Najbliżsi o fenomenie Krzysztofa Jasińskiego. "To prawdziwy gospodarz, który tworzy miejsce"

Najbliżsi opowiedzieli w „Kulisach sławy” Uwagi TVN o fenomenie Krzysztofa Jasińskiego i niezwykłym ośrodku, który stworzył na Mazurach.
Krzysztof Jasiński to wybitny reżyser, aktor i twórca krakowskiego Teatru STU
Źródło: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Krzysztof Jasiński to wielka postać w świecie teatru i filmu Wybitny aktor i reżyser jest wzorem dla wielu młodych artystów. Jego najbliżsi opowiedzieli w "Kulisach sławy" Uwaga! TVN o jego fenomenie i niezwykłym ośrodku, który stworzył na Mazurach. 

Krzysztof Jasiński znany jest przede wszystkim ze swoich ról filmowych i serialowych. Mogliśmy go oglądać np. w serialu "Brzydula". Grał w nim Krzysztofa Dobrzańskiego, ojca głównego bohatera - Marka. Jednak Krzysztof Jasiński to nie tylko wybitny aktor, ale także reżyser i twórca krakowskiego Teatru STU, działającego nieprzerwanie od 56 lat. Dla swojego zespołu stworzył nawet niezwykły ośrodek teatralny ukryty w mazurskich lasach. Jak zdradzają jego bliscy znajomi, to "prawdziwy gospodarz, który tworzy miejsce".

Krzysztof Jasiński stworzył Teatr STU – jak wyglądały jego początki?

W 1966 Krzysztof Jasiński założył Teatr STU. Był wtedy jeszcze studentem szkoły teatralnej. Razem z nim teatr współtworzyli m.in. Wojciech Pszoniak, Jerzy Trela, Olgierd Łukaszewicz czy Jerzy Stuhr. Jasiński był współtwórcą spektakli określanych jako manifesty pokolenia: "Spadanie", "Sennik polski" czy "Exodus".

"Teatr STU był na początku teatrem pokoleniowym. Skupiał najwybitniejszych z pokolenia krakowskiego. Potem zaczęli dołączać aktorzy z całej Polski" – wspomina Krzysztof Jasiński.

Przez długie lata STU był "teatrem w drodze". Wędrował po świecie, występując w ponad dwudziestu krajach. Pojawiał się na największych festiwalach w Polsce i poza jej granicami.

"Jak Fellini dowiedział się, że do Rzymu przyjeżdża teatr z namiotem cyrkowym, przyszedł na premierę" – mówie reżyser.

"Pamiętam jeszcze czasy, gdy ten teatr był w namiocie. Spektakl "Szalona lokomotywa" i piosenki Marka Grechuty to było coś, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wiedziałem, że będę chciał się z tym spotkać. Po latach się udało" – wspomina aktor Zbigniew Zamachowski.

W 1975 roku Teatr STU przekształcił się w scenę zawodową. 

Zobacz wideo:

GLAM_NAJDROZSZEWSZAFIE
Aneta Glam-Kurp z "Żon Miami" wyznała, ile zapłaciła za sukienkę. Cena powala
Źródło: Co za Tydzień

Bliscy o Krzysztofie Jasińskim: On żyje teatrem

Krzysztof Jasiński wyreżyserował wiele wybitnych sztuk m.in.  "Halkę" w krakowskim parku Skałki Twardowskiego czy "Zemstę" Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie. Był także reżyserem oper Giuseppe Verdiego - "Makbeta" i "Rigoletta" w Teatrze Wielkim w Poznaniu, czy też musicalu "Chicago" w Teatrze Komedia w Warszawie. Znany jest także z reżyserowania widowisk telewizyjnych – m.in. słynnych benefisów w Teatrze STU.

Niedawno w jego teatrze odbyła się premiera spektaklu „Leopold” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. To portret "ostatniego klezmera Galicji" - Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana.

"Jest absolutnym mistrzem. Wiedziałem, że poukłada to tak, że ten spektakl będzie wspaniałym hołdem dla Leopolda. Oczywiście wykreślił mi kilka rzeczy, ale już się nie awanturuję" – żartuje Jacek Cygan, autor spektaklu.

"Jest niezwykle mocno związany z teatrem. On żyje teatrem, jest tym teatrem" – mówi o Krzysztofie Jasińskim aktor Jerzy Trela.

Krzysztof Jasiński zbudował niezwykły ośrodek na Mazurach

Krzysztof Jasiński każdą wolną chwilę spędza w posiadłości, którą zbudował w miejscowości Grom na Mazurach.

"Po raz pierwszy na Mazury do Krzysztofa przyjechałam z bratem i bratową. To była wielka, pusta łąka i stary, rozlatujący się dom" - wspomina Beata Rybotycka - aktorka teatralna, a prywatnie żona Krzysztofa Jasińskiego.

"Mąż jest miłośnikiem budownictwa i reżyserowania przestrzeni i we wnętrzach, i na zewnątrz. W innym życiu może był już architektem "- dodaje Rybotycka.

Beata Rybotycka i Krzysztof Jasiński są razem ponad trzydzieści lat. Poznali się w teatrze i chociaż oboje byli po przejściach, dali sobie szansę na miłość. Mają córkę Zofię. Artysta ma też trójkę dzieci z poprzednich związków - córkę Magdalenę z pierwszego małżeństwa z Krystyną Gonet oraz dwoje dzieci – Jana i Katarzynę ze związku z Marylą Rodowicz. 

Beata Rybotycka i Krzysztof Jasiński z córką Zofią na premierze monodramu "Spowiedź chuligana".
Beata Rybotycka i Krzysztof Jasiński z córką Zofią
Beata Rybotycka i Krzysztof Jasiński z córką Zofią na premierze monodramu "Spowiedź chuligana".
Źródło: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Do Gromu Krzysztof Jasiński zaprasza artystów m.in. na ekskluzywne warsztaty teatralne z jego udziałem. Goście mają do dyspozycji siedem bibliotek, ogromne archiwum teatru STU, lektoria oraz hotel.

"On jest gospodarzem nie tylko w Teatrze STU w Krakowie, ale także w Gromie. To prawdziwy gospodarz, który miejsce tworzy" -zdradziła aktorka Urszula Grabowska.

Krzysztof Jasiński: Najważniejsze to położyć się z sensem do łóżka

Krzysztof Jasiński to człowiek z pasją i energią, których można mu pozazdrościć. Nieustannie coś tworzy – pisze lub reżyseruje oraz zarządza teatrem i ogromnym ośrodkiem. Jaki jest jego sekret?

"Najważniejsze to położyć się z sensem do łóżka. Jak wiemy, po co się kładziemy, jak mamy plan na jutro, który daje nam satysfakcję, to jest w porządku" – twierdzi Jasiński.

Teatr STU to jedyny teatr w Polsce, który ogłasza swój repertuar na cały rok. Już niedługo będzie można poznać też historię teatru w wersji muzycznej. Trwają prace nad najnowszą premierą - "Songi Teatru STU". Warto zatem zajrzeć w najbliższym czasie do krakowskiego do teatru.

Cały reportaż o Krzysztofie Jasińskim można obejrzeć na stronie Uwaga! TVN.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości