David Schwimmer to jedna z największych gwiazd Hollywood. Światową sławę przyniosła mu rola Rossa Gellera w "Przyjaciołach". Aktor niedawno postanowił wykorzystać swoją popularność i zabrał głos w sprawie nieodpowiedniego i szkalującego zachowania Kanye Westa. "Jego mowa nienawiści wzywa do przemocy"
Kanye West nie przestaje zaskakiwać. Raper posługujący się od niedawna imieniem Ye, nie stroni od skandali i zaskakujących wypowiedzi. Zaledwie kilka dni temu na paryskim tygodniu mody pojawił się w bluzie z malunkami przedstawiającymi Jana Pawła II oraz napisami "Białe życie ma znaczenie".
David Schwimmer ostro o zachowaniu Kanye Westa
David Schwimmer wielokrotnie zabierał głos w sprawach ważnych dla społeczeństwa. Wyraźnie sprzeciwiał się mowie nienawiści i szkalowaniu mniejszości. W jednym ze swoich ostatnich wpisów odwołał się do działań Kanye Westa i zaznaczył, że każdy, kto nie reaguje na mowę nienawiści, pośrednio bierze w niej współudział.
"Antysemityzm wzrasta na całym świecie. Żydzi stanowią tylko 2,4% populacji Stanów Zjednoczonych, ale są ofiarami ponad 60% wszystkich przestępstw z nienawiści religijnej.* Czy Kanye West jest chory psychicznie, czy nie, nie ma wątpliwości, że jest bigotem. Jego mowa nienawiści wzywa do przemocy wobec Żydów. Jeśli interpretujesz jego słowa w inny sposób i bronisz go, zgadnij co? Jesteście rasistami. Jeśli nie nazwiemy kogoś tak wpływowego jak Kanye za jego dzielące, ignoranckie i antysemickie słowa, to jesteśmy współwinni. Milczenie to współudział" - napisał aktor w swoim poście na Instagramie.
David Schwimmer - walka o równouprawnienie i akceptację
David Schwimmer już podczas nagrań do serialu "Friends" walczył o różnorodność rasową wprowadzoną do serialu. W rozmowie z theguardian.com wyjaśnił, że niemal od pierwszych odcinków świadomie naciskał na produkcję, by "Przyjaciele" walczyli z rasizmem.
"Moja mama była feministką, prawniczką, aktywistką i okazjonalną aktorką. Moje najwcześniejsze wspomnienia z teatrem były oglądaniem tych feministycznych produkcji, w których grała moja mama. Razem z rodzicami walczyłem o prawa kobiet i wolność miłości. To jest środowisko, w którym dorastałam. Jestem bardzo świadomy własnego przywileju jako heteroseksualny biały mężczyzna, którego rodzice byli w stanie zapłacić za prywatną edukację. Zawsze czułem poczucie odpowiedzialności, aby oddać i nazwać rzeczy, jeśli widzę nadużycie władzy" - powiedział.
Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.
Czytaj też:
- Spektakl "Bliżej" w Teatrze 6. piętro. Jak Michał Żebrowski łączy karierę z wychowaniem czwórki dzieci?
- Marcin Prokop o relacji z bratem. "Znosi moje żenujące żarty i upokorzenia z godnością"
- Ewa Telega napisała książkę! Mamy okładkę, fragment i opinię Krystyny Jandy [TYLKO U NAS]
Autor: Dagmara Olszewska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images