Problemy z koronacją Karola III. "Kościół anglikański nigdy nie koronował rozwodnika"

Karol III i księżna Diana wzięli rozwód w 1996 roku
Karol III i księżna Diana wzięli rozwód w 1996 roku
Źródło: Tim Graham Photo Library via Getty Images)
Karol III ma być koronowany na początku maja, jednak jak się okazuje, przygotowania do uroczystości nie obywają się bez komplikacji. Wszystko przez rozwód obecnego króla z księżną Dianą i romans, w jaki się wdał w czasie trwania ich małżeństwa. Kościół anglikański bowiem nigdy nie koronował monarchy-rozwodnika, a żeby to uczynić, musiałby zostać oficjalnie zmienione ważne dla państwa zasady.

Karol III jest już oficjalnie królem Wielkiej Brytanii, ale ceremonia koronacji wciąż jeszcze jest przed nim. Wszystko przez zwyczaj, zgodnie z którym nowy monarcha nie może być koronowany w roku, w którym umarł jego poprzednik. Całe Zjednoczone Królestwo już przygotowuje się pieczołowicie do tego historycznego momentu, jednak jak się okazuje, nie obędzie się bez komplikacji. Nowy król jest bowiem rozwodnikiem.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Anna Świątczak zniknęła z show-biznesu. "Po prostu tego nie dźwignęłam"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Problemy z koronacją Karola III. Chodzi o jego rozwód z księżną Dianą

Karol III ma burzliwą przeszłość i przez lata musiał pracować na odzyskanie zaufania poddanych. Wszystko przez jego związek z księżną Dianą, który zakończył się w atmosferze skandalu. Dawna księżna Walii nie ukrywała bowiem, że nie była dobrze traktowana przez męża, który notorycznie ją zdradzał z Camillą Parker-Bowles. Syn Elżbiety II przyznał się do romansu i w końcu wystąpił o separację.

Karol III i księżna Diana rozwiedli się w 1996 roku, a dwanaście miesięcy później "królowa ludzkich serc" zginęła w wypadku samochodowym. Ówczesny następca tronu kontynuował natomiast swoją romantyczną relację z obecną żoną i w 2005 roku ożenił się z Camillą Parker-Bowles. To właśnie te wydarzenia mają teraz mieć negatywny wpływ na jego koronację. Królewski ekspert Anthony Holden zauważył bowiem, że Kościół anglikański jeszcze nigdy nie koronował władcy, który jest rozwodnikiem i był bohaterem tak głośnego romansu.

"Kościół anglikański nigdy nie koronował rozwodnika, a tym bardziej osoby, która publicznie przyznała się do zdrady. Zmarły Robert Runcle, były arcybiskup Canterbury, mówił mi, że wymagałoby to korekty przysięgi koronacyjnej" - powiedział w rozmowie z "The Guardian".

Warto zaznaczyć, że zmiany w takiej przysiędze musiałby zostać też zatwierdzone przez brytyjski parlament. To jednak nie będzie proste. Zgodnie z zasadami bowiem premier najpierw musiałby uzyskać oficjalną zgodę na ingerencję w sprawy rodziny królewskiej, która od wieków pozostaje poza wpływami politycznymi.

Karol III będzie najstarszym koronowanym monarchą

Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja 2023 roku. Wielka i jednocześnie pierwsza taka od 70 lat uroczystość odbędzie się w opactwie Westminsterskim. To właśnie tam nowy monarcha, trzymając symbole koronne: jabłko suwerena - symbolizujące wiarę chrześcijańską oraz berło - symbol konstytucyjnej kontroli nad narodem, zasiądzie na tronie zwanym "krzesłem koronacyjnym".

Karol III zostanie następnie pobłogosławiony oraz namaszczony świętym olejem, a potem na jego głowę zostanie nałożona korona Świętego Edwarda. Syn Elżbiety II w dniu koronacji będzie miał 74 lata i tym samym będzie najstarszym koronowanym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Tim Graham Photo Library via Getty Images)

podziel się:

Pozostałe wiadomości