Materiał promocyjny

Kongres klimatyczny w Łodzi. Wymiana doświadczeń, moda z przesłaniem i rozmowa o przyszłości

Olivier Janiak - kongres klimatyczny w Łodzi
20 maja 2025 roku Łódź po raz trzeci była gospodarzem Samorządowego Kongresu Klimatycznego
20 maja 2025 roku Łódź po raz trzeci była gospodarzem Samorządowego Kongresu Klimatycznego – wydarzenia, które na stałe wpisało się w międzynarodowy kalendarz debat o transformacji miast i odpowiedzialności środowiskowej.

W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 2000 osób z Polski i Europy – przedstawicieli miast, instytucji publicznych, środowisk akademickich i organizacji działających na rzecz klimatu.

Kongres Klimatyczny w Łodzi 2025

Częścią kongresu była również międzynarodowa konferencja Urban Future, której uczestnicy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytania o przyszłość miejskich przestrzeni, odporność na kryzysy oraz społeczne i technologiczne aspekty zielonej transformacji.

"To nie pojedyncza decyzja burmistrza zmienia miasto. Zmiana zawsze jest efektem działania ludzi – wspólnoty, która wie, co działa, a co nie. Takie miejsca jak Łódź są naturalnym polem do testowania rozwiązań" – mówił Gerald Babel-Sutter, dyrektor Urban Future w wywiadzie z Olivierem Janiakiem.

Integralną częścią wydarzeń towarzyszących tegorocznemu kongresowi był pokaz Trend Station – zorganizowany wieczorem 20 maja w hali dworca Łódź Fabryczna. Przestrzeń, która dawniej symbolizowała przemysłową tożsamość miasta, tym razem stała się miejscem prezentacji mody powstającej w duchu zrównoważonego projektowania.

Olivier Janiak - kongres klimatyczny w Łodzi
Olivier Janiak - kongres klimatyczny w Łodzi
Źródło: Screen z programu "Co za Tydzień"

Na wybiegu zaprezentowano kolekcje powstałe z materiałów wtórnych – m.in. tekstylnych odpadów, resztek skóry i banerów reklamowych. Tomasz Armada, jeden z zaproszonych projektantów, pokazał kolekcję zatytułowaną "Armagedon", stworzoną w całości w oparciu o zasady upcyklingu i ręcznego barwienia naturalnymi metodami.

"Dla mnie to jest mega okazja i bardzo się cieszę, że moje ubrania właśnie będą pokazane w tak spektakularnych okolicznościach. Dworzec robi super wrażenie, został oswojony. Ja się cieszę, bo przygotowałem specjalnie na tą okazję kolekcję. [...] Opowiada o kryzysach, które teraz nas dotykają, właśnie między innymi klimatycznym. Kolekcja nazywa się Armagedon. W projektowaniu stawiam na upcycling i recykling. Wszystkie rzeczy, które robię są ekologiczne. Na sobie mam rzecz, którą uszyłem z banerów reklamowych z Oslo. Dostałem od mojej koleżanki, która prowadzi agencję reklamową. No i każdy look w tej kolekcji jest właśnie upcyclingiem czegoś, zmianą czegoś, nadaniem nowego życia. To powoduje, że ograniczam ślad węglowy, ograniczam chemikalia, które są zazwyczaj stosowane w produkcji odzieży" - mówił.

Urban Future i kongres klimatyczny w Łodzi. Co wiemy o tych wydarzeniach?

Wśród projektantów, którzy wzięli udział w pokazie Trend Station, znalazł się również Michał Szulc – twórca znany z konsekwentnego podejścia do zrównoważonej mody. Podkreślił, że choć upcykling stał się popularnym kierunkiem w projektowaniu, dziś największym wyzwaniem jest wyjście poza schematy i nadanie materiałom nie tylko nowej formy, ale i autorskiego języka.

"Myślę, że dzisiaj jest to ogromne wyzwanie. Wiesz, wszyscy przerobiliśmy już trochę taki upcyclingowy hit i wszyscy kleją jeans i zszywają z kawałków. Natomiast trudno jest się wznieść trochę poziom wyżej i zaproponować coś swojego. Natomiast jest to cierpiętnicza, ale bardzo medytacyjna i relaksująca praca mimo wszystko" - powiedział.

Organizacja Kongresu w Łodzi to nie przypadek. Miasto od lat konsekwentnie angażuje się w działania związane z polityką klimatyczną i zrównoważonym rozwojem. Prezydent Hanna Zdanowska – jako Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego – reprezentuje Łódź w międzynarodowych projektach takich jak "Climate Neutral and Smart Cities Mission", w ramach którego 100 europejskich miast, w tym Łódź, zobowiązało się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Jak zaznaczała Anna Wierzbica z Urzędu Miasta, wybór formuły modowego wydarzenia był świadomy i osadzony w lokalnym kontekście.

"Dzisiaj w świecie fast fashion chcemy mówić bardziej o jakości, a nie o ilości. I temu właśnie będzie poświęcony wieczór na dworcu Łódź Fabryczna. W Łodzi mamy też samorządowy kongres klimatyczny, a także zaprosiliśmy do nas Urban Future, czyli międzynarodową konferencję. [...] Zastanawialiśmy się jak pokazać Łódź gościom z zagranicy. A że Łódź ma tekstylne korzenie, a historia, dziedzictwo Łodzi zobowiązuje, to uznaliśmy, że trzeba wyjść właśnie tym trybem modowym i pokazać to na dworcu Łódź Fabryczna. Jeszcze tego typu wydarzenia wydaje mi się, że w Polsce nie było, jeśli chodzi o pokaz modowy w tak dużej przestrzeni" - usłyszeliśmy.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości