Nie żyje znany kompozytor. Tworzył muzykę do filmów i seriali takich jak "Star Trek"

Nie żyje Gerald Fried
Gerald Fried nie żyje
Źródło: Getty Images
Gerald Fried nie żyje. Był amerykańskim kompozytorem, dyrygentem i oboistą znanym z muzyki filmowej i telewizyjnej. Tworzył melodie do m.in. serialu "Star Trek" czy filmów Stanleya Kubricka. Był zdobywcą nagrody Emmy. Ma koncie też nominację do Oscara.

Gerad Fried zmarł 17 lutego 2023 roku. Kompozytor odszedł w wieku 95 lat. Informację o śmierci artysty podał portal The Hollywood Reporter.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku

Gerald Fried nie żyje

Kompozytor Gerald Fried, który zdobył nagrodę Emmy za przełomowy miniserial "Korzenie" i którego kompozycje z lat 60-tych do "Star Treka" nadal wywierają wrażenie na nowym pokoleniu widzów, zmarł na zapalenie płuc w piątek 17 lutego w szpitalu St. Vincent's w Bridgeport w stanie Connecticut. Informację przekazała portalowi The Hollywood Reporter jego żona Anita Hall. Znany kompozytor dożył sędziwego wieku 95 lat.

Gerald Fried z żoną Anitą Hall
Gerald Fried z żoną Anitą Hall
Gerald Fried z żoną Anitą Hall
Źródło: Getty Images

Gerald Fried - kim był?

Gerald Fried urodził się 13 lutego 1928 roku w Nowym Jorku. Dorastał na Bronksie, uczęszczał do prestiżowej szkoły muzycznej Juilliard School of Music. Po ukończeniu szkoły wkroczył w świat filmowych ścieżek dźwiękowych, komponując muzykę do pięciu najwcześniejszych filmów Stanleya Kubricka, z którym się przyjaźnił.

Po przeprowadzce do Los Angeles na stałe zaczął komponować i aranżować muzykę do filmów i seriali. Lata 60. były pasmem sukcesów artysty. To wtedy powstały kompozycje do kultowego "Star Treka", popularnego serialu szpiegowskiego "The Man From U.N.C.L.E." oraz sitcomu "Gilligan's Island", który z powodu wielokrotnych powtórek, przyniósł mu więcej tantiem niż cokolwiek innego, co kiedykolwiek stworzył.

Wśród innych jego późniejszych filmów, do których komponował muzykę znalazły się: debiutancki film Jacka Nicholsona "The Cry Baby Killer" (1958), wyreżyserowany przez Rogera Cormana "Machine Gun Kelly" (1958) czy adaptacja prozy Sylvii Plath "The Bell Jar" (1979). Gerald Fried stworzył także muzykę do około 20 filmów dokumentalnych, w tym kilku specjalnych programów "National Geographic". W 1975 roku otrzymał nominację do Oscara za film "Birds Do It, Bees Do It", który był jedynym filmem dokumentalnym nominowanym do tej prestiżowej nagrody za najlepszą muzykę oryginalną. Gerald Fried był znany także ze współpracy z Quincy Jonesem przy wyróżnionej nagrodą Emmy partyturze do miniserialu "Roots" z 1977 roku. Dorobek artystyczny Geralda Frieda obejmuje blisko 300 filmów, odcinków telewizyjnych i specjalnych.

Drugą wielką pasją Geralda Frieda obok komponowania była gra na oboju. Dekady po tym, jak jego muzyka do "Star Treka" stała się sławna, napisał minikoncert na ten instrument oparty na ośmiu tematach z "Star Treka", a po przejściu na emeryturę w Santa Fe w 2000 roku, występował w miejskiej orkiestrze i big bandzie. Sześć lat temu przeniósł się z rodziną do Connecticut. Jego ostatnim filmem była produkcja "Unbelievable!!!!!" z 2020 roku, w którym wystąpiło wiele gwiazd oryginalnego "Star Treka" w tym Nichelle Nichols, Walter Koenig i Michael Dorn.

Prywatnie Gerald Fried był mężem Anity Hall. Miał czworo dzieci, sześcioro wnuków i troje prawnuków. Był też gorącym zwolennikiem walki z AIDS. Jego 5-letni syn Zack zmarł na AIDS w 1987 roku. Urodzony jako wcześniak z poważnymi problemami medycznymi, otrzymał 27 transfuzji krwi, z których co najmniej jedna okazała się skażona wirusem HIV. Rodzina Friedów wyprodukowała linię koszulek ozdobionych rysunkami Zacka, z których dochód został przekazany na zbiórkę pieniędzy na AIDS.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości