Koronację Elżbiety II transmitowano w telewizji. Do Pałacu pojechała karetą ze złota

Elżbieta II została koronowana w 1953 roku
Elżbieta II została koronowana w 1953 roku
Źródło: Keystone/Hulton Archive/Getty Images
Zbliża się koronacja Karola III, która odbędzie się już 6 maja. Będzie to pierwsze od 70 lat takie wydarzenie, które z pewnością zapisze się na długo w pamięci poddanych. Ostatni raz Brytyjczycy świętowali koronację w 1953 roku, gdy na tronie zasiadła Elżbieta II. Uroczystość transmitowano w czarno-białej wówczas telewizji, a sama monarchini pojechała do Pałacu Buckingham w karocie z czystego złota.

Karol III 6 maja 2023 roku zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii. Syn Elżbiety II już dawno zapowiedział, że zamierza wyprawić dużo skromniejszą uroczystość, niż było to w przypadku jego matki. Nowy monarcha wykreślił ponad połowę osób z listy gości, zrezygnował także z elementów epatowania bogactwem. Zupełnie inaczej do sprawy przed 70 laty podchodziła najdłużej panująca królowa. Przypominamy, jak wyglądała koronacja Elżbiety II.

Polecamy: Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Oto szczegóły ceremonii!

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Koronacja Elżbiety II była pierwszą transmitowaną w telewizji

Gdy rodziła się Elżbieta II, nikt nie sądził, że kiedyś zostanie królową. Była jedynie córką brata następcy tronu, który przez lata był przygotowywany do rządzenia Zjednoczonym Królestwem. W 1936 roku Edward VIII Windsor niespodziewanie abdykował po niespełna roku sprawowaniu rządów. Koronę przekazał młodszemu bratu, Jerzemu VI. Ojciec Elżbiety II zmarł w wyniku choroby 6 lutego 1952 roku. Królowa miała wówczas jedynie 25 lat i nie znała się na rządzeniu państwem, ani na polityce. Podjęła jednak rękawice i w ciągu kolejnych 70 lat stała się najpotężniejszą kobietą świata. W czerwcu 1953 roku przysięgła, że całe swoje życie poświęci koronie. Tak też się stało.

Elżbieta II rozpoczęła swoje panowanie dosyć hucznie i nowatorsko. To właśnie bowiem z jej inicjatywy koronacja była transmitowana w telewizji, co stanowiło wówczas precedens. Z takim posunięciem nie zgadzali się konserwatywni politycy, jednak młoda monarchini chciała iść z duchem czasu i zbliżyć się nieco do swoich poddanych. Wielką uroczystość można było śledzić na antenie stacji BBC. Koronację królowej obejrzało ponad 200 milionów ludzi z całego świata.

Polecamy: Te gwiazdy uświetnią koronację Karola III. Kto wystąpi na niedzielnym koncercie?

Władczyni bardzo skrupulatnie przygotowywała się do tego wydarzenia i miesiącami ćwiczyła każdy ruch, jaki później miała wykonać w czasie koronacji. Przygotowywała także swoje ciało do noszenia ważącej ponad 2 kilogramy korony i niewygodnych uroczystych strojów. Jej suknia koronacyjna została wykonana z białej satyny i miała wyhaftowane złote oraz srebrne symbole Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów. Na cenną kreację królową nałożyła tzw. The Robe od State, czyli czerwoną szatę, ozdobioną futrem z gronostajów z aż czterometrowym trenem.

Według plotki Elżbieta II miała tego dnia pomalować swoje usta niebieską szminką, dzięki czemu w czarno-białej telewizji jej usta wyglądały na krwiście czerwone.

Gdy Elżbieta II wyszła z Pałacu Buckingham, podjechała pod nią pochodząca z XVIII wieku bogato zdobiona karoca wykonana z litego złota. To tak zwana Gold State Coach, czyli najbardziej prestiżowy środek transportu wśród rodziny Windsorów. Pojazd waży ponad cztery tony i jest przygotowany do zaprzęgu ośmiu koni. Jest wyceniany na, bagatela, ponad 1,5 miliona funtów. Królowa przejechała karocą aż do Opactwa Westminsterskiego, gdzie od 1066 roku koronuje się wszystkich brytyjskich władców. W uroczystej procesji maszerowały oddziały Brygad Gwardii Królewskiej, a za nimi kompanie reprezentacyjne sił zbrojnych ze wszystkich krajów należących do Wspólnoty Narodów.

Koronacja rozpoczęła się o godzinie 11:00 czasu londyńskiego. Elżbiecie towarzyszyło sześć druhen, a na miejscu było zgromadzonych ponad osiem tysięcy gości.

Mimo że oglądałam wtedy tylko czarno-białą transmisję, płakałam ze wzruszenia
- wspominała jedna z mieszkanek Londynu podczas obchodów platynowego jubileuszu Elżbiety II w 2022 roku.

Uroczystość rozpoczął arcybiskup Canterbury, który przedstawił poddanym nową władczynię. Wówczas zabrzmiał dobrze znany wszystkim fanom rodziny królewskiej okrzyk:

Boże, chroń królową!

Koronacja Elżbiety II - jak wyglądała?

Elżbieta II musiała złożyć przysięgę, dotykając Biblii. Warto bowiem podkreślić, że w tamtym momencie stawała się nie tylko królową, ale także zwierzchniczką Kościoła anglikańskiego. Potem królowa zasiadła na drewnianym krześle koronacyjnym, w którym umiejscowiony był Kamień Przeznaczenia, sprowadzany na tę okazję specjalnie ze Szkocji. Następnie została namaszczona.

Arcybiskup namaścił Elżbietę II świętymi olejami, a potem wręczył jej symbole władzy: ostrogi św. Jerzego, bransolety i pierścień, królewski miecz, jabłko i dwa berła, jedno z emblematami krzyża, a drugie z motywem gołębicy. Monarchini została okryta płaszczem koronacyjnym, a na jej głowę została włożona korona. Wówczas tłum jeszcze raz krzykną: "Boże, chroń królową!". Elżbieta II chwilę później zwróciła się do swego ludu i złożyła przysięgę wierności.

Dochowam wierności rzeczom, które tutaj przysięgłam. Tak mi dopomóż Bóg.

Ceremonia trwała prawie trzy godziny. Po jej zakończeniu Elżbieta II zdjęła ciężką koronę i zamieniła ją na nieco mniejszą i przede wszystkim lżejszą koronę imperialną, którą zdobi drugi największy diament na świecie. Królowa opuściła Opactwo i wsiadła do złotej karocy, wracając do Pałacu Buckingham. Monarchini trzy raz pojawiła się na słynnym balkonie w towarzystwie rodziny królewskiej. Za każdym razem witały ją okrzyki tłumu, który od kilku dni gromadził się wokół Pałacu. Zgromadzeni mogli oglądać na miejscu między innymi popisy lotników RAF-u, którzy wzięli udział w uroczystej defiladzie złożonej z aż 150 samolotów.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Keystone/Hulton Archive/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości