne miejsce popadało w zapomnienie, Renata Kowalczyk na pomoc wezwała Magdę Gessler. "Kuchenne Rewolucje" zakończyły się sukcesem, a rewolucja przeszła do historii. Scena, w której Magda Gessler i Renata Kowalczyk tańczą radośnie do góralskich melodii na kolacji finałowej, stała się częścią czołówki programu, który doczekał się już 25 sezonów.

Karczma "Obrochtówka" w "Kuchennych Rewolucjach". Magda Gessler i Renata Kowalczyk
Karczma "Obrochtówka" w "Kuchennych Rewolucjach". Magda Gessler i Renata Kowalczyk
Karczma "Obrochtówka" w "Kuchennych Rewolucjach". Magda Gessler i Renata Kowalczyk
Źródło: TVN

Niestety media obiegła niedawno bardzo smutna informacja. Bohaterka pierwszego odcinka 3. sezonu "Kuchennych Rewolucji", który emitowany był wiosną 2011 roku, nie żyje. Renata Kowalczyk, właścicielka karczmy "Obrochtówka" miała 51 lat.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości