Elon Musk poruszony wizytą w Oświęcimiu. "W temacie antysemityzmu byłem naiwny"

Elon Musk
Elon Musk
Źródło: Getty Images
Elon Musk odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Potem właściciel Tesli i X (dawniej Twitter) udał się do Krakowa, gdzie spotkał się z amerykańskim publicystą Benem Shapiro, aby omówić kwestię antysemityzmu w sieci. Poruszony wyznał, że do tej pory żył w bańce i był "naiwny" w tym temacie.

Elon Musk przyjechał do Polski, aby odpokutować swoje winy? Tak sądzi część komentatorów. Krezus kilka razy dawał bowiem do zrozumienia, że nie baczy na to, co pisze. Jeden z jego wpisów był nawet jawnie antysemicki. Później bardzo żałował tej wypowiedzi. Dlatego jego wizyta w Auschwitz jest odbierana jako próba odkupienia win.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Muzeum Narodowe zorganizowało wystawę prac Tamary Łempickiej

Elon Musk o wizycie w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Elon Musk podczas sympozjum na temat antysemityzmu w sieci, które odbyło się w Krakowie, podzielił się swoimi wrażeniami z wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opisał ją jako "poruszającą, bardzo smutną i tragiczną". Mówił o tym, że wcześniej widział zdjęcia i filmy, ale to na żywo dotknęło go bardziej. Właściciel Tesli wyraził głębokie zasmucenie tragedią Holokaustu, zaznaczając, że potrzebuje kilku dni, aby całkowicie przetrawić to doświadczenie.

"Natomiast uważam, gdyby wolność słowa i social media istniały w czasach Auschwitz, to Holokaust byłby niemożliwy" - przyznał.

W trakcie rozmowy Elon Musk wspomniał także o traumie, jaką II wojna światowa przyniosła jego ojcu.

"Nie był wykształcony, był tylko kapralem. Na szczęście przerzucili go do wywiadu w Londynie, więc nie zginął na froncie, ale wielu jego przyjaciół zginęło. Nie potrafił o tym nigdy mówić" - opowiadał.

Elon Musk poruszony w Oświęcimiu
Elon Musk poruszony w Oświęcimiu
Źródło: Getty Images

Elon Musk o współczesnym antysemityzmie

Temat rozmowy szybko przeniósł się na kwestie współczesnego antysemityzmu i wydarzenia związane z konfliktem między Hamasem a Izraelem. Elon Musk zauważył, że ludzie nienawidzą innych, ponieważ zostali poddani indoktrynacji. Dlatego ważna jest walka z tym zjawiskiem. Elon Musk przyznał też, że był naiwny w kwestii antysemityzmu.

"W mojej bańce to zjawisko właściwie nie istnieje. Ja sam aspiruję do bycia Żydem" - żartował.

Ben Shapiro zapytał Elona Muska o sposób na radzenie sobie z mową nienawiści w internecie. Właściciel platformy X (dawniej Twitter) przekonywał, że w jego serwisie jest mało antysemityzmu, ale podkreślał, że ograniczenia nie są rozwiązaniem. Według niego ważnym krokiem było wprowadzenie uwag społeczności, umożliwiających szybkie oznaczanie kłamliwych wpisów.

Pytany o kontrowersyjne wpisy na platformie X, Elon Musk śmiał się, że "czasem wrzuca ich nawet sto dziennie".

"Czasem są ciekawe, czasem głupawe. Czasem popełniam jakiś błąd, zdarza się. A w ogóle to zapominam cały czas, że tyle ludzi mnie obserwuje" - stwierdził.

Elon Musk w Polsce
Elon Musk w Polsce
Źródło: Getty Images

Elon Musk w Polsce

Elon Musk dotarł do Krakowa w niedzielę 21.01. wieczorem. W Polsce spędzi dwa dni. Na poniedziałek zaplanowano jego udział w sympozjum na temat antysemityzmu. Wcześniej prywatnie przyjechał do Oświęcimia. Zabrał ze sobą najmłodszego syna Techno Mechanicusa.

We wtorek weźmie udział w nabożeństwie żałobnym na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jego obecność wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, które corocznie odbywają się 27 stycznia. Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA) jest organizatorem tych uroczystości.

Wizyta Elona Muska w Polsce została ogłoszona przez agencję Bloomberg w poprzednim tygodniu. Jesienią ubiegłego roku przedsiębiorca zgodził się wstępnie odwiedzić teren dawnego obozu koncentracyjnego podczas dyskusji na żywo z rabinem Menachemem Margolinem, szefem EJA.

Jednak ta wizyta jest otoczona kontrowersjami, zwłaszcza po incydencie z jego udziałem. Elon Musk przyklaskiwał anonimowemu użytkownikowi platformy X, który oskarżał społeczności żydowskie o promowanie "nienawiści przeciwko białym" i odpowiedzialność za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj".

Post, na który odpowiedział, odwołał się do teorii spiskowej, która była motywacją zamachowca z Pittsburgha w 2018 roku. Rzecznik Białego Domu, Andrew Bates, jednoznacznie potępił te słowa, określając je jako "odrażającą promocję antysemickiej i rasistowskiej nienawiści".

Elon Musk przyznał, że jego wypowiedź była jednym z najgłupszych posunięć, jakie kiedykolwiek zrobił.

Elon Musk w Polsce
Elon Musk w Polsce
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości