Maciej Musiał wspomina dziadka. "Poprosiłem, żeby mnie przytulił"

Maciej Musiał
Maciej Musiał wspomina dziadka
Źródło: MWMEDIA
Maciej Musiał kilkakrotnie mówił o wyjątkowej relacji z dziadkiem, jego niesamowitej historii i woli walki, którą inspirował pokolenia. Niedawno aktor poświęcił mu kolejny, emocjonalny wpis. Wyznał, że bardzo za nim tęskni, a na jednym z ostatnich wielkich publicznych wydarzeń, wciąż miał go w pamięci.

Choć Maciej Musiał niezwykle chroni swoją prywatność. W październiku 2022 roku na jego instagramowym profilu pojawił się jednak rozdzierający serce wpis. Aktor poinformował w nim o śmierci ukochanego dziadka.

"Żegnaj dziadku. Dałeś mi tak wiele. Uczyłeś, żeby kochać świat ludzi i Boga. Kochałeś Polskę, której tak wiele oddałeś" - napisał.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Maciej Musiał o rodzinie, miłości i planach
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Maciej Musiał wspomina dziadka

Maciej Musiał nigdy nie krył wyjątkowej więzi z dziadkiem. Wielokrotnie opowiadał też o jego walce o wolną Polskę. Niedawno gwiazdor wziął udział w szczycie NATO i jak zadeklarował w instagramowym poście - ukochany dziadek był w jego głowie niemal przez cały czas. Artysta wyznał też, że zdecydował się przejść szlakiem jego opowieści, by choć przez chwilę zapełnić pustkę po tej śmierci.

"Wilno. Ukochane miasto mojego dziadka, to tam spędził najszczęśliwsze lata życia, przed wojną. Tam siedział potem w więzieniu gestapo i NKWD. Gdy zaczęła się wojna, marzył o wolności. Swojej i Kraju. Jego bezpieczeństwie. Braku osamotnienia na arenie międzynarodowej. Gdy miałem okazje być na szczycie NATO, bardzo dużo o nim myślałem. O tym jak byłby szczęśliwy, że w jego ukochanym mieście spotykają się liderzy wszystkich Państw NATO, najsilniejszego sojuszu obronnego w historii. Że Polska jest jego częścią, a jej głos jest na równi z innymi. Byłby szczęśliwy, że tym razem świat nie negocjuje ze zbrodniarzami. I na końcu - mam nadzieje, że byłby szczęśliwy, że tam jestem. Wieczorem, pierwszego dnia, poszedłem pod Ostrą Bramę, pod którą codziennie zatrzymywał się, idąc do szkoły. Pogadaliśmy. Powiedziałem, że bardzo za nim tęsknie. I poprosiłem, żeby mnie przytulił. Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać" - napisał.

Maciej Musiał o dziadku

Maciej Musiał wielokrotnie opowiadał o niebywałym życiorysie dziadka. Z postów aktora możemy dowiedzieć się, iż Kpt. Marian Markiewicz ps. 'Maryl' już w 1939 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną w Związku Wolnych Polaków. Od listopada 1941 r. do kwietnia 1943 r. był więziony przez okupacyjne władze niemieckie w Wilnie, a następnie wypuszczony z powodu braku dowodów na działalność konspiracyjną. Następnie ponownie zaprzysiężony w strukturze państwa podziemnego.

"21 sierpnia 1944 r. wziął udział w Bitwie pod Surkontami – uważanej za pierwszą bitwę Powstania Antykomunistycznego stoczoną przeciwko wojskom sowieckim. W czasie Bitwy na rozkaz Kalenkiewicza wyprowadził z obławy grupę żołnierzy, tym samym ratując im życie. Pozostał w strukturze konspiracyjnej, nadal brał udział w akcjach podziemia niepodległościowego. Aresztowany 1 września 1947 r. w Stargardzie Szczecińskim. Brutalne śledztwo przeprowadzono w Urzędzie Bezpieczeństwa w Szczecinie. Prokurator żądał kary śmierci, zasądzono 15 lat pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii w styczniu 1955 r. Zamieszkał w Głubczycach na Opolszczyźnie. Był pracownikiem służby zdrowia. Organizował głubczycką strukturę NSZZ 'Solidarność' - do wprowadzenia Stanu Wojennego i po 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego struktury powiatowej. Odznaczony Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasług, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej" - opisywał Maciej Musiał.

Zobaczcie zdjęcia aktora z dziadkiem.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości