Andy Rourke z The Smiths nie żyje. Świat stracił kolejnego legendarnego basistę

Andy Rourke z The Smiths
Andy Rourke z The Smiths nie żyje
Źródło: Getty Images
Żałoba wśród fanów brytyjskiej muzyki alternatywnej. Zmarł Andy Rourke - basista legendarnej grupy muzycznej The Smiths. Miał 59 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Straciliśmy kolejną ikonę basu. Andy Rourke zmarł w wieku 59 lat. Był członkiem zespołu The Smiths, który grał do 1987 roku. W ciągu zaledwie pięciu lat działalności zdobył popularność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Agnieszka Chylińska o nowej płycie, macierzyństwie i swojej przemianie
Źródło: Co Za Tydzień

Andy Rourke z The Smiths nie żyje

Andy Rourke był członkiem zespołu The Smiths w latach 1982-1987. Brzmienie jego gitary basowej możemy usłyszeć w najbardziej znanych utworach The Smiths, takich jak "This Charming Man" czy "There Is a Light That Never Goes Out".

Grał także w supergrupie Freebass z dwoma innymi cenionymi manchesterskimi gitarzystami basowymi - Peterem Hookiem z New Order i Manim z The Stone Roses oraz nagrywał z Sinéadem O'Connorem, Pretenders, Ianem Brownem i był w grupie DARK z wokalistką Cranberries Dolores O'Riordan.

Wiadomość o śmierci Andy'ego Rourke'go została ogłoszona przez gitarzystę zespołu The Smiths Johnny'ego Marra w mediach społecznościowych.

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Andy'ego Rourke'a po długiej walce z rakiem trzustki. Andy będzie zapamiętany jako życzliwa i piękna dusza przez tych, którzy go znali, i jako niezwykle utalentowany muzyk przez fanów muzyki. Prosimy o prywatność w tym smutnym czasie" - napisał kolega z zespołu The Smiths.

Johny Marr przytoczył także prywatną historię z okresu młodości. Opisał Andy'ego Rourke'go jako najlepszego przyjaciela, z którym rozwijał talent muzyczny.

"Byliśmy najlepszymi przyjaciółmi, wszędzie chodziliśmy razem. Gdy mieliśmy 15 lat, wprowadziłem się do jego domu, do niego i jego trzech braci, i szybko zdałem sobie sprawę, że mój kolega jest jedną z tych rzadkich osób, które absolutnie nikt nie lubi. Andy i ja spędzaliśmy cały czas na tworzeniu muzyki, bawieniu się i pracy nad tym, żebyśmy stali się najlepszymi muzykami, jakimi mogliśmy być" - wyjaśnił.

Zespół The Smiths: Johnny Marr, Morrissey, Mike Joyce, Andy Rourke
Andy Rourke z zespołem The Smiths
Zespół The Smiths: Johnny Marr, Morrissey, Mike Joyce, Andy Rourke
Źródło: Getty Images

Andy Rourke z The Smiths – kariera

Andy Rourke był członkiem zespołu The Smiths. To brytyjski zespół rockowy, który działał w latach 1982–1987. Grupa opierała się na unikalnym duecie Morrissey - Johnny Marr i współpracowała z wytwórnią Rough Trade Records. Mimo że tylko dwa single znalazły się na brytyjskiej liście przebojów, zespół sprzedał wiele albumów w Wielkiej Brytanii.

Byli oni jednym z czołowych przedstawicieli rocka alternatywnego, który wyewoluował na brytyjskiej scenie w latach osiemdziesiątych. Ich wpływ na rozwój gatunku indie i brit pop jest niezaprzeczalny, a ich dziedzictwo wpłynęło na zespoły takie jak Radiohead, Blur, Suede czy Oasis.

Sukces The Smiths wynikał z doskonałego połączenia tekstów Morrisseya oraz muzyki Marra, która odegrała kluczową rolę w odrodzeniu gitarowych brzmień w Wielkiej Brytanii. W ciągu swojej pięcioletniej kariery zespół wydał cztery albumy studyjne, kilka kompilacji i wiele singli.

Andy Rourke zmagał się z uzależnieniem od heroiny i w 1986 roku został aresztowany za posiadanie narkotyków. W wyniku tego incydentu został tymczasowo wyrzucony z zespołu, ale po dwóch tygodniach powrócił do The Smiths. Craig Gannon, który zastępował go na krótki okres, kontynuował grę na gitarze rytmicznej w zespole. Andy później przyznał: "Zaczynasz dostawać mnóstwo pieniędzy i nie wiesz, co z nimi zrobić. Zaczynasz je wydawać na narkotyki".

W 1987 roku Johnny Marr odszedł z zespołu, co doprowadziło do rozpadu The Smiths. Andy Rourke powiedział w 2022 roku:

"Kiedy odszedł, wszyscy byliśmy zszokowani i nadal jesteśmy. Nikt nie wiedział, jak zareagować. Nie wiedziałem, czy do niego zadzwonić, czy zostawić go w spokoju. To był naprawdę straszny czas dla wszystkich zainteresowanych".

W 1989 roku Andy Rourke grał na solowych utworach Morrisseya, takich jak "The Last of the Famous International Playboys" i "Interesting Drug". Było to kontrowersyjne, a Mike Joyce, perkusista The Smiths, poczuł się zdradzony przez Rourke'a. Joyce powiedział później, że to był "duży kopniak dla Johnny'ego".

"Czułem, że go zdradziłem, więc minęło dużo czasu, zanim znów rozmawialiśmy" - mówił Rouke.

Andy Rourke i Mike Joyce pozwali Morrisseya i Marra w 1989 roku, domagając się równego podziału zarobków, ponieważ otrzymywali tylko 10 proc. tantiem za wykonania i nagrania zespołu. Rourke szybko zaakceptował jednorazową sumę 83 000 funtów, podczas gdy Joyce kontynuował sprawę sądową i ostatecznie otrzymał około 1 miliona funtów zaległych tantiem oraz 25 proc. udziału w przyszłych dochodach. Sąd określił Morrisseya jako "przebiegłego, kapryśnego i niegodnego zaufania".

Poza tymi wspomnianymi współpracami, Andy Rourke grał później z innym uznawanym muzykiem z Manchesteru, Badly Drawn Boy, i dołączył do jego trasy koncertowej. Jego najnowszym projektem jest zespół Blitz Vega, który tworzy z Kavem Sandhu z Happy Mondays.

Zespół The Smiths: Johnny Marr, Morrissey, Mike Joyce, Andy Rourke
Andy Rourke z zespołem The Smiths
Zespół The Smiths: Johnny Marr, Morrissey, Mike Joyce, Andy Rourke
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości